4 Bed New Development in Benissa i Benissa, Nyproduktion

Falco 8 Luxury House till Salu i Benissa

Falco 8 Luxury House är ett nybyggnationsprojekt i Benissa, Alicante. Villan är uppförd med en modern design som anpassar sig efter terrängen med hjälp av betongplattformar. Fastigheten omfattar 654 m² boarea och en tomt på 1.017 m². Det finns fyra sovrum och sex badrum fördelade på olika nivåer, vilket erbjuder både gemensamma ytor och privatliv. En privat pool och hiss ingår i projektet. Utsikten är panoramisk över både hav och berg.

Från €3 450 000
4
Sovrum
5
Badrum
502 m²
Boarea
Från €3 450 000
Startpris
5 km
Avstånd till strand
Inflyttningsklart
Byggstatus

Projektanalys

Viktiga egenskaper för läge, bostäder, byggfas och att tänka på.

Plats

Projektet ligger i Benissa, cirka 254 meter över havet. Det geografiska läget ger närhet till både kusten och natur. I fågelflygtslinje är det ca 2 km till närmaste stränder (Cala Baladrar, Cala Advocat). Benissa är en historisk ort på Costa Blanca känd för sin kuststräcka och lugna atmosfär. Golfentusiaster värdesätter närheten till Club de Golf Ifach som ligger inom en kilometer.

Ritningar

Huset är utformat för att möta behovet av avskildhet och zonindelning. Huvudsovrummet ligger på en egen nivå med walk-in-closet och en-suite badrum. De övriga tre sovrummen har likaledes egna badrum och terrasser. Vardagsrummet och köket på huvudnivån kan öppnas upp mot varandra och mot terrassen med stora glasdörrar, vilket skapar flexibla sociala ytor.

Projektstatus

Som 'New Development' är fastigheten byggd enligt nutida standarder med material som tål det medelhavsklimat som råder i området. Värmesystemet inkluderar både luftkonditionering och golvvärme. Byggnaden är klar för inflyttning vilket innebär att köparen slipper renoveringsarbeten. Det finns en källarnivå som kan användas för rekreation eller förvaring.

Att tänka på

Det finns inga gemensamma faciliteter som utdelning av pool eller trädgårdsskötsel, då allt är privat. Placeringen på en sluttning kan vara utmanande för personer med nedsatt rörlighet även om hiss finns. Bil är nödvändigt för att nå närmaste bekvämligheter som stormarknad (1,6 km). Centrum nås enklast med bil.

Livsstil & Omgivning

Detta hem passar den som söker en rymlig bostad med tydlig separation mellan sov- och sociala ytor. Det passar familjer eller par där en eller båda arbetar hemifrån och behöver dedikerade rum. Golffantaster och naturälskare trivs i området. För den som vill ha ett nybyggt hem utan insatser för renovering är detta ett bra alternativ.

Byggkvalitet & Ytskikt

Materialen och tekniken i huset är av hög kvalitet. Det finns inbyggda garderober i alla sovrum och badrummen är utrustade med modernt sanitet. Klimatanläggningen med både kyla och värme samt golvvärme säkrar komfort året runt. Hissexp installation är en kvalitetsmarkör för bekvämlighet. Poolen och terrasserna är designade för lågt underhåll och hög användning.

Omgivning & Livsstil

Pris & Tillgänglighet

Priset startar på € 4.250.000. Detta är en fast prisuppgift för denna specifika bostad. Kostnaden speglar ytan på 654 m² och det höga standardutförandet. Marknadsläget i Benissa är stabilt för denna typ av exklusiva fastigheter. Utöver priset tillkommer kostnader för underhåll av tomt och pool samt drift av el/vatten.

€3 450 000
Startpris
4
Sovrum
502 m²
Boarea
5
Badrum

Omgivning & Livsstil

Livet i Falco 8 kännetecknas av rymden i en planlösning som utnyttjar höjdskillnaderna. Man börjar dagen i det privata sovsuiter med direkt tillgång till utsikten. Längre fram på dagen samlas man i kök och vardagsrum som med hjälp av skjutdörrar kan göras helt öppna mot den täckta terrassen. I källaren finns gym och spelrum för aktiviteter. Belägenheten högt upp ger svala kvällar och en utsikt över både kusten och bergen.

Begär information

Läge & Området: Benissa

Omgivning & Kommunikationer

Benissa erbjuder en balans mellan stillhet och tillgång till service. Den lokala golfklubben ligger nära, och stränderna nås snabbt med bil. Staden Benissa har historiska inslag och nödvändig service. För större utbud kan man köra till närliggande Calpe eller Moraira.

Karta & Plats

Kartan visar fastighetens höga läge och närheten till golfbanan samt de olika stränderna i fågelflyg.

Industrial-style parking garage with concrete floors and white pillars.

Läge i regionen

Benissa är beläget i Marina Alta-regionen. Det är ett område som är lite mer prisvärt och originalt än de mer turistiska grannarna. Geografiskt ligger det mittemellan Calpe och Moraira vilket ger flexibilitet.

