3 Bed Finca in El Burgo i El Burgo, Landbrugsejendom - Cortijo

3-soveværelse Landejendom i El Burgo

Denne økologiske ejendom ligger i El Burgo, inden for Sierra de las Nieves Nationalpark, som er erklæret som biosfærereservat af UNESCO. Ejendommen omfatter 40.000 m² og inkluderer to huse bygget med økologiske materialer samt to bioklimatiske bygninger. Hele ejendommen drives af solenergi, hvilket sikrer høj energieffektivitet. Terrænet er terrasseret for at fremme økologisk landbrug.

€250.000
3
Soveværelser
2
Badeværelser
260 m²
Boligareal
€250.000
Pris

Overblik

  • Økologisk ejendom på 40.000 m² i Sierra de las Nieves Nationalpark
  • To separate hovedhuse og to bioklimatiske bygninger
  • Fuld selvforsyning takket være solenergi
  • Produktion af økologisk olie, frugt og medicinske planter
  • Privat bæk med krystalklart vand

Regional sammenligning

Sammenlignet med boligprojekter som Arosa i Mijas (fra 490.000 €) tilbyder denne ejendom et meget større areal til en lavere pris, men kræver en landlig tilgang. Mens kystprojekter tilbyder øjeblikkelige services (strand, marinaer), tilbyder El Burgo privatliv og natur.

Ofte stillede spørgsmål

Er ejendommen tilsluttet elnettet?
Nej, hele ejendommen fungerer med solenergi, hvilket sikrer selvforsyning.
Er en bil nødvendig?
Ja, selvom basale faciliteter er tæt på, er en bil essentiel for længere ture og for at nå strande.
Hvordan fungerer vandforsyningen?
En bæk løber langs ejendommen og giver naturligt vand til vanding og landbrugsbrug.
Er det muligt at fortsætte landbrugsaktiviteten?
Ja, ejendommen er aktiv i produktion af olie, medicinske planter og grøntsager, og faciliteterne er allerede til stede.
Er der swimmingpool?
Der er ingen privat swimmingpool, men bækken giver naturlige kølige områder. For organiseret sport skal man rejse til kystbyerne.
Hvad er vedligeholdelsesomkostningerne?
Vedligeholdelse af 4 hektar dyrket jord kræver tid og ressourcer, medmindre man selv driver landbruget.
Hvor langt er der til lufthavnen?
Málaga lufthavn ligger 41 km væk i luftlinje, ca. 50-60 minutter i bil.
Er ejendommen fri af juridiske begrænsninger?
Som en landbrugsejendom er den underlagt andalusiske landbrugsregler. Bygningerne er lovlige, men specifikke tjek er anbefalet.

Projektanalyse

Nøglekendetegn ved beliggenhed, boliger, projektets fase og punkter at være opmærksom på.

Beliggenhed

Komplekset ligger 388 meter over havets overflade i hjertet af Sierra de las Nieves. Denne placering tilbyder et beskyttet og roligt naturområde. Ejendommen grænser op til en bæk og har udsigt til bjerge. Adgangen sker via en landevej.

Plantegning

Ejendommen imødekommer behovet for et selvforsynende og bæredygtigt liv. Den har tre soveværelser og to badeværelser fordelt på et boligareal på 260 m². Tilstedeværelsen af to separate huse giver fleksibilitet til gæster eller store familier.

Projektstatus

Dette er ikke et standard nybyggeri, men en eksisterende landbrugsejendom med bioklimatiske forbedringer. Strukturerne er opdateret med bæredygtige teknikker. Solcelleanlægget sikrer energiselforsyning.

Vigtige bemærkninger

Livsstilen er overvejende landbrugspræget og landlig. Der er ingen traditionel swimmingpool. Internetforbindelsen kan være underlagt tekniske begrænsninger, der er typiske for bjergområder. Vedligeholdelsen af det 40.000 m² store areal kræver tid og dedikation.

Livsstil & omgivelser

Denne ejendom er velegnet til dem, der søger selvforsyning og har en passion for økologisk landbrug. Den er også velegnet til dem, der ønsker at drive produktion af tinkturer, olier eller frugt. De to boliger gør den interessant for flergenerationers familier.

Byggekvalitet & materialer

Strukturerne bruger naturlige og lokale materialer. Finishen er i rustik stil med synligt træ og sten. De bioklimatiske bygninger er designet til at regulere temperaturen naturligt. Vandforsyningen leveres af den tilstødende bæk.

Omgivelser & livsstil

Pris & ledighed

Startprisen er fastsat til 250.000 €. Med tanke på arealstørrelsen på 40.000 m² og de inkluderede boliger, er prisen pr. kvadratmeter betydeligt lavere end for standardboliger på Costa del Sol. Prisen afspejler ejendommens landlige status og landbrugspotentiale.

