2 Bed Mellanvåningslägenhet in Estepona i Estepona, Lägenhet

Nyproducerade lägenheter Etherna Homes 1 till salu i Estepona

Etherna Homes 1 erbjuder moderna lägenheter i Estepona, beläget intill Valle Romano Golf. Detta bostadsområde kombinerar en lugn omgivning med fördelarna av att bo på Costa del Sol. Lägenheterna är designade för att maximera solljuset under hela dagen tack vare sin sydliga orientering. Byggnaderna har plats för 135 lägenheter med ett, två eller tre sovrum. Området passar de som söker en plats där vardag och fritid möts.

€304 000 - €653 000
2-3
Sovrum
2
Badrum
105-175 m²
Boarea
Från €304 000
Startpris
0,8 km
Avstånd till strand
Inflyttningsklart
Byggstatus

Projektanalys

Viktiga egenskaper för läge, bostäder, byggfas och att tänka på.

Plats

Etherna Homes 1 ligger i Estepona, nära stränder och dagliga bekvämligheter. Läget erbjuder en balans mellan avskildhet och tillgång till lokala tjänster. Närheten till Valle Romano Golfklubb ger ytterligare en dimension för de som uppskattar golf.

Ritningar

Dessa lägenheter är utformade för att möta moderna boendebehov med fokus på rymd och ljus. De öppna planlösningarna underlättar socialt umgänge och vardagsliv. Inbyggda garderober och förinstallerad luftkonditionering bidrar till komforten.

Projektstatus

Etherna Homes 1 är ett färdigställt bostadsområde, vilket innebär att köpare kan flytta in direkt. Byggnaderna är konstruerade enligt gällande byggnormer med fokus på energieffektivitet och hållbarhet. Planeringen inkluderar gemensamma utrymmen som pool och trädgård.

Att tänka på

Projektet Etherna Homes 1 kräver bil för att nå många platser och full tillgång till alla faciliteter. Det är inte ett fullständigt bilfritt område, även om vissa bekvämligheter finns inom räckhåll.

Projektinformation

Projekt Etherna Homes 1
Ort Estepona
Region Costa del Sol
Startpris €304 000
Boarea 105 m²
Pris per m² €2 895 / m²
Terrass 22 m²
Sovrum 2 - 3
Badrum 2
Parkering Ja
Pool Ja
Trädgård Ja
Byggstatus key_ready
Byggentreprenör Magnum & Partners
Avstånd till strand 0,8 km
Inflyttning Completed 2026
Publicerad 2026-05-13

Ref: VL886266

Källa: Wikipedia, Wikidata, INE, Junta de Andalucía

Livsstil & Omgivning

Etherna Homes 1 passar individer och familjer som söker en modern bostad på Costa del Sol. Om man värdesätter närheten till golfbanor och stränder, kan detta vara ett attraktivt alternativ. Det passar också de som söker en fastighet som kan användas som både permanentboende och semesterbostad. Om man föredrar en plats med goda kommunikationer och tillgång till både natur och stadsliv, kan Etherna Homes 1 vara ett passande val. Projektet passar också de som uppskattar gemensamma faciliteter som pool, trädgård och gym.

Byggkvalitet & Ytskikt

Etherna Homes 1 är byggt med betongpelare och våffelplattor, i enlighet med spanska byggnormer (CTE). De platta taken är vattentäta med PVC-membran och isolerade med styva skivor. Fasaderna består av icke-ventilerat tegel med värme- och ljudisolering. Fönstren är gjorda av PVC med termisk brygga. Rullgardiner av lackerade aluminiumlameller är installerade i vardagsrum, sovrum och kök.

Video Tour

Omgivning & Livsstil

Pris & Tillgänglighet

Lägenheterna i Etherna Homes 1 finns tillgängliga från cirka 304 000 €. Priserna varierar beroende på storlek och läge inom komplexet. Det finns alternativ med två sovrum. I priset ingår vanligtvis ett förråd och en parkeringsplats i det gemensamma garaget.