5 Bed Fritliggende villa in Altea Hills i Altea Hills, Fritliggende villa

5-soveværelse Fritliggende villa i Altea Hills

Denne eksklusive villa ligger i Altea Hills, Alicante, med panoramisk udsigt over Middelhavet, Altea og Benidorm fra alle rum. Boligen er placeret i et lukket område med 24-timers vagttjeneste. Med en sydvendt orientering sikres optimal solindfald gennem dagen. Beliggenheden kombinerer kystnærhed med byliv og adgang til lokale faciliteter.

€6.490.000
5
Soveværelser
6
Badeværelser
470 m²
Boligareal
€6.490.000
Pris
0,3 km
Afstand til strand
Nøgleklar
Byggestatus

Overblik

  • Eksklusiv villa med panoramisk havudsigt fra alle rum
  • Beliggende i lukket område med 24-timers sikkerhed
  • Fem soveværelser og seks badeværelser på 470 m²
  • Privat infinitypool og 300 m² terrasse
  • Smart home-system og solcelleanlæg inkluderet

Regional sammenligning

Altea Hills adskiller sig fra mange andre boligområder ved Costa Blanca gennem sin kombination af eksklusivitet og direkte kystnærhed. Sammenlignet med projektområder i Torrevieja, hvor priser starter fra €160.000, repræsenterer Altea Hills et helt andet prissegment. Mens Torrevieja ofte byder på tættere bebyggelse og fællesfaciliteter, tilbyder Altea Hills større privatliv og individuelle villaer. Klimaet er sammenligneligt med andre områder ved Costa Blanca, men beliggenheden mellem Alicante og Valencia giver adgang til to store byer. Hældningen i Altea Hills giver dramatiske udsigter men kræver mere tilpasning i dagligdagen sammenlignet med fladere områder ved kysten.

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er den største udfordring ved denne ejendom?
Den stejle hældning på 16,3% til strandet kan være fysisk udfordrende for nogle beboere og gæster.
Hvordan nås nærmeste lufthavn?
Alicante-Elche lufthavn ligger ca. 56 km værd, hvilket svarer til ca. 45 minutters kørsel under normale forhold.
Hvordan fungerer solcelleanlægget?
Anlægget producerer elektricitet til ejendommens behov og giver gratis strøm i over 300 solrige dage årligt baseret på lokalt klima.
Hvordan adskiller prissætningen sig fra nærområder?
Prisen på €6.490.000 placerer ejendommen i premiumsegmentet, hvilket er betydeligt højere end gennemsnitlige villaer i Altea-området.
Findes der fællesfaciliteter i området?
Altea Hills er primært et villaområde uden fællesfaciliteter, hvilket adskiller det fra mange større boligkomplekser ved kysten.
Hvad er de årlige driftsomkostninger?
De præcise driftsomkostninger afhænger af forbrug, men solcelleanlægget reducerer elomkostningerne væsentligt. Ejendomsskatten vil være højere pga. ejendommens værdi.
Hvordan foregår købet af denne ejendom?
Købet sker gennem standard spansk ejendomshandel med underskrift af købskontrakt hos notar og tinglysning af ejerskab.
Er det nødvendigt med bil i dagligdagen?
En bil er anbefaleligt for større indkøb og besøg i områder uden for gåafstand, men daglige fornødenheder kan tilgås til fods eller med lokalt transport.

Projektanalyse

Nøglekendetegn ved beliggenhed, boliger, projektets fase og punkter at være opmærksom på.

Beliggenhed

Villaen er placeret i Altea Hills, et eksklusivt boligområde med direkte adgang til Middelhavet. Området byder på kystnærhed og byliv, med afstand til strand og bymidte inden for få kilometer. Terrænet er kuperet med hældning mod havet, hvilket giver naturlig udsigtsbeskyttelse.

Plantegning

Boligen er designet til at imødekomme behov for rummelighed og komfort. Fem soveværelser med eget badeværelse og indbyggede skabe giver privatliv til alle beboere. Tre etager forbundet med glaselevator og trappe sikrer nem adgang mellem rummene. Den store terrasse og private pool understøtter udendørs livsstil.

Projektstatus

Projektet er fuldt færdigbygget og klar til indflytning. Byggeriet er udført af entreprenøren ENE Construcciones efter design af arkitektfirmaet RGB Arquitectos. Alle installationer og afslutninger er færdige inklusive smart home-system, solcelleanlæg og fuld møblement.

