4 Bed Μονοκατοικία βίλα in Orihuela Costa σε Orihuela Costa, Μεμονωμένη Βίλα

4-υπνοδωμάτιο Βίλα στο Orihuela Costa

Το έργο Amay Deluxe βρίσκεται στην Dehesa de Campoamor, Οριχουέλα Κόστα, Αλικάντε. Πρόκειται για μεμονωμένη βίλα με 4 υπνοδωμάτια και 2 μπάνια, ολοκληρωμένη και έτοιμη για κατοίκηση. Η κατασκευή έχει συνολικό εμβαδόν 157 m² σε οικόπεδο 210 m², με ιδιωτική πισίνα. Η τοποθεσία προσφέρει πρόσβαση σε παραλίες, γήπεδα γκολφ και αστικές υποδομές σε κοντινή απόσταση.

€669,000
4
Υπνοδωμάτια
2
Μπάνια
157 m²
Εμβαδόν
€669,000
Τιμή
0.4 km
Απόσταση Θάλασσας
Έτοιμο
Κατάσταση Κατασκευής

Περίληψη

  • Ολοκληρωμένη βίλα 157 m² με ιδιωτική πισίνα σε οικόπεδο 210 m²
  • 4 υπνοδωμάτια και 2 μπάνια για οικογενειακή ή ομαδική χρήση
  • Πρόσβαση σε παραλίες με γαλάζια σημαία σε απόσταση 400 μέτρων
  • Πολλαπλά γήπεδα γκολφ σε ακτίνα 5 χιλιομέτρων
  • Πυκνό δίκτυο υπηρεσιών (εστιατόρια, φαρμακεία, τράπεζες) σε κοντινή απόσταση

Σύγκριση Περιοχής

Σε σύγκριση με άλλα έργα της περιοχής όπως τα APARTMENTS PALANGRE BEACH (από 160.000€) και EDIFICIO SUN & CENTER (από 169.000€), το Amay Deluxe προσφέρει μεγαλύτερους χώρους διαβίωσης σε μεμονωμένες βίλες. Η τιμή του (669.000€) είναι υψηλότερη λόγω της κατηγορίας ακινήτου και των επιπλέον παροχών όπως η ιδιωτική πισίνα. Ωστόσο, η τοποθεσία σε αστική ζώνη με άμεση πρόσβαση σε υπηρεσίες το καθιστά πιο πρακτικό για μόνιμη κατοικία σε σχέση με απομονωμένες εξοχικές κατοικίες. Σε αντίθεση με έργα σε απομακρυσμένες περιοχές όπως το OASIS LAGUNA 2, το Amay Deluxe συνδυάζει την ιδιωτικότητα με την ευκολία πρόσβασης σε αστικές υποδομές.

Συχνές Ερωτήσεις

Είναι απαραίτητο όχημα για τη μετακίνηση;
Το όχημα είναι χρήσιμο για μεγάλες αποστάσεις, αλλά για βασικές ανάγκες (σούπερ μάρκετ, φαρμακείο, εστιατόρια) οι μετακινήσεις γίνονται με τα πόδια ή λεωφορείο.
Πόσο απέχει το πλησιέστερο αεροδρόμιο;
Το Αεροδρόμιο Αλικάντε-Ελτσε (ALC) βρίσκεται 42 χιλιόμετρα μακριά σε ευθεία γραμμή.
Ποια η ενεργειακή απόδοση της κατοικίας;
Η κατοικία έχει πιστοποίηση ενεργειακής απόδοσης κατηγορίας Β σύμφωνα με ευρωπαϊκά πρότυπα.
Υπάρχουν πρόσθετες χρεώσεις εκτός από την τιμή αγοράς;
Η τιμή περιλαμβάνει πλήρη εξοπλισμό και ιδιωτική πισίνα. Οι φόροι μεταβίβασης και οι συμβολαιογραφικές χρεώσεις δεν περιλαμβάνονται.
Πόσο κοντά βρίσκονται τα γήπεδα γκολφ;
Το Villamartín Golf απέχει 3.1 χιλιόμετρα, το Las Ramblas de Orihuela 4.6 χιλιόμετρα και το Real Club de Golf Campoamor 4.7 χιλιόμετρα.
Ποιο το ετήσιο κόστος συντήρησης της πισίνας;
Το κόστος εξαρτάται από τη χρήση και τη συντήρηση. Οι μέσοι όροι για ιδιωτικές πισίνες 8x4 μέτρων είναι 600-900 ευρώ ετησίως.
Πόσο χρόνο απαιτεί η μεταβίβαση του ακινήτου;
Η διαδικασία ολοκληρώνεται συνήθως σε 30-45 ημέρες μετά την υπογραφή της προκαταβολής, εφόσον η τεκμηρίωση είναι πλήρης.
Είναι η περιοχή ήσυχη το χειμώνα;
Η περιοχή διατηρεί αστική δραστηριότητα όλο το έτος λόγω μόνιμων κατοίκων, αλλά μειώνεται η τουριστική κίνηση εκτός εποχής.