€250.000
Pris
3
Soveværelser
260 m²
Boligareal
2
Badeværelser
€136
Grundskyld/år

Omgivelser & livsstil

At bo her betyder at omfavne en landlig livsstil. Morgene starter ofte med pasning af køkkenhaven og frugttræerne. Den terrasserede placering gør det muligt at dyrke jorden effektivt. Fraværet af lys- og støjforurening fremmer afslapning og kontakt med naturen. De to huse tilbyder rummelige boligarealer.

Anmod om oplysninger

Beliggenhed & omgivelser: El Burgo

Omgivelser & tilgængelighed

El Burgo er en lille by med 1.547 indbyggere. Der ligger et supermarked 196 meter væk og et apotek 180 meter væk. For mere komplekse hospitalsydelser skal man dog rejse 19 km. Det sociale liv drejer sig om de 32 lokale festligheder om året.

Kort & beliggenhed

Kortet viser den strategiske position inden for Sierra de las Nieves Nationalpark. Man ser afstanden i luftlinje til strande og Málaga.

Alt text: Historic cathedral view from stone staircase with ornate railings.

Beliggenhed i regionen

El Burgo repræsenterer det autentiske indland på Costa del Sol, langt fra masseturismen ved kysten. Det ligger nord for Marbella, adskilt af bjergkæden. Denne position giver mulighed for et landligt liv med adgang til kysten på under en time.

Tilgængelighed & faciliteter

Ejendommen ligger 31 km (luftlinje) fra de nærmeste strande som Playa de Casablanca. Lufthavnen i Málaga ligger 41 km væk. En bil er nødvendig for at nå kysten og lufthavnen. Vejen til byens centrum er tæt på, men ejendommen er beliggende højt.

Malaga-Costa del Sol (AGP) 32 km
Gibraltar (GIB) 78 km

Kilde: OpenStreetMap, Google Maps

Stone archway with cross, leading to a courtyard, clear blue sky.

Natur & klima

Stone archway leading to a historic stone wall and tower, with a clear blue sky view.

Med en beliggenhed i 388 meters højde nyder området et kontinentalt klima påvirket af bjergene. Der er ca. 3.829 solskinstimer om året. Den gennemsnitlige årlige temperatur er 16,2°C. Badesæsonen varer ca. 4 måneder.

3829 Solskinstimer/år
4 Badesæson (måneder)
16.2°C Gns. årstemperatur
388m Højde

Kilde: Open-Meteo (2020, 2025 gennemsnit)

Strande & fritid

Strandene på den vestlige Costa del Sol kan nås med bil på ca. 30-40 minutter. I nærheden finder man golfbaner som La Quinta Golf og La Zagaleta. Sierra de las Nieves tilbyder muligheder for vandreture og observaton af lokal flora.

Kilde: OpenStreetMap

A medieval stone tower with a clear blue sky and a church in the background.

Beliggenhed i regionen

Omgivelser: El Burgo

El Burgo is a town and municipality in the province of Málaga, located in the autonomous community of Andalusia in southern Spain. It is located in the Sierra de las Nieves National Park, which was declared a Biosphere Reserve by UNESCO.

Nøglefakta

1.547 Indbyggere

Nærhed til faciliteter

2 restaurant
1 pharmacy
1 bank

Højde & Terræn

388m Højde

I nærheden

Sportscentre

Transport

32 km Malaga-Costa del Sol (AGP)
78 km Gibraltar (GIB)
417 km Alicante-Elche (ALC)

Projektdetaljer

Projekt 3 Bed Finca in El Burgo
By El Burgo
Region Costa del Sol
Pris €250.000
Boligareal 260 m²
Pris pr. m² €961 / m²
Soveværelser 3
Badeværelser 2
Parkering Ja
Pool Nej
Have Ja
Byggestatus for_sale
Afsluttet 2009
Grundskyld/år €136
Publiceret 2026-05-13

Ref: VL516149

Kilde: Wikipedia, Wikidata, INE, Junta de Andalucía

Sofie Jensen
Sofie Jensen
Boligekspert

Sofie Jensen skaber tryghed for danske klienter på det spanske ejendomsmarked. Hun sikrer en gennemskuelig og sikker handel fra start til slut.

AI-assisted multilingual representative. Your inquiry is handled by our real support team.

Svar inden for 24 timer

Interesseret?

Efterlad dine oplysninger og modtag information om ledighed, priser og plantegninger.

Tekniske fakta
Hele ejendommen drives af solenergi.
Grunden inkluderer tre campingvogne til ekstra gæster.
Den ligger 388 meter over havets overflade.
Anmod om oplysninger WhatsApp