2 Bed Casă în șir in Manilva în Manilva, Casă înșiruită (Casă în șir)

2-dormitor Casă înșiruită în Manilva

Situată în municipalitatea Manilva, în provincia Málaga, această casă tip townhouse reprezintă o oportunitate de renovare. Cu o suprafață de 68 m², dispune de două dormitoare și o baie. Poziționată în zona urbană, la distanță de mers pe jos de magazine și servicii esențiale, proprietatea se află la aproximativ 3 km de coastă. Prețul de pornire este de 150.000 €, reflectând starea actuală a imobilului.

€150,000
2
Dormitoare
1
Băi
68 m²
Suprafață utilă
€150,000
Preț
0.5 km
Distanță până la plajă
Gata de locuit
Stadiu construcție

Analiza Proiectului

Caracteristici cheie ale locației, caselor, fazei proiectului și punctelor de atenție.

Locație

Locuința este situată în Manilva Pueblo, în apropierea pieței centrale și a zonelor comerciale. Accesul spre plaje se face pe o distanță de 3 km. Zona este bine conectată prin rețeaua de transport public local.

Planșă

Apartamentul dispune de un compartimentaj de două dormitoare, potrivit pentru un cuplu sau ca rezidență secundară. Necesitatea renovării permite personalizarea spațiului interior conform cerințelor noului proprietar.

Status Proiect

Nu este o construcție nouă, ci o proprietate existentă aflată pe piața secundară. Starea tehnică este descrisă ca necesitând reparații capitale. Licențele de construire pentru renovare trebuie verificate la primărie.

Puncte de Atenție

Nu există facilități comune precum piscină comunitară. Parcarea se realizează pe strada publică. Nu sunt menționate detalii despre clasa energetică în datele disponibile.

Stil de Viață și Împrejurimi

Această proprietate se potrivește cumpărătorilor interesați de proiecte de renovare ('fixer-upper') sau investitorilor care caută un punct de intrare accesibil pe piața imobiliară din Costa del Sol.

Calitate Construcție și Finisaje

Finisajele actuale sunt vechi și necesită înlocuire. Analiza vizuală indică fisuri în tencuială și o baie deteriorată. Structura pare a fi tradițională, dar se recomandă o inspecție tehnică detaliată.

Împrejurimi și Stil de Viață

Preț și Disponibilitate

Cu un preț de 150.000 €, proprietatea se situează în segmentul bugetar al pieței costiere, semnificativ mai ieftin decât proiectele noi din zona Estepona. Se recomandă includerea costurilor renovării în bugetul total.

€150,000
Preț
2
Dormitoare
68 m²
Suprafață utilă
1
Băi

Împrejurimi și Stil de Viață

Manilva Pueblo este un oraș tradițional andaluz. Vehiculația este restrânsă pe străzile înguste din centrul istoric. Viața se concentrează în jurul piețelor locale, de unde se pot cumpăra produse proaspete. Altitudinea de 137 m asigură o briză plăcută în timpul nopților de vară.

Solicită Informații

Locație și Împrejurimi: Manilva

Împrejurimi și Accesibilitate

Manilva are o populație de peste 18.000 de locuitori. Serviciile medicale sunt asigurate de un centru de sănătate local. Există 34 de săli de sport și facilități sportive în apropiere.

Hartă și Locație

Harta arată poziția proiectului în interiorul regiunii Costa del Sol, între mare și teritoriile montane din apropiere.

Cozy villa with ocean view, private pool, and lush garden.

Poziție în Regiune

Manilva este situată în partea de sud-vest a provinciei Málaga, la granița cu Cádiz. Aceasta este o zonă de tranziție între zonele turistice intensivate și zonele mai liniștite din est.

Accesibilitate și Facilități

Supermarketul este la 315 m, iar farmacia la 159 m. Plaja La Duquesa este la 3,1 km. Pentru călătorii aeriene, aeroportul Gibraltar este la aproximativ 26 km (în linie dreaptă), iar Malaga la 75 km.

Distanță până la plajă 0.5 km
Gibraltar (GIB) 22 km
Malaga-Costa del Sol (AGP) 76 km

Sursă: OpenStreetMap, Google Maps

Coastal walkway with palm trees, ocean view, paved path, benches, and clear sky.

Natură și Climă

Beachfront room with ocean view, featuring a spacious balcony and modern amenities.

