5 Bed Fritliggende villa in Torrevieja i Torrevieja, Fritliggende villa

5-soveværelse Fritliggende villa i Torrevieja

Denne fritliggende villa ligger i La Mata-området i Torrevieja, blot 1 kilometer fra Middelhavets kyst. Med et boligareal på 370 m² fordelt over tre etager og en 790 m² grund, er dette et rummeligt projekt med direkte adgang til strandliv og byfaciliteter. Villaen er fuldt færdigbygget og klar til indflytning.

€1.170.000
5
Soveværelser
3
Badeværelser
370 m²
Boligareal
€1.170.000
Pris
1 km
Afstand til strand
Nøgleklar
Byggestatus

Projektanalyse

Nøglekendetegn ved beliggenhed, boliger, projektets fase og punkter at være opmærksom på.

Beliggenhed

Villaen er beliggende i et etableret byområde i Torrevieja med kort afstand til Platja del Cura-stranden. Området har tætte forbindelser til både kysten og byens centrum med adgang til dagligvarer, restauranter og serviceydelser inden for gåafstand.

Plantegning

Med fem soveværelser og tre badeværelser imødekommer villaen behovet for større familieboliger eller flere beboere. Den omfattende grund med poolområde og privat spa tilbyder rekreative muligheder direkte på ejendommen uden at være afhængig af eksterne faciliteter.

Projektstatus

Bygningen er fuldt færdigbygget og klar til øjeblikkelig indflytning. Der er ikke ventetid på byggerifærdiggørelse, hvilket giver direkte adgang til ejendommen ved købstidspunktet uden projektrelaterede forsinkelser.

Vigtige bemærkninger

Ejendommen ligger ikke i et lukket boligområde med privat sikkerhed. Afstanden til Alicante-Elche-lufthavnen er 35 kilometer i fugleflugt, hvilket kræver planlægning for lufthavnstransport. Golfbanerne ligger mellem 8-11 kilometer fra ejendommen.

Projektdetaljer

Projekt 5 Bed Fritliggende villa in Torrevieja
By Torrevieja
Region Costa Blanca
Pris €1.170.000
Boligareal 370 m²
Pris pr. m² €3.162 / m²
Soveværelser 5
Badeværelser 3
Parkering Nej
Pool Nej
Have Nej
Byggestatus key_ready
Afstand til strand 1 km
Afsluttet 1970
Publiceret 2026-05-21

Ref: VL787646

Kilde: Wikipedia, Wikidata, INE, Junta de Andalucía

Livsstil & omgivelser

Denne villa passer til situationer hvor behovet er for en permanent bolig nær kysten med plads til større familier eller flere generationer. Egnet også til par eller familier der ønsker en sekundærbolig med mulighed for længerevarende ophold. Placeringen er egnet for dem der ønsker at kombinere strandliv med byfaciliteter uden afhængighed af bil til daglige gøremål. De fem soveværelser giver fleksibilitet til enten familiebesøg eller udlejning. Villaen er også relevant for købere der prioriterer færdigbyggede ejendomme uden byggeprojekter og ønsker øjeblikkelig adgang til både private rekreative områder og offentlige servicetilbud.

Byggekvalitet & materialer

Villaen er udstyret med materialer der kombinerer funktionel holdbarhed med æstetiske detaljer. Spabadet i kælderen inkluderer både finsk sauna og tyrkisk dampbad, hvilket viser investering i wellnessfaciliteter af høj kvalitet. Boligen har træfiner i saunaområdet og mosaikbordet i spisestuen, der indikerer håndværksmæssigt detaljearbejde. De tre separate badeværelser er strategisk placeret for at betjene alle etager uden deling. Poolområdet med lænestole og gyngestol viser gennemtænkt udendørs rumindretning. Ejendommen har desuden etableret vaskerum og walk-in closet, hvilket understøtter den funktionelle organisering i dagligdagen.