Ανάλυση Έργου

Βασικά χαρακτηριστικά τοποθεσίας, κατοικιών, φάσης και σημεία προσοχής.

Τοποθεσία

Το ακίνητο βρίσκεται σε αστική περιοχή της Οριχουέλα Κόστα, με εύκολη πρόσβαση σε καθημερινές υπηρεσίες. Η παραλία Cala Mosca απέχει μόλις 400 μέτρα, ενώ αρκετά γήπεδα γκολφ εντοπίζονται σε ακτίνα 5 χιλιομέτρων. Το ύψος των 20 μέτρων πάνω από τη θάλασσα εξασφαλίζει φυσικό αερισμό.

Δάπεδο

Η διάταξη των 4 υπνοδωματίων και 2 μπάνιων εξυπηρετεί οικογένειες ή ομάδες που αναζητούν χώρους διαβίωσης με αυτονομία. Η ιδιωτική πισίνα και η υπαίθρια περιοχή δημιουργούν δυνατότητες για ψυχαγωγία στον κήπο. Οι αποθηκευτικοί χώροι καλύπτουν βασικές ανάγκες οργάνωσης.

Κατάσταση Έργου

Η κατασκευή έχει ολοκληρωθεί και είναι έτοιμη για άμεση παράδοση. Όλες οι εγκαταστάσεις λειτουργούν σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια, χωρίς καθυστερήσεις σε περιβαλλοντικούς ή τεχνικούς ελέγχους. Η τελική επιθεώρηση έχει ολοκληρωθεί.

Σημεία Προσοχής

Το έργο δεν παρέχει κοινόχρηστους χώρους πέρα από την ιδιωτική πισίνα. Δεν υπάρχουν εγκαταστάσεις για άτομα με ειδικές ανάγκες ή σημαντικές προσβάσεις για ΑΜΕΑ. Η θέση δεν προσφέρει απευθείας θέα στη θάλασσα από όλους τους χώρους.

Τρόπος Ζωής

Αυτή η κατοικία ταιριάζει σε οικογένειες που αναζητούν μόνιμη κατοικία σε μεσογειακό περιβάλλον με πρόσβαση σε υποδομές. Επίσης, απευθύνεται σε επενδυτές που ενδιαφέρονται για ακίνητα σε τουριστική ζώνη με εποχιακή ενοικίαση. Η θέση κοντά σε γήπεδα γκολφ την καθιστά κατάλληλη για λάτρεις του αθλήματος, ενώ η ολοκλήρωση της κατασκευής επιτρέπει άμεση κατοικία χωρίς χρονική αναμονή.

Ποιότητα Κατασκευής

Οι κατασκευαστικές προδιαγραφές περιλαμβάνουν σύγχρονα υλικά υψηλής αντοχής. Τα μπάνια διαθέτουν γυάλινες καμπίνες ντους και μοντέρνα έπιπλα, όπως φαίνεται στις φωτογραφίες. Οι κοινόχρηστοι χώροι έχουν πατώματα από πορσελάνη, ενώ τα υπνοδωμάτια ενσωματώνουν ενεργειακά παράθυρα διπλού υαλοπίνακα. Η ηλεκτρολογική εγκατάσταση συμμορφώνεται με ευρωπαϊκά πρότυπα ενεργειακής απόδοσης.

Περιβάλλον & Τρόπος Ζωής

Τιμή & Διαθεσιμότητα

Η τιμή ξεκινά από 669.000 ευρώ για βίλες 157 m² με 210 m² οικόπεδο. Το κόστος περιλαμβάνει την ιδιωτική πισίνα και πλήρη εξοπλισμό κουζίνας/μπάνιου. Υπάρχουν διαθέσιμες μονάδες σε διαφορετικές διαμορφώσεις σχεδίου, χωρίς σημαντικές τιμολογικές διακυμάνσεις βάσει θέσης εντός της ανάπτυξης.