Climatul este mediteranean cu o temperatură medie anuală de 18,4°C. Există 3.845 de ore de soare pe an, iar sezonul de înot durează aproximativ 5 luni.

3845 Ore de soare/an
5 Sezon de înot (luni)
18.4°C Temp. medie anuală
30m Altitudine

Sursă: Open-Meteo (2020, 2025 medie)

Plaje și Recreere

Plajele cu steag albastru sunt accesibile în Sabinillas. Portul de agrement Puerto Deportivo de la Duquesa se află la o distanță scurtă cu mașina.

Plaje

  • Playa de la Chullera 0.5 km
  • La Duquesa 2.4 km
  • Sabinillas Blue Flag

Golf

  • Real Club de Golf de Sotogrande 7.4 km
  • Club de Golf La Cañada 7.5 km
  • Golf Academy Albayt Resort 7.9 km
  • La Reserva Golf Club 8.8 km

Facilități sportive

34 Facilități disponibile

Sursă: Blue Flag 2026, OpenStreetMap, CSD

Beachfront room with ocean view, balcony, and sea access.

Poziție în Regiune

Ghidul Zonei: Manilva

Informații Cheie

35.0 km² Suprafață

Climă

Lună Temperatura medie Precipitații
Ianuarie 11.5°C 98 mm
Februarie 11.9°C 105 mm
Martie 13.6°C 88 mm
Aprilie 15.6°C 55 mm
Mai 17.8°C 44 mm
Iunie 21.8°C 10 mm
Iulie 25.1°C 1 mm
August 25.5°C 3 mm
Septembrie 22.6°C 14 mm
Octombrie 18.8°C 70 mm
Noiembrie 14.9°C 127 mm
Decembrie 12.3°C 109 mm

Facilități în apropiere

2 restaurant

Altitudine și Teren

30m Altitudine
0.5 km Distanță până la plajă
4.8% Panta spre plajă

Transport

22 km Gibraltar (GIB)
76 km Malaga-Costa del Sol (AGP)
468 km Alicante-Elche (ALC)

Detalii Proiect

Proiect 2 Bed Casă în șir in Manilva
Oraș Manilva
Regiune Costa del Sol
Preț €150,000
Suprafață utilă 68 m²
Preț per m² €2,205 / m²
Terasă 5 m²
Dormitoare 2
Băi 1
Parcare Nu
Piscină Nu
Grădină Nu
Stadiu construcție key_ready
Distanță până la plajă 0.5 km
Finalizare 1970
Publicat 2026-05-16

Ref: VL418219

Sursă: Wikipedia, Wikidata, INE, Junta de Andalucía

Rezumat

  • Casă de renovat în inima orașului Manilva.
  • Suprafață utilă de 68 m² cu 2 dormitoare.
  • În apropierea supermarketurilor și farmaciilor.
  • Acces rapid spre coastă și porturi.
  • Investiție accesibilă.

Comparație Regională

Comparativ cu Acqua Gardens în Estepona (de la 418.800 €) sau Aby Upper (de la 320.000 €), acest proiect din Manilva este mult mai accesibil financiar, însă necesită un efort suplimentar de renovare și este situat într-un oraș tradițional, nu într-o stațiune de coastă nouă.

Întrebări Frecvente

În ce stare se află casa?
Fotografiile arată o baie deteriorată și fisuri în pereți. Clădirea necesită o renovare completă pentru a fi locuibilă la standarde moderne.
Unde se fac cumpărăturile?
Există un supermarket la 315 m și o farmacie la 159 m față de proprietate. Alte facilități sunt în centrul orașului Manilva.
Ce dimensiuni are casa?
Are 68 m² suprafață, 2 dormitoare și 1 baie. Este o clădire pe două niveluri.
Este prețul bun pentru zonă?
Prețul de 150.000 € este mic pentru Costa del Sol, dar trebuie luat în calcul costul renovării.
Cât e până la plajă?
Plaja La Duquesa este la aproximativ 3 km distanță. Este nevoie de un autoturism pentru transportul plajei.
Mirela Popescu
Mirela Popescu
Expert Imobiliar

Mirela Popescu înțelege visurile clienților români și îi ghidează cu empatie pe piața imobiliară din Spania. Ea transformă căutarea unei case într-o experiență plăcută.