2 Bed Mellanvåningslägenhet in Benahavís i Benahavís,

2-sovrum Mellanvåningslägenhet i Benahavís

Denna lägenhet i Benahavís, belägen i det moderna bostadsområdet Riverside, erbjuder en kombination av bekvämt boende och en attraktiv investeringsmöjlighet. Området är känt för sin lugna, lantliga karaktär samtidigt som det har god tillgång till bekvämligheter. Med fokus på kvalitet och modern design är detta projekt en del av den dynamiska utvecklingen i inlandet av Costa del Sol, vilket ger en alternativ livsstil till kustens mer intensiva miljöer.

€540 000
2
Sovrum
2
Badrum
106 m²
Boarea
€540 000
Pris
Inflyttningsklart
Byggstatus

Sammanfattning

  • Modern lägenhetskomplex i Benahavís, Costa del Sol.
  • Färdigställd bostad med omedelbar inflyttning och uthyrningspotential.
  • Nära till golfbanor (från 1.9 km) och natur, 7 km från kusten.
  • Utrustad med hiss, förråd, underjordisk parkering och full möblering.
  • Lugnare miljö med närhet till lokala bekvämligheter och sportfaciliteter.

Regionjämförelse

Jämfört med liknande projekt i Benahavís, som Fuente Lirios (från €400,000) och Altura 160 (från €499,000), ligger Riverside-lägenheten i ett högre prissegment. Detta reflekterar troligen dess färdiga skick, moderna faciliteter som hiss och förråd, samt att den säljs fullt möblerad. Azurean Marbella, som börjar på €699,000, representerar en ännu högre nivå av lyx och pris. Benahavís som kommun attraherar en köpstark publik som söker både livsstil och investeringsmöjligheter, vilket förklarar variationen i prisnivåer. Riverside-lägenheten erbjuder en balanserad kombination av pris och bekvämligheter för den som söker en färdig bostad i ett eftertraktat område, med närhet till både natur och kustens tjänster.

Vanliga frågor

Är denna lägenhet lämplig för permanentboende året runt?
Ja, lägenheten är utformad för bekvämt boende med moderna bekvämligheter. Området Benahavís erbjuder faciliteter som är tillgängliga året runt, även om vissa turistrelaterade tjänster kan ha säsongsbetonade variationer.
Behöver jag en bil för att bo här?
Ja, en bil rekommenderas starkt för att effektivt nå större shoppingcenter, sjukhus, stränder och internationella flygplatser, då projektet ligger landinwaarts.
Vilken typ av uppvärmnings- och kylsystem finns?
Information om specifika uppvärmnings- och kylsystem är inte specificerad, men lägenheten har luftkonditionering som standard.
Hur ser uthyrningspotentialen ut för denna lägenhet?
Lägenheten har en giltig turistlicens, vilket indikerar god potential för korttidsuthyrning. Området Benahavís är populärt bland turister och golfare.
Vilka gemensamma faciliteter finns tillgängliga i komplexet?
Komplexet erbjuder ett gemensamt poolområde med livräddare under sommaren, samt vackert anlagda grönområden för avkoppling. Det finns även ett modernt passersystem kopplat till en app.
Vilka är de förväntade driftskostnaderna för lägenheten?
Driftskostnader som samfällighetsavgift, fastighetsskatt och el/vatten är inte specificerade i den tillhandahållna informationen.
Vad innebär det att köpa en färdigbyggd bostad?
Att köpa en färdigbyggd bostad innebär att den är redo för omedelbar inflyttning eller uthyrning. Detta eliminerar byggtider och eventuella förseningar associerade med nyproduktion.
Hur långt är det till Benahavís gamla stadskärna?
Lägenheten ligger cirka 500 meter från Benahavís charmiga gamla stadskärna, vilket ger enkel tillgång till lokala restauranger och butiker.

Projektanalys

Viktiga egenskaper för läge, bostäder, byggfas och att tänka på.

Plats

Fastigheten ligger landin, omgiven av natur och med relativt korta avstånd till både kustens bekvämligheter och service. Denna placering erbjuder en lugnare atmosfär än de direkta kustorterna, men kräver ändå goda transportförbindelser för att nå bredare serviceutbud och stränder.

Ritningar

Lägenheten är utformad för dem som söker ett bekvämt boende med moderna bekvämligheter och en koppling till naturen. Den är lämplig för permanentboende, fritidsbostad eller som en investering med uthyrningspotential, tack vare dess utrustning och närhet till faciliteter samt uthyrningslicens.

Projektstatus

Projektet är färdigbyggt, vilket innebär att bostäderna är redo för inflyttning. Detta eliminerar väntetider för konstruktion och möjliggör omedelbar användning eller uthyrning. Ingen ytterligare planering eller byggfas är aktuell för denna specifika enhet.

