Costa del Sol · Spain

Stadsnamn

Reserva de Marbella är en exklusiv och naturskön resort belägen mellan Elviria och Cabopino på Costa del Sol. Detta område kännetecknas av en unik arkitektur i andalusisk stil, omgiven av vackra golfbanor och naturskyddade sanddyner. Med ett behagligt klimat året runt och närhet till både strand och berg erbjuder området en lugn och privat livsmiljö.

3881
Soltimmar/år
100m
Höjd
34
AQI (Fair)

Bo & Leva

Livet i Reserva de Marbella definieras av en stark koppling till naturen och en aktiv utomhuslivsstil. Området är känt för sina välplanerade bostadsområden med omfattande grönområden och golfbanor som integreras med landskapet. Lokalbefolkningen och boende har tillgång till grundläggande bekvämligheter, och data visar att det finns 18 restauranger och 4 caféer i närheten vilket erbjuder varierade matupplevelser utan att behöva åka långt.

För den som söker avkoppling och rekreation är närheten till kusten en stor tillgång. Området lockar en internationell blandning av boende, vilket skapar en välkomnande och mångkulturell atmosfär. Det är en plats där lugnet Prioriteras, men där man samtidigt har snabb tillgång till pulsen i Marbella stad.

Kultur och service lättillgängliga, med moderna faciliteter som växer fram i de angränsande stadsdelarna Elviria och Calahonda. Detta gör det enkelt att kombinera ett lugnt boende med tillgång till shopping, banker och vårdcentraler.

Klimat & Väder

Reserva de Marbella åtnjuter ett typiskt medelhavsklimat med varma somrar och milda vintrar, vilket gör det möjligt att vara utomhus året runt. Området tar emot cirka 3881 soltimmar årligen, vilket ger gott om ljus även under vintermånaderna. Regn är relativt sällsyntt med cirka 52 regndagar per år, och nederbörden är koncentrerad till vinterperioden.

Temperaturerna varierar behagligt genom säsongerna. Juli och augusti är de varmaste månaderna med en medeltemperatur på cirka 25°C, medan januari och februari持有 milda medeltemperaturer på runt 11-12°C. Vattnet håller en behaglig temperatur för bad från sen vår till tidig höst.

Månad °C gem. °C max°C min Nederbörd mm Soltimmar
Januari 11.9° 15.3°9.0° 60 mm 252h
Februari 12.7° 16.0°9.8° 40 mm 264h
Mars 13.8° 17.1°10.6° 125 mm 299h
April 15.6° 18.8°12.3° 59 mm 334h
Maj 18.6° 22.0°15.0° 25 mm 391h
Juni 22.1° 25.7°18.2° 7 mm 401h
Juli 24.8° 28.6°20.9° 1 mm 407h
Augusti 25.4° 29.1°21.8° 7 mm 391h
September 22.6° 26.0°19.4° 26 mm 337h
Oktober 19.4° 22.7°16.4° 73 mm 294h
November 15.2° 18.6°12.2° 73 mm 260h
December 13.0° 16.2°10.2° 64 mm 251h

Kommunikationer

Reservatet är strategiskt beläget för enkel kommunikation med omvärlden. Den närmaste flygplatsen är Málaga-Costa del Sol (AGP), som ligger endast 29,2 km bort, vilket gör resor till och från internationalen smidiga. Alternativt kan Gibraltar flygplats (GIB) nås på 66,7 km.

För daglig transport finns goda bussförbindelser med 4 olika linjer och 50 hållplatser i området, vilket kopplar samman Reserva de Marbella med närliggande städer som Marbella och Fuengirola. Bil är det vanligaste transportmedlet, och vägnätet är väl utbyggt med snabb tillgång till kustvägen A-7. För den som föredrar en aktiv pendling är terrängen måttligt kuperad med en lutning på 4,5%, vilket kan vara utmanande men genomförbart för vana cyklister.

Malaga-Costa del Sol (AGP)

29.2 km

Gibraltar (GIB)

66.7 km

Alicante-Elche (ALC)

419.5 km

Linjer

4

Hållplatser

50

Cykling: moderate (gradient 4.5%)

Natur & Stränder

En av områdets största tillgångar är dess närhet till natursköna stränder och skyddade naturområden. Playa de Cabopino och Playa de Artola är kända för sina gyllene sanddyner och kristallklara vatten. Puerto Cabopino, en charmig hamn, ligger i närheten och erbjuder restauranger och vattensport.

Naturreservatet Dunas de Artola som omger stranden är ett unikt ekosystem som skyddas och erbjuder vackra promenadstråk. Kustlinjen här är känd för att vara en av de bäst bevarade på Costa del Sol.