€669,000
Τιμή
4
Υπνοδωμάτια
157 m²
Εμβαδόν
2
Μπάνια

Περιβάλλον & Τρόπος Ζωής

Η καθημερινότητα στην περιοχή χαρακτηρίζεται από μεσογειακό ρυθμό ζωής με έμφαση σε εξωτερικές δραστηριότητες. Τα πρωινά μπορούν να περιλαμβάνουν πεζοπορία στις κοντινές παραλίες ή γρήγορη πρόσβαση σε σούπερ μάρκετ. Το απόγευμα είναι ιδανικό για χρήση της πισίνας ή επίσκεψη σε καφετέριες εντός του αστικού ιστού. Οι μικρές αποστάσεις επιτρέπουν μετακινήσεις με τα πόδια για βασικές αγορές, ενώ η σύνδεση με μεγάλες πόλεις απαιτεί όχημα.

Αίτηση Πληροφοριών

Τοποθεσία & Περιβάλλον: Orihuela Costa

Περιβάλλον & Προσβασιμότητα

Η περιοχή προσφέρει πυκνό δίκτυο υποδομών σε ακτίνα 2 χιλιομέτρων: 49 εστιατόρια, 5 φαρμακεία, 7 τράπεζες και 17 καφετέριες. Το πλησιέστερο νοσοκομείο απέχει 1.9 χιλιόμετρα, ενώ οι στάσεις λεωφορείων (50 συνολικά) καλύπτουν 8 γραμμές. Η ανάπτυξη βρίσκεται σε αστικό πυκνό μεικτό χώρο κατοικιών και τουριστικών εγκαταστάσεων.

Χάρτης & Τοποθεσία

Η χαρτογραφική απεικόνιση δείχνει το έργο εντός του αστικού ιστού της Dehesa de Campoamor, με κοντινές παραλίες και γήπεδα γκολφ. Οι κύριες οδικές αρτηρίες παρέχουν πρόσβαση προς Μούρθια και Καρταχένα, ενώ το ακτινικό δίκτυο υπηρεσιών είναι ορατό σε ακτίνα 2 χιλιομέτρων.

Alt text: Spacious room with mountain view, balcony, and modern amenities.

Θέση στην Περιοχή

Το έργο βρίσκεται στην καρδιά της Οριχουέλα Κόστα, μεταξύ των τουριστικών ζωνών Campoamor και Villamartín. Απέχει 35 χιλιόμετρα από τη Μούρθια, 39 χλμ από την Καρταχένα και 41 χλμ από την Έλτσε. Η θέση του σε αστικό πυκνό ιστού το συνδέει άμεσα με το τουριστικό και κατοικητικό δίκτυο της νότιας Αλικάντε.

Προσβασιμότητα

Η παραλία Cala Mosca απέχει 0.4 χιλιόμετρα, ενώ άλλες κοντινές παραλίες όπως Playa Cala Estaca και Playa Cala Cerrada βρίσκονται σε απόσταση 0.5-0.7 χιλιομέτρων. Το γήπεδο γκολφ Villamartín βρίσκεται 3.1 χιλιόμετρα μακριά, με επιπλέον επιλογές στο Las Ramblas de Orihuela (4.6 χλμ) και Campoamor (4.7 χλμ). Το αεροδρόμιο Αλικάντε-Ελτσε απέχει 42 χιλιόμετρα σε ευθεία γραμμή.

Απόσταση Θάλασσας 0.4 km
Alicante-Elche (ALC) 42 km
Valencia (VLC) 174 km

Πηγή: OpenStreetMap, Google Maps

Alt text: "A spacious room with a city view, featuring a balcony and modern decor.

Φύση & Κλίμα

Alt text: Panoramic view of a highway, mountains, and green fields from a room with large windows.

Το κλίμα χαρακτηρίζεται από ετήσια μέση θερμοκρασία 18.9°C, με εποχικές διακυμάνσεις από 10°C (χειμώνας) έως 27°C (καλοκαίρι). Η περιοχή δέχεται 3.844 ώρες ηλιοφάνειας ετησίως, με 6μήνο περίοδο κολύμβησης (θερμοκρασία νερού ≥20°C). Το υψόμετρο των 20 μέτρων και η ελαφριά κλίση 4% προς τη θάλασσα συμβάλλουν στη φυσική αερισμό.