Vigtige bemærkninger

Projektet tilbyder ikke fællesfaciliteter som normalt findes i mindre boligområder. Den høje prisposition placerer ejendommen uden for rækkevidde for almindelige boligkøbere. Den stejlle hældning til strandet på 16,3% kan være en udfordring for personer med begrænset mobilitet.

Livsstil & omgivelser

Denne villa passer til købere, der søger en eksklusiv sekundærbolig ved Middelhavet med maksimal komfort og udsigt. Den er relevant for familier, der ønsker plads til flere personer eller gæster. Investorer, der sigter mod premium-markedet, kan finde værdi i den høje kvalitet og beliggenhed. Personer, der prioriterer sikkerhed og privatliv, vil værdsætte det lukkede område med vagttjeneste. Projektet er mindre velegnet til førstegangskøbere eller personer med begrænset budget.

Byggekvalitet & materialer

Boligen fremstår med enestående materialer og teknisk udstyr. Badene er fuldt udstyret med bidet og urinal samt fliser af høj kvalitet. Køkkenet er professionelt indrettet med alle nødvendige apparater og et stort pantryområde. KNX smart home-systemet giver kontrol over lys, klima og persienner. Solcelleanlægget sikrer gratis elektricitet i over 300 solrige dage om året. Vinduerne er energiruder der bidrager til isolering og støjreduktion.

Omgivelser & livsstil

Pris & ledighed

Villaen er prissat til €6.490.000, hvilket placerer den i den absolutte øverste prisklasse for området. Prisen inkluderer fuldt møbleret stand og alle installationer. Der er tale om en fast pris uden variationer, da projektet er færdigbygget og klar til overtagelse. Prisniveauet afspejler ejendommens størrelse, beliggenhed og kvalitetsniveau.

€6.490.000
Pris
5
Soveværelser
470 m²
Boligareal
6
Badeværelser

Omgivelser & livsstil

Dagligdagen i Altea Hills præges af ro og eksklusivitet. Morgenen kan starte med kaffe på terrassen med udsigt over Middelhavet, efterfulgt af en tur til nærmeste supermarked på 442 meter. Strandet ligger inden for 1 km, men adgangen kræver nedstigning ad den stejle skråning. Eftermiddagen kan tilbringes ved poolen eller besøg i Alteas bymidte med dens restauranter og butikker. Om aftenen byder de lokale spisesteder på middelhavskøkken inden for kort afstand.

Anmod om oplysninger

Beliggenhed & omgivelser: Altea Hills

Omgivelser & tilgængelighed

Altea Hills kombinerer kystnærhed med bekvemmeligheder. Nærmeste supermarked ligger på 442 meters afstand, hvilket muliggør daglige indkøb til fods. Byens apotek og banker findes inden for 2,6 km. Altea station ligger kun 300 meter væk, hvilket giver adgang til lokalt togsystem. Offentlig transport betjenes af 4 linjer med 43 stoppesteder i nærheden. Lufthavnen i Alicante ligger omkring 56 km værd, hvilket kræver planlægning for internationale rejser.

Kort & beliggenhed

Kortet viser Altea Hills' position med udsigt over Middelhavet mod sydøst. Beliggenheden mellem Altea og Calpe fremgår tydeligt, med adgang til både kystlinje og bjergområder. Nærmeste infrastruktur som veje og stationer er markering for at vise tilgængeligheden.

Alt text: Modern apartment with balcony, city view, wooden flooring, and large windows.

Beliggenhed i regionen

Altea Hills er positioneret mellem større kystbyer som Alicante (47 km mod syd) og Valencia (101 km mod nord). Calpe ligger 9,8 km mod nord og byder på yderligere faciliteter. Området fungerer som en mellemstation mellem byerne og kysten, med adgang til både natur og byliv. Den relative nærhed til både Alicante og Valencia gør det muligt at nyde fordele ved større byer uden at bo der.

Tilgængelighed & faciliteter

Strandene Platja de la Solsida og Playa del Bol ligger inden for 800 meter, men adgangen kan være udfordrende pga. hældning. Altea Club de Golf findes på 1,6 km afstand. Alteas bymidte med sine restauranter og butikker nås inden for 5 km. Alicante lufthavn ligger ca. 56 km væk, mens Valencia lufthavn er på 106 km. Nærmeste hospital ligger på 14 km, hvilket er vigtigt at bemærke for akut pleje.