Att tänka på

Projektet erbjuder inte direkt tillgång till stranden eller närhet till större stadskärnor för omedelbar promenad. För att fullt ut nyttja områdets potential, såsom golfbanor, större städer och internationella flygplatser, krävs tillgång till egen bil.

Livsstil & Omgivning

Denna lägenhet passar för den som söker en permanentbostad i en lugnare miljö, bortom den mest intensiva turistströmmen, men ändå med god tillgång till service och fritidsaktiviteter. Den är också ett attraktivt val för investerare som ser potential i områdets uthyrningsmöjligheter, särskilt med tanke på den befintliga turistlicensen. Familjer kan uppskatta närheten till skolor och lekplatser, medan golfentusiaster drar nytta av de många golfbanorna i närheten. Den som värdesätter en färdig att flytta in-lösning med komplett möblering och parkering kommer att finna detta objekt tilltalande.

Byggkvalitet & Ytskikt

Lägenheten är designad med högkvalitativa material och en genomtänkt planlösning. Renoverat kök och moderna belysningslösningar bidrar till en hög standard. Sovrummen är rymliga med inbyggda garderober. Den medföljande möbleringen är fullständig och av god kvalitet, vilket gör bostaden redo för omedelbar användning. Detaljer som skjutdörrar mellan vardagsrum och sovrum bidrar till en funktionell och estetiskt tilltalande interiör. Badrummen är moderna och funktionella.

Omgivning & Livsstil

Pris & Tillgänglighet

Lägenheten är prissatt till 540 000 euro och representerar en av de högre prisnivåerna inom Benahavís kommun, vilket reflekterar dess moderna konstruktion, goda skick och kompletta möblering. Priset inkluderar en underjordisk parkeringsplats och ett förråd. Tillgängligheten är omedelbar då projektet är färdigställt. Priset är satt som en startpunkt och kan variera beroende på specifika egenskaper eller eventuella tillval, även om detta objekt säljs som ett färdigt paket.

€540 000
Pris
2
Sovrum
106 m²
Boarea
2
Badrum
€303
Fastighetsavgift/år
€35
Sopor/år

Omgivning & Livsstil

Benahavís erbjuder en lugnare livsstil än de livligare kuststäderna, med en blandning av lantligt och bekvämt boende. Området runt Riverside-komplexet har grönområden och faciliteter som lekplatser och sportplaner, vilket gör det tilltalande för familjer och dem som uppskattar utomhusaktiviteter. Närheten till Benahavís gamla stadskärna ger tillgång till lokala restauranger och butiker, medan större shopping- och nöjesutbud finns i närliggande Marbella eller Estepona. Soliga dagar kan spenderas vid det kommunala poolområdet eller utforska de omgivande naturlandskapen, medan kvällarna kan njutas av utsikten från lägenhetens terrass. Denna plats passar dem som söker en balans mellan lugn och tillgång till bekvämligheter, med möjligheten till en aktiv fritid.

Begär information

Läge & Området: Benahavís

Omgivning & Kommunikationer

Omgivningen i Benahavís präglas av en blandning av bergig natur och lokala bekvämligheter. Närheten till restauranger (14 inom 2 km), banker och apotek (362 m) underlättar vardagen. Läget är landinwaarts, vilket ger en känsla av lugn, men kräver bil för effektiv transport till större shoppingcenter, sjukhus (6.7 km) och kustens stränder (ca 7 km). Det finns också sportfaciliteter som kommunala simbassänger och sportcenter inom kort avstånd, samt flera golfbanor som ligger mindre än 2 km bort.

Karta & Plats

Denna lägenhet är belägen i Benahavís kommun, ett område känt för sin natursköna skönhet och närhet till golfbanor, beläget en kort bilresa från Marbellas kustlinje. Denna position erbjuder en balans mellan lantlig ro och tillgång till kustens faciliteter.

Gatuvy i Benahavís, Spanien, med vita hus och berg i bakgrunden.

Läge i regionen

Benahavís är strategiskt beläget mellan kuststäderna Marbella och Estepona, cirka 7 km från kusten. Detta ger en position som kombinerar lugnet i inlandet med närheten till kustens attraktioner. Större städer som Marbella (14 km) och Málaga (60 km) ger tillgång till omfattande service, kultur och transportnav, medan Algeciras (56 km) erbjuder ytterligare regionala förbindelser.

Kommunikationer & Service

Lägenheten ligger cirka 48 km från Málaga-Costa del Sol flygplats (AGP), vilket innebär en restid på ungefär 45-60 minuter med bil beroende på trafik. Närmaste strand, Playa del Saladillo, ligger cirka 7 km bort. Större städer som Marbella nås på cirka 14 km. För dagligvaror finns en supermarket inom 4 km. Närmaste golfbana är La Zagaleta Country Club, endast 1.9 km bort. En bil är nödvändig för att fullt ut utnyttja dessa avstånd och nå de flesta bekvämligheter och fritidsaktiviteter.