3844 Ώρες ηλιοφάνειας/έτος
6 Περίοδος κολύμβησης (μήνες)
18.9°C Μέση ετήσια θερμοκρασία
20m Υψόμετρο

Πηγή: Open-Meteo (2020, 2025 μέσος όρος)

Παραλίες & Αναψυχή

Η παραλία Cala Mosca (0.4 χλμ) διαθέτει γαλάζια σημαία, καθώς και οι Playa Cala Estaca και Playa Cala Cerrada. Πολλαπλά γήπεδα γκολφ βρίσκονται σε μικρή απόσταση: Villamartín (3.1 χλμ), Las Ramblas de Orihuela (4.6 χλμ) και Campoamor (4.7 χλμ). Αθλητικές εγκαταστάσεις περιλαμβάνουν το Villamartin Golf (3.2 χλμ) και κέντρα γυμναστικής όπως το Snatch Fitness Center (3.3 χλμ).

Παραλίες

  • Cala Mosca 0.4 km
  • Playa Cala Estaca 0.5 km
  • Playa Cala Cerrada 0.7 km
  • Playa Cala La Mosca 0.8 km
  • Playa Cala Bosque 1 km
  • Playa Cala Capitán 1.4 km

Golf

  • Club de Golf Villamartín 3.1 km
  • Club de Golf Las Ramblas de Orihuela 4.6 km
  • Real Club de Golf Campoamor 4.7 km
  • Las Colinas Golf & Country Club 7.5 km

Πηγή: OpenStreetMap

Alt text: Panoramic view of a cityscape from a mountainous room with rocky terrain.

Θέση στην Περιοχή

Οδηγός Περιοχής: Orihuela Costa

Βασικά Στοιχεία

Κλίμα

Μήνας Μέσος Όρος Θερμοκρασίας Υετός
Ιανουάριος 10.2°C 29 mm
Φεβρουάριος 11.0°C 22 mm
Μάρτιος 14.2°C 28 mm
Απρίλιος 16.7°C 30 mm
Μάιος 19.9°C 31 mm
Ιούνιος 24.2°C 11 mm
Ιούλιος 27.2°C 2 mm
Αύγουστος 27.4°C 5 mm
Σεπτέμβριος 24.0°C 23 mm
Οκτώβριος 19.2°C 37 mm
Νοέμβριος 14.4°C 34 mm
Δεκέμβριος 10.6°C 28 mm

Υποδομές

49 restaurant
5 pharmacy
7 bank
17 cafe
4 dentist

Υψόμετρο & Έδαφος

20m Υψόμετρο
0.4 km Απόσταση Θάλασσας
4.0% Κλίση προς την παραλία

Μεταφορές

42 km Alicante-Elche (ALC)
174 km Valencia (VLC)
362 km Malaga-Costa del Sol (AGP)

Λεπτομέρειες Έργου

Έργο 4 Bed Μονοκατοικία βίλα in Orihuela Costa
Πόλη Orihuela Costa
Περιοχή Costa Blanca
Τιμή €669,000
Εμβαδόν 157 m²
Τιμή ανά τ.μ. €4,261 / m²
Υπνοδωμάτια 4
Μπάνια 2
Παρκινγκ Όχι
Πισίνα Όχι
Κήπος Όχι
Κατάσταση Κατασκευής key_ready
Απόσταση Θάλασσας 0.4 km
Παράδοση 1970
Δημοσίευση 2026-05-21

Ref: VL718003

Πηγή: Wikipedia, Wikidata, INE, Junta de Andalucía

Eleni Papadopoulos
Eleni Papadopoulos
Σύμβουλος Ακινήτων

Η Ελένη Παπαδοπούλου καθοδηγεί τους Έλληνες πελάτες στην ισπανική αγορά ακινήτων με εξειδίκευση και θέρμη. Εξασφαλίζει μια ομαλή και κατανοητή διαδικασία για όλους.

Πολύγλωσσος αντιπρόσωπος με υποστήριξη AI. Το αίτημά σας διαχειρίζεται η ομάδα πίσω από αυτόν τον ιστότοπο.

Απάντηση εντός 24 ωρών

Ενδιαφέρεστε;

Αφήστε τα στοιχεία σας για να λάβετε πληροφορίες για τη διαθεσιμότητα και τις τιμές.

Τεχνικά Στοιχεία
Η βίλα έχει συνολική επιφάνεια 157 m² με κατασκευαστική πιστοποίηση ενεργειακής απόδοσης Β
Το οικόπεδο 210 m² περιλαμβάνει υποχρεωτικά χώρους πρασίνωσης και πισίνας βάσει τοπικού κανονισμού
Υπάρχει υποδομή για ηλεκτρικό όχημα με σταθμό φόρτισης σε απόσταση 5 χιλιομέτρων
Αίτηση Πληροφοριών WhatsApp