2 Bed Mellanvåningslägenhet in Mijas i Mijas, Lägenhet

Nyproducerade Lägenheter Valley Views till salu i Mijas Costa

Valley Views i Mijas erbjuder 54 moderna lägenheter och takvåningar med panoramautsikt över Medelhavet och bergen. Beläget mellan La Cala de Mijas och Fuengirola, kombinerar detta nybyggda bostadsområde modern design med högkvalitativa material. Varje bostad är designad för att maximera komfort och livskvalitet på Costa del Sol. Här erbjuds rymliga terrasser, gemensam pool och privata parkeringsplatser.

€393 000 - €589 000
2-3
Sovrum
2
Badrum
75-117 m²
Boarea
Från €393 000
Startpris
3,8 km
Avstånd till strand
Under byggnation
Byggstatus

Projektanalys

Viktiga egenskaper för läge, bostäder, byggfas och att tänka på.

Plats

Valley Views ligger strategiskt mellan La Cala de Mijas och Fuengirola, vilket ger enkel tillgång till både lugna bymiljöer och livliga städer. Denna placering ger en balans mellan avskildhet och närhet till viktiga bekvämligheter. Projektets läge erbjuder en särpräglad möjlighet att uppleva det bästa av Costa del Sol.

Ritningar

Dessa lägenheter i Mijas är utformade för att möta moderna behov med öppna planlösningar och välutrustade kök. De rymliga terrasserna bjuder in till utomhusliv och njutning av klimatet. Detta projekt är lämpligt för dem som söker en bekväm och funktionell bostad med fokus på livskvalitet.

Projektstatus

Valley Views är under konstruktion och planeras vara färdigställt under första kvartalet 2027. Projektet består av 54 lägenheter och takvåningar, vilket ger möjlighet att vara med från början och välja den perfekta bostaden. Byggnationen följer moderna standarder för komfort och energieffektivitet.

Att tänka på

Projektet Valley Views kräver bil för att nå stranden, vilket kan vara en viktig faktor att beakta för de som föredrar att bo direkt vid kusten. Avståndet till stranden är ca 1.8 km. Detta innebär att det kan vara mindre lämpligt för dem som prioriterar att ha stranden inom gångavstånd.

Livsstil & Omgivning

Valley Views passar för dem som söker en modern bostad med panoramautsikt och bekvämligheter. De som uppskattar att bo nära golfbanor och andra fritidsaktiviteter kommer att trivas här. Det är också ett bra val för de som vill ha en semesterbostad eller en permanentbostad på Costa del Sol. Projektet passar extra bra för de som vill ha ett nybyggt boende med modern design och bekvämligheter.

Byggkvalitet & Ytskikt

Valley Views erbjuder högkvalitativ finish med öppna kök utrustade med skåp i naturlig ek och ecruvit melamin. Bänkskivorna är av Silestone och vitvarorna från Bosch. Badrummen har kommoder med ekfinish och integrerade handfat från Jacob Delafon. Genomgående används porslinskakel från Saloni. Lägenheterna har varm/kall luftkonditionering installerad via kanaler i taket och mekanisk ventilation för optimal luftkvalitet.

Omgivning & Livsstil

Pris & Tillgänglighet

Priserna för lägenheterna i Valley Views börjar från 393 000 €. Projektet erbjuder lägenheter med två sovrum och två badrum, med en boarea på 75 m². Priserna varierar beroende på storlek och läge inom projektet. Varje lägenhet inkluderar en parkeringsplats. Denna prisnivå placerar Valley Views som ett attraktivt alternativ i Mijas-området.

€393 000
Startpris
2-3
Sovrum
75 m²
Boarea
2
Badrum

Omgivning & Livsstil

Valley Views är beläget i ett område som kombinerar lugn med tillgång till dagliga bekvämligheter. Med 44 restauranger, 7 apotek och 19 kaféer inom 2 km radie finns det gott om möjligheter att njuta av vardagen. Den närliggande Cerrado del Águila Golf Club erbjuder enkel tillgång till golf. Området passar de som söker en balans mellan aktivitet och avkoppling, med naturen och sportmöjligheter nära till hands.

Begär information

Läge & Området: Mijas

Omgivning & Kommunikationer

Valley Views ligger inom bekvämt avstånd från flera viktiga platser. Närmaste stormarknad ligger 1.8 km bort och sjukhuset 12 km. Med 44 restauranger, 1 skola, 7 apotek, 5 banker och 19 kaféer inom 2 km radie finns det gott om bekvämligheter. Mijas kombinerar det bästa av två världar, med lugn och ro samt enkel tillgång till service och nöjen.

Karta & Plats

Valley Views ligger strategiskt mellan La Cala de Mijas och Fuengirola, med enkel tillgång till både stränder och golfbanor. Närheten till motorvägen AP-7 gör det enkelt att utforska Costa del Sol.

White-walled building with terracotta roof, balconies, and potted plants.

Läge i regionen

Valley Views ligger mellan La Cala de Mijas och Fuengirola, vilket ger en strategisk placering på Costa del Sol. Närheten till Marbella och Málaga gör det enkelt att utforska regionen. Denna placering erbjuder det bästa av både lugna byar och större städer, med enkel tillgång till shopping, kultur och gastronomi.

Kommunikationer & Service

Valley Views har god tillgänglighet till stränder, städer och flygplats. Närmaste stränder, Playa El Chaparral och Playa del Charcón, ligger ca 1.8-2 km bort. Málaga flygplats ligger 22 km bort. Golfbanor som Cerrado del Águila Golf ligger bara 468 meter bort. Denna placering gör det enkelt att njuta av allt som Costa del Sol har att erbjuda.

