3 Bed Ημι-ανεξάρτητη κατοικία in Puerto de Mazarrón σε Puerto de Mazarrón, Ημι-απομονωμένο σπίτι

3-υπνοδωμάτιο Διπλοκατοικία στο Puerto de Mazarrón

Ημι-απομονωμένο σπίτι με τρία υπνοδωμάτια και δύο μπάνια, συνολικής επιφάνειας 117 τ.μ., σε οικόπεδο 104 τ.μ. Το ακίνητο βρίσκεται σε κεντρική περιοχή του Πουέρτο δε Μαθαρρόν, με άμεση πρόσβαση σε κοντινές υπηρεσίες. Η κατασκευή είναι ολοκληρωμένη και έτοιμη για χρήση.

€179,990
3
Υπνοδωμάτια
2
Μπάνια
117 m²
Εμβαδόν
€179,990
Τιμή
Έτοιμο
Κατάσταση Κατασκευής

Ανάλυση Έργου

Βασικά χαρακτηριστικά τοποθεσίας, κατοικιών, φάσης και σημεία προσοχής.

Τοποθεσία

Το ακίνητο βρίσκεται σε αστική ζώνη του Πουέρτο δε Μαθαρρόν, σε απόσταση 376 μέτρων από την Παράλια δελ Πουέρτο. Η θέση προσφέρει άμεση πρόσβαση σε τοπικές υποδομές και υπηρεσίες καθημερινής ανάγκης.

Δάπεδο

Η διάταξη με τρία υπνοδωμάτια και δύο μπάνια εξυπηρετεί οικογενειακές ανάγκες. Ο εξωτερικός χώρος με ιδιωτική βεράντα προσφέρει ευκαιρίες για εξωτερικές δραστηριότητες και χαλάρωση.

Κατάσταση Έργου

Το ακίνητο είναι πλήρως ολοκληρωμένο και έτοιμο για άμεση κατοίκηση. Δεν απαιτούνται πρόσθετες κατασκευαστικές εργασίες, με βάση τα διαθέσιμα δεδομένα.

Σημεία Προσοχής

Το ακίνητο δεν προσφέρει ιδιωτική πισίνα ή μεγάλο κήπο. Δεν διαθέτει εσωτερικό γκαράζ, αλλά μόνο εξωτερικό χώρο στάθμευσης. Η απόσταση από το διεθνές αεροδρόμιο υπερβαίνει τα 100 χιλιόμετρα.

Τρόπος Ζωής

Αυτό το ακίνητο ταιριάζει σε οικογένειες ή ζευγάρια που αναζητούν μόνιμη κατοικία ή εξοχικό με άμεση πρόσβαση στην παραλία. Ιδανικό για άτομα που εκτιμούν την αυτονομία και δεν απαιτούν κεντρικές αστικές υποδομές. Η τοποθεσία ταιριάζει σε όσους προτιμούν μικρότερες παράκτιες κοινότητες έναντι μεγάλων τουριστικών κέντρων. Η ποιότητα κατασκευής και η πλήρης επίπλωση το καθιστούν κατάλληλο για άμεση εγκατάσταση χωρίς επιπλέον έξοδα. Η ευκολία πρόσβασης σε τοπικές υπηρεσίες το κάνει πρακτικό για καθημερινή χρήση.

Ποιότητα Κατασκευής

Το ακίνητο διαθέτει πλήρως επιπλωμένο εσωτερικό χώρο με σύγχρονα υλικά. Η κουζίνα είναι πλήρως εξοπλισμένη με ηλεκτρικές συσκευές και έτοιμη για χρήση. Τα μπάνια περιλαμβάνουν σύγχρονες εγκαταστάσεις με νιπτήρες και ντους. Τα υπνοδωμάτια διαθέτουν εντοιχιζόμενες ντουλάπες για αποθήκευση. Η πρόσβαση για άτομα με μειωμένη κινητικότητα ενσωματώνεται στη σχεδίαση. Οι εξωτερικοί χώροι περιλαμβάνουν ιδιωτική βεράντα με εύκολη συντήρηση, κατάλληλη για εξωτερικές δραστηριότητες.

