Denna fastighet har sålts Se liknande fastigheter i Monda
3 Bed Radhus in Monda i Monda, Radhus

3-sovrum Radhus i Monda

Denna radhus är belägen i Monda i provinsen Málaga, på en höjd av 378 meter över havet. Avståndet i fågelväg till kusten är cirka 14 kilometer. Klimatet har ett historiskt årligt genomsnitt på 12,6°C med över 3 200 soltimmar per år. Området kännetecknas av en landsbygdsmiljö och lugn, och är en del av comarca Sierra de las Nieves.

€349 000 Såld
Denna fastighet är inte längre tillgänglig
3
Sovrum
2
Badrum
237 m²
Boarea
€349 000 Såld
Pris
Inflyttningsklart
Byggstatus

Projektanalys

Viktiga egenskaper för läge, bostäder, byggfas och att tänka på.

Plats

Fastigheten är belägen i kommunen Monda, i Costa del Sols inland. Läget kräver användning av bil för dagliga transporter. De viktigaste infrastrukturerna, som Malagas flygplats, ligger 30 kilometer bort i fågelväg. Området erbjuder bergs- och landsbygdspanoraman.

Ritningar

Detta projekt uppfyller behovet av en rymlig bostad med 237 m² boyta. Den nuvarande planlösningen omfattar tre sovrum och två badrum, med möjlighet att modifiera de inre rummen. Närvaron av en källare och en privat terrass ger ytterligare utrymmen för hobbyer eller avkoppling.

Projektstatus

Byggstatus är 'Gereed' (färdigställd). Fastigheten är redo för omedelbart inflyttning, vilket eliminerar väntetider som är förknippade med nya byggprojekt. De inre finisherna inkluderar en öppen spis och luftkonditioneringssystem. Orienteringen är mot söder, vilket gynnar solexponeringen.

Att tänka på

Projektet erbjuder inte bekvämligheter som resortpooler eller spa-anläggningar. Läget är inland och kräver privat transport för att nå stränder och huvudtjänster, som ligger flera kilometer bort. Det är inte en direkt lösning för dem som söker ett strandliv inom gångavstånd.

Livsstil & Omgivning

Denna lösning är lämplig för dem som söker en permanent bostad eller ett fritidshus långt ifrån kustens turistträngsel. Rymligheten och flexibiliteten i interiören gör den lämplig för familjer som behöver flera rum eller utrymme för att arbeta hemifrån. Det är ett praktiskt alternativ för dem som uppskattar lugn och inte har något emot att köra dagligen. Den är inte lämplig för dem som vill ha bekvämligheten att ha stranden och lyxtjänster inom räckhåll.

Byggkvalitet & Ytskikt

Fastigheten har standardfinish som är lämplig för omedelbar användning. Närvaron av en öppen spis i vardagsrummet lägger till en värmekälla för vintermånaderna. Luftkonditioneringssystemen bidrar till klimatkomfort under sommaren. Fastigheten inkluderar en källare som för närvarande används som kreativt studio, vilket visar byggnadens strukturella mångsidighet. Inbyggda garderober erbjuder integrerat förvaringsutrymme.

Omgivning & Livsstil

Pris & Tillgänglighet

Startpriset för denna fastighet är satt till 349 000€. Med en yta på 237 m² ligger priset per kvadratmeter på cirka 1 472€. Detta värde speglar ett erbjudande om ett rymligt enfamiljshus i ett landsbygdsområde. Jämfört med liknande projekt vid kusten, såsom Astra Homes i Fuengirola (från 364 000€), är prissättningen konkurrenskraftig, men man måste ta hänsyn till den olika platsen vad gäller avståndet till havet.

€349 000 Såld
Pris
3
Sovrum
237 m²
Boarea
2
Badrum
€252
Avgifter/år
€335
Fastighetsavgift/år

Omgivning & Livsstil

Att bo i Monda innebär en långsammare livsrhythm nära naturen. Den förhöjda positionen erbjuder panoramautsikt över de lokala bergen och dalen. Morgnarna kan börja med solen som upplyser terrassen, medan kvällarna är idealiska för att njuta av det svala bergsluften. Den stora källaren erbjuder möjligheter att skapa ett studio eller ett biografrum avskilt från vardagsrummet. Närheten till Monda centrum (ett par minuter) ger tillgång till viktiga tjänster som apotek och skolor, samtidigt som man behåller en känsla av privatliv och ro.

Begär information

Läge & Området: Monda

Omgivning & Kommunikationer

Den omgivande miljön definieras av Sierra de las Nieves och erbjuder en landskap av berg och medelhavsvegetation. Staden Monda har cirka 2 984 invånare och erbjuder grundläggande tjänster. Livet här är mindre hektiskt än vid kusten; vägarna är generellt mindre trafikerade. För dagligvaror är det nödvändigt att köra cirka 8 kilometer för att nå närmaste stormarknad.

Karta & Plats

Kartan visar Mondas placering i inlandet av Malaga. Man noterar avståndet till kusten och närheten till bergskedjorna. Markörerna indikerar avstånd i fågelväg till stränder och flygplatsen.

Alt text: "Luxurious castle room with panoramic mountain view, featuring stone walls and arched windows.

Läge i regionen

Monda ligger cirka 44 kilometer från regionshuvudstaden Malaga. Det strategiska läget mellan Sierra Blanca och Sierra de las Nieves gör det till en port till de naturområden som ligger längre inåt landet. Det erbjuder ett bostadsalternativ till de livliga kuststäderna som Marbella, samtidigt som det är förbundet med dem via huvudvägar.