Gibraltar (GIB) 49 km
Malaga-Costa del Sol (AGP) 51 km

Källa: OpenStreetMap, Google Maps

Gatubild i Benahavís, Spanien, med vita byggnader och växter.

Natur & Klimat

Fontän i Benahavís på natten

Benahavís-området njuter av ett medelhavsklimat med cirka 3 846 soltimmar per år och en genomsnittlig årstemperatur på 18,3°C. Temperaturerna varierar mellan 11°C och 26°C. Denna region har ett gynnsamt klimat för utomhusaktiviteter under större delen av året, med ett badbart hav under ungefär fyra månader. Lägenheten ligger på 174 meters höjd, vilket bidrar till mildare sommartemperaturer jämfört med kusten och ger en klarare luft. Den nordvästliga orienteringen på lägenheten kan erbjuda behagliga temperaturer under de varmaste månaderna.

3846 Soltimmar/år
4 Badsäsong (månader)
18.3°C Medelårstemperatur
174m Höjd över havet

Källa: Open-Meteo (2020, 2025 genomsnitt)

Stränder & Fritid

Området är en destination för golfentusiaster, med flera banor som La Zagaleta (1.9 km), Marbella Club Golf Resort (2.6 km) och El Higueral Golf (3.1 km) inom kort avstånd. För strandliv är det cirka 7 km till närmaste stränder som Playa del Saladillo. För sportaktiviteter finns lokala anläggningar som Pabellón Municipal de Deportes och kommunala simbassänger inom 1 km. Marinan Puerto Deportivo José Banus ligger cirka 8.7 km bort, vilket erbjuder tillgång till vattensporter och båtliv.

Golf

  • La Zagaleta Country Club - La Zagaleta Course 1,8 km
  • Marbella Club Golf Resort 2,6 km
  • El Higueral Golf 2,6 km
  • Driving Range / German Golf Academy 4,3 km

Idrottsanläggningar

25 Tillgängliga anläggningar

Källa: OpenStreetMap, CSD

Benahavís väg med naturskönt landskap, berg och grönska.

Läge i regionen

Omradesguide: Benahavís

Benahavís is a Spanish town (pueblo) and municipality in the province of Malaga. It is a mountain village between Marbella, Estepona, and Ronda, 7 kilometers (4.3 mi) from the coast.

Nyckelfakta

145.0 km² Area

Klimat

Månad Medeltemperatur Nederbörd
Januari 11.0°C 96 mm
Februari 11.3°C 99 mm
Mars 13.4°C 89 mm
April 15.2°C 60 mm
Maj 17.2°C 47 mm
Juni 21.4°C 12 mm
Juli 25.4°C 1 mm
Augusti 25.8°C 2 mm
September 22.2°C 20 mm
Oktober 18.2°C 82 mm
November 14.3°C 119 mm
December 11.6°C 106 mm

Närservice

14 restaurant
1 school
1 pharmacy
3 bank
4 cafe

Höjd & Terräng

174m Höjd över havet

Transport

49 km Gibraltar (GIB)
51 km Malaga-Costa del Sol (AGP)
442 km Alicante-Elche (ALC)

Projektinformation

Projekt 2 Bed Mellanvåningslägenhet in Benahavís
Ort Benahavís
Region Costa del Sol
Pris €540 000
Boarea 106 m²
Pris per m² €5 094 / m²
Terrass 19 m²
Sovrum 2
Badrum 2
Parkering Ja
Pool Ja
Trädgård Ja
Byggstatus key_ready
Inflyttning 2021
Fastighetsavgift/år €303
Sopor/år €35
Publicerad 2026-05-16

Ref: VL403903

Källa: Wikipedia, Wikidata, INE, Junta de Andalucía

Erik Lindqvist
Erik Lindqvist
Fastighetsexpert

Erik Lindqvist hjälper svenska kunder att navigera den spanska fastighetsmarknaden med ett tydligt mål i sikte. Han ser till att deras drömköp blir verklighet.

AI-assisterad flerspråkig representant. Din förfrågan hanteras av teamet bakom denna webbplats.

Svar inom 24 timmar

Intresserad?

Lämna dina uppgifter så får du information om tillgänglighet, priser och ritningar.

Tekniska fakta
Lägenheten har en nordvästlig orientering.
Bostadsområdet har ett modernt passersystem kopplat till en mobilapp.
Komplexet har ett gemensamt poolområde med livräddare under sommarsäsongen.
Begär information WhatsApp