Περιβάλλον & Τρόπος Ζωής

Τιμή & Διαθεσιμότητα

Η τιμή εκκίνησης ορίζεται στα €179,990. Η τιμή αντιπροσωπεύει την τιμή για ημι-απομονωμένο σπίτι 117 τ.μ. σε οικόπεδο 104 τ.μ. Οι τελικές τιμές ενδέχεται να διαφέρουν ανάλογα με συγκεκριμένες συνθήκες ή διαπραγματεύσεις. Το ακίνητο είναι άμεσα διαθέσιμο.

€179,990
Τιμή
3
Υπνοδωμάτια
117 m²
Εμβαδόν
2
Μπάνια

Περιβάλλον & Τρόπος Ζωής

Η καθημερινή ζωή εδώ εστιάζει στη λειτουργικότητα και την πρόσβαση σε βασικές υπηρεσίες. Το πρωινό μπορεί να ξεκινήσει με καφέ στην ιδιωτική βεράντα, ενώ τα ψώνια για την αγορά πραγματοποιούνται σε απόσταση μόλις 47 μέτρων. Οι απογεύματα μπορούν να αφιερωθούν σε περιπάτους στις κοντινές παραλίες ή σε δραστηριότητες στο δημοτικό αθλητικό κέντρο. Το βράδυ, η κουζίνα με πλήρως εξοπλισμένα σκεύη επιτρέπει την προετοιμασία γευμάτων, με τη δυνατότητα ψυχαγωγίας στο σαλόνι. Η τοποθεσία προσφέρει ισορροπία μεταξύ αστικής ευκολίας και παραθαλάσσιας ατμόσφαιρας.

Αίτηση Πληροφοριών

Τοποθεσία & Περιβάλλον: Puerto de Mazarrón

Περιβάλλον & Προσβασιμότητα

Το ακίνητο βρίσκεται 23 χιλιόμετρα από το πλησιέστερο νοσοκομείο, σε απόσταση που απαιτεί μετακίνηση με όχημα. Η Cartagena, δεύτερη μεγαλύτερη πόλη της περιοχής, απέχει 25 χιλιόμετρα και προσφέρει ευρύτερες εμπορικές και πολιτιστικές υπηρεσίες. Η Murcia, πρωτεύουσα της περιφέρειας, βρίσκεται 49 χιλιόμετρα μακριά. Το τοπικό δίκτυο 7 γραμμών δημόσιας συγκοινωνίας και 23 στάσεις εξυπηρετούν την περιοχή, παρέχοντας συνδέσεις με γειτονικές περιοχές. Η υποδομή ηλεκτρικής ενέργειας και πόσιμου νερού είναι πλήρως εγκατεστημένη.

Χάρτης & Τοποθεσία

Ο χάρτης δείχνει την κεντρική παράκτια θέση του ακινήτου στο Πουέρτο δε Μαθαρρόν, με σαφή απεικόνιση των αποστάσεων από τις τρεις παραλίες και το κέντρο της πόλης. Η τοποθεσία επισημαίνεται στο πλαίσιο της ευρύτερης περιοχής της Μούρθιας.

Alt text: Flooded street with palm trees and buildings, overcast sky.

Θέση στην Περιοχή

Το Πουέρτο δε Μαθαρρόν (11,776 κάτοικοι) αποτελεί παράκτιο αστικό κέντρο της περιφέρειας Μούρθια. Η θέση του σε απόσταση 25 χιλιομέτρων από την Cartagena (218,943 κάτοικοι) και 49 χιλιομέτρων από την Murcia (462,979 κάτοικοι) το καθιστά προσβάσιμο σε μεγαλύτερες αστικές περιοχές χωρίς να χάνει την παράκτια ταυτότητά του. Η τοποθεσία προσφέρει ισορροπία μεταξύ τοπικής παράκτιας ζωής και πρόσβασης σε ευρύτερες υπηρεσίες.