Båthamnar

Sport & Fritid

Området är en paradis för den sportintresserade, med särskilt fokus på golf och tennis. In en radie på några kilometer finns det flera framstående faciliteter såsom Cabopino Golf, Santa María Golf & Country Club och Greenlife Golf. För tennisspelare finns Don Carlos Tennis Club och Riviera 11 Sport Club tillgängliga.

Vid sidan av bollsporter erbjuder närheten till havet och bergen möjligheter till vattensport, vandring och cykling. Det finns flera sportcenter i närheten, inklusive Finca Naundrup och Club del Sol, som erbjuder träningsmöjligheter och gruppträning. För familjer finns simmöjligheter på exempelvis Camping Marbella Playa och Playa Real.

Golfbanor

Service

Restaurant

18

Cafe

4

Luftkvalitet

PM2.5

3.1

µg/m³

PM10

6.3

µg/m³

NO²

1.6

µg/m³

Ozon

86.0

µg/m³

UV Index

0.0

Utbildning

Familjer som flyttar till Reserva de Marbella har tillgång till bra utbildningsalternativ i närheten. English International College är en prominent internationell skola som ligger i närheten och erbjuder brittisk läroplan. Detta gör området attraktivt för expater och internationella familjer som söker engelskspråkig utbildning av hög kvalitet för sina barn.

Internationella skolor

Ekonomi & Inkomst

Den lokala ekonomin drivs främst av turism, fastighetsmarknaden och servicsektorn. Marbella-regionen har en hög köpkraft och attraherar både investerare och pensionärer från hela Europa. Arbetsmarknaden är stark inom hotell, restaurang och fastighetsförvaltning.

Lokala helgdagar (32)

2026-01-01

Año Nuevo

2026-01-06

Día de Reyes / Epifanía del Señor

2026-02-28

Día de Andalucía

2026-03-01

Dia de les Illes Balears

2026-04-02

Jueves Santo

2026-04-03

Viernes Santo

I korthet

  • Genomsnittstemperatur på 25,3°C under juli och augusti.
  • Cirka 3881 soltimmar per år med endast cirka 52 regndagar.
  • Nära golfbanor som Santa María Golf & Country Club och Cabopino Golf.
  • Endast 29,2 km till Málaga flygplats (AGP).
  • 18 restauranger och 4 caféer i omedelbar närhet.
  • Närliggande internationella skola: English International College.
  • Skyddade naturområden och stränder som Dunas de Artola och Cabopino.
  • Aktiv fastighetsmarknad med 17 objekt till salu (medelpris ca 508k EUR).

Sök efter bostadstyp

Tillgängliga bostäder

Fastighetsmarknaden i Reserva de Marbella är exklusiv men erbjuder variation. För närvarande finns 17 bostäder till salu, med priser som sträcker sig från 299 000 EUR till 1 595 000 EUR, där genomsnittspriset ligger på 508 405 EUR. Utbudet är blandat och inkluderar lägenheter (främst mellangentag), radhus och lyxvillor.

Marknaden är stabil och efterfrågan på högklassiga bostäder i säkra, välskötta anläggningar är stor. Det vanligaste objektet är lägenheter på mellanvåning (6 st), följt av radhus och takvåningar. För den som söker mer rymd finns det även fristående villor tillgängliga.

Nybygge (22) Lägenheter (16) Villor (2) Takvåningar (5) Radhus (4)
Bekijk alle woningen in Reserva de Marbella →

Vanliga frågor

Hur är klimatet i Reserva de Marbella?
Klimatet är varmt och torrt under sommaren med medeltemperaturer runt 25°C, och mildt under vintern med temperaturer på cirka 12°C. Området har cirka 3881 soltimmar årligen.
Vilka golfbanor finns i närheten?
Det finns flera golfbanor i närheten, inklusive Cabopino Golf, Santa María Golf & Country Club, El Soto Golf och Greenlife Golf.
Hur långt är det till närmaste flygplats?
Det är cirka 29,2 km till Málaga-Costa del Sol flygplats (AGP), vilket tar ungefär 25 minuter med bil.
Finns det internationella skolor i närheten?
Ja, English International College ligger i närheten och erbjuder utbildning enligt brittisk läroplan.
Vilka stränder är närmast?
De närmaste stränderna är Playa de Cabopino och Playa de Artola, kända för sina natursköna sanddyner och klara vatten.
Vad är genomsnittspriset för en bostad?
Det genomsnittliga priset för bostäder till salu är för närvarande cirka 508 405 EUR, med ett spann från 299 000 EUR till 1 595 000 EUR.
Hur är kollektivtrafiken?
Området betjänas av 4 busslinjer med totalt 50 hållplatser, vilket ger goda förbindelser till Marbella och Fuengirola.
Är området lämpligt för cyklister?
Terrängen är måttligt kuperad med en lutning på 4,5%, vilket kan vara utmanande men är genomförbart för vana cyklister.