Afstand til strand 0,3 km
Alicante-Elche (ALC) 56 km
Valencia (VLC) 106 km
Altea 0,3 km
Olla Altea 3 km

Kilde: OpenStreetMap, Google Maps

Alt text: Stone bridge with arched openings, blue railing, and a clear blue sky in the background.

Natur & klima

Alt text: Outdoor terrace with a view of a garden and stone wall.

Altea nyder et typisk middelhavsklima med årlige soltimer på 3.856. Gennemsnitstemperaturen svinger mellem 11°C om vinteren og 27°C om sommeren. Badetiden varer i 5 måneder, når vandtemperaturen når over 20°C. Beliggenheden på 59 meters højde over havet sikrer en let brise og reducerer risikoen for ekstrem varme. Den sydvendte orientering maksimerer solindfaldet på ejendommen.

3856 Solskinstimer/år
5 Badesæson (måneder)
18.6°C Gns. årstemperatur
59m Højde

Kilde: Open-Meteo (2020, 2025 gennemsnit)

Strande & fritid

Området byder på flere Blue Flag-strande inden for kort afstand, herunder Platja de la Solsida og Playa del Bol. Altea Club de Golf ligger kun 1,6 km værd, mens større anlæg som Meliá Villaitana findes inden for 14 km. Port d'Altea marina på 1,1 km tilbyder muligheder for vandsport. Lokale sportscentre inkluderer tennisanlæg og svømmehaller inden for 1,2 km. Den store private terrasse og infinitypool på ejendommen giver direkte adgang til fritidsaktiviteter.

Strande

  • Playa del Bol 0,3 km
  • Platja de la Roda 0,5 km
  • Platja de l'Espigó 0,6 km
  • Platja del Cap Negret 1,6 km
  • Platja de l'Olla 2,7 km
  • Platgeta del Metge 3,3 km

Golf

  • Altea Club de Golf 4 km
  • Meliá Villaitana 10 km
  • Campo de Golf y Escuela Las Rejas Benidorm Sol de Poniente 10,6 km
  • Puig Campana Golf 14,9 km

Kilde: OpenStreetMap

Alt text: Stone pathway with benches, green fence, and trees, leading to a scenic view.

Beliggenhed i regionen

Omgivelser: Altea Hills

Nøglefakta

15.058 Indbyggere

Klima

Måned Gns. temperatur Nedbør
Januar 11.0°C 68 mm
Februar 11.3°C 41 mm
Marts 13.8°C 45 mm
April 16.0°C 44 mm
Maj 19.0°C 43 mm
Juni 23.3°C 21 mm
Juli 26.4°C 7 mm
August 26.9°C 10 mm
September 23.8°C 44 mm
Oktober 19.4°C 87 mm
November 15.1°C 76 mm
December 11.6°C 61 mm

Nærhed til faciliteter

68 restaurant
6 pharmacy
14 bank
27 cafe

Højde & Terræn

59m Højde
0,3 km Afstand til strand
16.3% Hældning til stranden

Transport

56 km Alicante-Elche (ALC)
106 km Valencia (VLC)
446 km Malaga-Costa del Sol (AGP)
0,3 km Altea
3 km Olla Altea
5 km l'Alfàs del Pi

Projektdetaljer

Projekt 5 Bed Fritliggende villa in Altea Hills
By Altea Hills
Region Costa Blanca
Pris €6.490.000
Boligareal 470 m²
Pris pr. m² €13.808 / m²
Terrasse 300 m²
Soveværelser 5
Badeværelser 6
Parkering Ja
Pool Ja
Have Ja
Byggestatus key_ready
Afstand til strand 0,3 km
Afsluttet 2025
Publiceret 2026-05-22

Ref: VL417648

Kilde: Wikipedia, Wikidata, INE, Junta de Andalucía

Sofie Jensen
Sofie Jensen
Boligekspert

Sofie Jensen skaber tryghed for danske klienter på det spanske ejendomsmarked. Hun sikrer en gennemskuelig og sikker handel fra start til slut.

AI-assisteret flersproget repræsentant. Din henvendelse håndteres af teamet bag dette site.

Svar inden for 24 timer

Interesseret?

Efterlad dine oplysninger og modtag information om ledighed, priser og plantegninger.

Tekniske fakta
Ejendommen har et fotovoltaisk anlæg der producerer gratis elektricitet i over 300 dage om året
Boligen er udstyret med KNX smarthome-system til styring af lys og klima
Den totale bygningshøjde er tre etager forbundet med glaselevator
Ejendommen har energiruder i alle vinduer for bedre isolering
Anmod om oplysninger WhatsApp