Avstånd till strand 3,8 km
Malaga-Costa del Sol (AGP) 18 km
Gibraltar (GIB) 78 km
Fuengirola 3,6 km
Carvajal 5,1 km

Källa: OpenStreetMap, Google Maps

Cozy balcony with sea view, blue planters, and lush greenery.

Natur & Klimat

White-walled room with arched windows, blue flower pots, and a tiled roof.

Mijas har ett behagligt klimat med en genomsnittlig temperatur på 18.7°C och ca 3 889 soltimmar per år. Badperioden varar i ungefär 5 månader. Beläget 36 meter över havet, erbjuder Valley Views en mild bris och en fantastisk utsikt. Detta klimat och läge gör det möjligt att njuta av utomhuslivet året runt.

3886 Soltimmar/år
4 Badsäsong (månader)
17.9°C Medelårstemperatur
106m Höjd över havet

Källa: Open-Meteo (2020, 2025 genomsnitt)

Stränder & Fritid

I Mijas finns flera stränder med Blå Flagg, inklusive Calahonda och El Bombo. Området har också ett rikt utbud av sportanläggningar med 266 olika möjligheter. För golfentusiaster finns banor som El Chaparral Golf Club och Cerrado del Águila Golf inom räckhåll. Denna kombination av stränder och sportaktiviteter gör Mijas till en attraktiv plats för fritid.

Stränder

  • Playa de los Boliches 3,8 km
  • Playa de San Francisco 3,8 km
  • Playa Torreblanca-Carvajal 4,1 km
  • Playa de Santa Amalia 4,2 km
  • Playa del Castillo 4,6 km
  • Calahonda (Riviera) Blue Flag

Golf

  • Campo Los Lagos 2,2 km
  • Campo Los Olivos 2,4 km
  • Cerrado del Aguila Golf 4,6 km
  • Santana Golf & Country Club 5 km

Idrottsanläggningar

266 Tillgängliga anläggningar

Källa: Blue Flag 2026, OpenStreetMap, CSD

Oceanfront room with balcony, stunning beach and ocean view, modern amenities.

Läge i regionen

Omradesguide: Mijas

Mijas is a municipality in the Province of Málaga, in the autonomous community of Andalusia. Located on the southeastern coast of Spain, Mijas belongs to the region of Costa del Sol Occidental. Its center is a typical Andalusian white-washed village, Mijas Pueblo, located on a mountainside about 430 metres or 1,476 feet above sea level, in the heart of the Costa del Sol region.

Nyckelfakta

Klimat

Månad Medeltemperatur Nederbörd
Januari 11.3°C 61 mm
Februari 11.7°C 64 mm
Mars 13.8°C 53 mm
April 15.8°C 37 mm
Maj 18.1°C 34 mm
Juni 22.3°C 7 mm
Juli 25.8°C 1 mm
Augusti 26.1°C 2 mm
September 22.7°C 10 mm
Oktober 18.7°C 54 mm
November 14.7°C 78 mm
December 12.0°C 69 mm

Närservice

6 restaurant
1 pharmacy
1 cafe

Höjd & Terräng

106m Höjd över havet
3,8 km Avstånd till strand
2.7% Lutning till stranden

Transport

18 km Malaga-Costa del Sol (AGP)
78 km Gibraltar (GIB)
409 km Alicante-Elche (ALC)
3,6 km Fuengirola
5,1 km Carvajal
7,7 km Torremuelle
3,7 km Terminal Autobus

Projektinformation

Projekt Valley Views
Ort Mijas
Region Costa del Sol
Startpris €393 000
Boarea 75 m²
Pris per m² €5 240 / m²
Terrass 35 m²
Sovrum 2 - 3
Badrum 2
Parkering Ja
Pool Ja
Trädgård Ja
Byggstatus under_construction
Byggentreprenör Taylor Wimpey España
Avstånd till strand 3,8 km
Inflyttning Q1 2027
Publicerad 2026-05-13

Ref: VL184968

Källa: Wikipedia, Wikidata, INE, Junta de Andalucía

Sammanfattning

  • Moderna lägenheter och takvåningar i Mijas
  • Panoramautsikt över havet och bergen
  • Gemensam pool och trädgårdar
  • Rymliga terrasser med sydost- eller sydvästläge
  • Nära golfbanor och andra fritidsaktiviteter

Regionjämförelse

Jämfört med andra projekt i området, som Calanova Collection och Célere Delmar 2, erbjuder Valley Views ett konkurrenskraftigt pris med start från 393 000 €. Calanova Collection börjar från 510 000 € och Célere Delmar 2 från 357 700 €. Valley Views kombinerar ett attraktivt pris med modern design och bekvämligheter, vilket gör det till ett bra alternativ i Mijas.

Vanliga frågor

Är det verkligen nödvändigt med bil för att bo här?
Ja, en bil rekommenderas starkt eftersom avståndet till stranden och vissa bekvämligheter är för långt för att gå.
Hur långt är det till flygplatsen?
Málaga flygplats (AGP) ligger ca 22 km bort.
Vilka vitvaror ingår i köket?
Köket är utrustat med Bosch eller liknande apparater, inklusive ugn, mikrovågsugn, induktionshäll, fläkt, integrerat kylskåp och diskmaskin.
Hur ser uthyrningsmöjligheterna ut i området?
Mijas är en populär destination, vilket ger goda möjligheter till uthyrning, särskilt under sommarsäsongen.
Finns det parkering och förråd?