Kommunikationer & Service

Tillgängligheten beror helt på användningen av en privat bil. De närmaste stränderna, såsom Playa de la Bajadilla, ligger 14 kilometer bort i fågelväg. Malaga flygplats ligger 30 kilometer bort. Golfbanor som Campo Europa är tillgängliga på cirka 13 kilometer. För sjukvård ligger närmaste sjukhus 13 kilometer bort, medan ett apotek finns tillgängligt inom en radie på 3,2 kilometer.

Malaga-Costa del Sol (AGP) 30 km
Gibraltar (GIB) 71 km

Källa: OpenStreetMap, Google Maps

A medieval castle with multiple towers and a scenic view of the surrounding landscape.

Natur & Klimat

Alt text: Spacious room with panoramic castle view, featuring a balcony and modern amenities.

Klimatet kännetecknas av milda vintrar och varma somrar, vilka mildras av höjden på 378 meter. Med ett genomsnitt på 3 289 soltimmar per år främjar regionen en utomhuslivsstil. Badssäsongen, med en vattentemperatur på 20°C eller högre, varar cirka tre månader. Den södra exponeringen av bostaden maximerar det naturliga ljuset under dagen.

3289 Soltimmar/år
3 Badsäsong (månader)
12.6°C Medelårstemperatur
378m Höjd över havet

Källa: Open-Meteo (2020, 2025 genomsnitt)

Stränder & Fritid

Trots läget i inlandet är kusten tillgänglig med bil. Stränder som El Alicate och Playa de Casablanca ligger cirka 14, 15 kilometer bort. För golfentusiaster erbjuder Campo Europa och Campo América faciliteter cirka 13 kilometer bort. Läget ger också tillgång till vandringsleder i det närliggande Sierra de las Nieves, känt för dess biologiska mångfald.

Golf

  • Campo Europa 13,5 km
  • Campo América 13,6 km
  • Greenlife Golf Driving Range 14,1 km
  • El Soto Golf 14,3 km

Idrottsanläggningar

14 Tillgängliga anläggningar

Källa: OpenStreetMap, CSD

A medieval castle with multiple towers and a lush green forest view.

Läge i regionen

Omradesguide: Monda

Monda is a town and municipality in the province of Málaga, part of the autonomous community of Andalusia in southern Spain. It is located near Sierra Blanca and Sierra de las Nieves in the comarca of Sierra de las Nieves. The municipality is situated approximately 44 kilometres from the provincial capital of Málaga and 10 from Coín. Monda has an altitude of 427 metres. It has a population of approximately 2,000 residents. The natives are called Mondeños.

Nyckelfakta

17.4 km² Area

Klimat

Månad Medeltemperatur Nederbörd
Januari 1.7°C 43 mm
Februari 2.0°C 41 mm
Mars 6.1°C 52 mm
April 10.1°C 64 mm
Maj 15.7°C 77 mm
Juni 19.1°C 101 mm
Juli 23.0°C 27 mm
Augusti 23.0°C 26 mm
September 18.2°C 34 mm
Oktober 12.8°C 45 mm
November 6.6°C 52 mm
December 1.5°C 50 mm

Närservice

1 restaurant
1 school
1 pharmacy
1 bank

Höjd & Terräng

378m Höjd över havet

I närheten

Utsiktspunkter

Golfbanor

Transport

30 km Malaga-Costa del Sol (AGP)
71 km Gibraltar (GIB)
420 km Alicante-Elche (ALC)

Projektinformation

Projekt 3 Bed Radhus in Monda
Ort Monda
Region Costa del Sol
Pris €349 000 Såld
Boarea 237 m²
Pris per m² €1 472 / m²
Terrass 32 m²
Sovrum 3
Badrum 2
Parkering Ja
Pool Nej
Trädgård Ja
Byggstatus key_ready
Inflyttning 2001
Avgifter/år €252
Fastighetsavgift/år €335
Publicerad 2026-05-16

Ref: VL935904

Källa: Wikipedia, Wikidata, INE, Junta de Andalucía

Sammanfattning

  • Rymlig bostad på 237 m² med tre sovrum och två badrum.
  • Belägen i det lugna inlandet Monda, 30 km från flygplatsen.
  • Flexibel källare för studio eller hobbyverksamhet.
  • Sydlig orientering med panoramautsikt.
  • Kräver användning av bil för dagliga ärenden.

Regionjämförelse

Jämfört med projekt som Arosa i Mijas (från 490 000€) eller Waterfall Residences i Fuengirola (från 720 000€) har denna fastighet i Monda ett lägre inträdespris. Detta speglar skillnaden mellan en inlandplats och en kustnära plats. Medan Monda erbjuder ro och mer yta för samma pris, erbjuder projekt som Astra Homes i Fuengirola (från 364 000€) närhet till stranden. Valet beror på prioriteringen av kustnära läge i förhållande till boyta.

Vanliga frågor

Är det nödvändigt att ha en bil?
Ja, läget är i inlandet och huvudtjänsterna ligger flera kilometer bort. En bil är avgörande för daglig mobilitet.
Hur långt är det till flygplatsen?
Malaga-Costa del Sol flygplats ligger cirka 30 kilometer bort i fågelväg.
Hur är rumsfördelningen?
Fastigheten sträcker sig över flera nivåer, inklusive ett vardagsrum med öppen spis, ett fullt utrustat kök, tre sovrum och en källare för användning som studio.
Vad är försäljningsvillkoret?
Fastigheten är 'Gereed' (färdig) och redo för omedelbar inflyttning. Priset är från 349 000€.