Kommunikationer & Service

Bilen är det huvudsakliga transportsättet. Supermarkten ligger 1,6 km bort och sjukhuset 15 km bort. Till flygplatsen i Alicante är det cirka 72 km. Tågstationen i Benissa ligger 2,3 km bort. Kollektivtrafiken är begränsad till 2 linjer.

Avstånd till strand 5 km
Alicante-Elche (ALC) 72 km
Valencia (VLC) 99 km
Benissa 1,5 km
Teulada 3,9 km

Källa: OpenStreetMap, Google Maps

Alt text: Interior of a spacious dining room with checkered floor, large windows, and a bar area.

Natur & Klimat

Interior view of a spacious room with a wooden staircase, chandelier, and patterned tile wall.

Klimatet är medelhavsklimat med ca 3.800 soltimmar årligen. Höjdläget på 254m medför mildare nätter under sommaren. Badtemperaturen håller sig över 20°C i cirka 4 månader. Området är kuperat med utsikt över havet och berg.

3801 Soltimmar/år
4 Badsäsong (månader)
17.3°C Medelårstemperatur
219m Höjd över havet

Källa: Open-Meteo (2020, 2025 genomsnitt)

Stränder & Fritid

De närmaste stränderna är Cala Baladrar och Cala Advocat som har blå flagg. För den aktive finns en friidrottsbana nära och flera golfbanor inom räckhåll. Landskapet inbjuder till vandring och cykling längs kuststräckan.

Stränder

  • Cala Advocat 5 km
  • Cala Fustera Blue Flag
  • Cala del Baladrar Blue Flag

Golf

  • Club de Golf Ifach 4,4 km
  • Club de Golf Jávea 8,7 km
  • Llebeig 10,9 km
  • Gregal 11,2 km

Källa: Blue Flag 2026, OpenStreetMap

Small balcony with decorative tiles, metal railing, and a cat statue.

Läge i regionen

Omradesguide: Benissa

Benissa is a small town in Spain in the province of Alicante, 275 m above sea level, and one of the oldest towns on the Costa Blanca.

Nyckelfakta

69.7 km² Area

Klimat

Månad Medeltemperatur Nederbörd
Januari 10.0°C 68 mm
Februari 10.1°C 41 mm
Mars 12.4°C 45 mm
April 14.4°C 44 mm
Maj 17.3°C 43 mm
Juni 21.4°C 21 mm
Juli 24.5°C 7 mm
Augusti 25.2°C 10 mm
September 22.3°C 44 mm
Oktober 18.1°C 87 mm
November 14.1°C 76 mm
December 10.6°C 61 mm

Närservice

18 restaurant
4 pharmacy
5 bank
6 cafe
2 dentist

Höjd & Terräng

219m Höjd över havet
5 km Avstånd till strand
4.1% Lutning till stranden

Transport

72 km Alicante-Elche (ALC)
99 km Valencia (VLC)
460 km Malaga-Costa del Sol (AGP)
1,5 km Benissa
3,9 km Teulada
6,9 km Calp

Projektinformation

Projekt FALCO 8 LUXURY HOUSE
Ort Benissa
Region Costa Blanca
Startpris €3 450 000
Boarea 502 m²
Pris per m² €6 872 / m²
Terrass 244 m²
Sovrum 4
Badrum 5
Parkering Ja
Pool Ja
Trädgård Ja
Byggstatus key_ready
Avstånd till strand 5 km
Inflyttning 1970
Publicerad 2026-05-13

Ref: VL598526

Källa: Wikipedia, Wikidata, INE, Junta de Andalucía

Sammanfattning

  • Nybyggd lyxvilla i Benissa med 4 sovrum.
  • Flerplanlösning med hiss och privat pool.
  • Panoramautsikt över havet och bergen.
  • Kort avstånd till golf och stränder.
  • Hög standard med inbyggda garderober och AC/golvvärme.

Regionjämförelse

Jämfört med liknande projekt i regionen (t.ex. Villa i Altea från € 6.490.000) erbjuder Falco 8 ett konkurrenskraftigt pris med yta och kvalitet. Benissa är lugnare än Altea och ger mer 'hemtrevlig' känsla. Det är ett bra alternativ för de som vill ha närhet till Moraira men inte betala de högsta strandnämningspriserna.

Vanliga frågor

Ingår möbler i priset?
Nej, priset avser byggnad och fasta installationer som kök/skåp; möbler ingår ej.
Hur långt är det till flygplatsen?
Alicante-Elche ligger ca 72 km bort (fågelvägen).
Finns hiss?
Ja, det finns en hiss som ansluter planen.
Hur ser området ut?
Det är ett tätt bebyggt bostadsområde med närhet till natur och golf.
Finns det gym?
Ja, huset har ett eget gym (Gym).
Är det en dygnsavgift?
Nej, inga gemensamma kostnader för service (hotell/club) eftersom det är en privatvilla.
När kan jag flytta in?
Omedelbart, det är en nyproduktion.
Behöver jag bil?
Ja, det är starkt rekommenderat.
Erik Lindqvist
Erik Lindqvist
Fastighetsexpert

Erik Lindqvist hjälper svenska kunder att navigera den spanska fastighetsmarknaden med ett tydligt mål i sikte. Han ser till att deras drömköp blir verklighet.