Προσβασιμότητα

Οι πλησιέστερες παραλίες βρίσκονται σε απόσταση πεζοπορίας: Παράλια δελ Πουέρτο (376 μέτρα), Παράλια δε λα Ίσλα (697 μέτρα) και Παράλια δελ Ριουέτε (801 μέτρα). Το σούπερ μάρκετ απέχει 47 μέτρα και το φαρμακείο 139 μέτρα. Οι γήπεδα γκολφ: Κάμποσολ Γκολφ Κλαμπ (13 χλμ.), Κονδάδο δε Αλάμα (20 χλμ.) και Κόρβερα Γκολφ (31 χλμ.). Ο πλησιέστερος σταθμός φόρτισης ηλεκτρικών οχημάτων βρίσκεται 1.1 χιλιόμετρα μακριά. Το διεθνές αεροδρόμιο Αλικάντε-Ελτσε απέχει περίπου 101 χιλιόμετρα.

Alicante-Elche (ALC) 101 km
Valencia (VLC) 222 km

Πηγή: OpenStreetMap, Google Maps

Alt text: Flooded street with palm trees, buildings, and parked cars.

Φύση & Κλίμα

A flooded street with palm trees and houses under a cloudy sky.

Η περιοχή καταγράφει 3.895 ώρες ηλιοφάνειας ετησίως, με μέση ετήσια θερμοκρασία 18.3°C. Το κολυμβητικό έτος διαρκεί 4 μήνες, όταν η θερμοκρασία του νερού φτάνει ή υπερβαίνει τους 20°C. Το ακίνητο βρίσκεται σε υψόμετρο 70 μέτρων πάνω από την επιφάνεια της θάλασσας, σε εδάφος με ήπιες κλίσεις που δεν δημιουργούν σημαντικά υψομετρικά εμπόδια. Το κλίμα χαρακτηρίζεται ως μεσογειακό με ήπιους χειμώνες και ζεστά καλοκαίρια.

3895 Ώρες ηλιοφάνειας/έτος
4 Περίοδος κολύμβησης (μήνες)
18.3°C Μέση ετήσια θερμοκρασία
70m Υψόμετρο

Πηγή: Open-Meteo (2020, 2025 μέσος όρος)

Παραλίες & Αναψυχή

Οι τρεις παραλίες σε κοντινή απόσταση (Παράλια δελ Πουέρτο, Παράλια δε λα Ίσλα, Παράλια δελ Ριουέτε) προσφέρουν ευκαιρίες για κολύμπι και αναψυχή. Το δημοτικό αθλητικό κέντρο, σε απόσταση 400 μέτρων, διαθέτει εγκαταστάσεις για διάφορες αθλητικές δραστηριότητες. Οι πλησιέστερες εγκαταστάσεις γκολφ βρίσκονται σε απόσταση 13-31 χιλιομέτρων, απαιτώντας μετακίνηση με όχημα. Η τοπική υποδομή δεν περιλαμβάνει κοντινά μεγάλης κλίμακας αθλητικά κέντρα, αλλά το μικρό μέγεθος της κοινότητας διευκολύνει την πρόσβαση σε βασικές αθλητικές εγκαταστάσεις.

Παραλίες

  • Playa del Puerto 0.4 km
  • Playa de la Isla 0.7 km
  • Playa del Rihuete 0.8 km
  • Playa de la Ermita 1.2 km
  • El Gachero 1.2 km
  • Playa de Bahía 1.5 km

Golf

  • Camposol Golf Club 13.8 km

Πηγή: OpenStreetMap

Θέση στην Περιοχή

Οδηγός Περιοχής: Puerto de Mazarrón

Βασικά Στοιχεία

11,776 Πληθυσμός

Υποδομές

5 restaurant
3 pharmacy
1 cafe

Υψόμετρο & Έδαφος

70m Υψόμετρο

Κοντά

Παραλίες

Ev Charging

Γήπεδα γκολφ

Αθλητικά κέντρα

Μεταφορές

101 km Alicante-Elche (ALC)
222 km Valencia (VLC)
300 km Malaga-Costa del Sol (AGP)

Λεπτομέρειες Έργου

Έργο 3 Bed Ημι-ανεξάρτητη κατοικία in Puerto de Mazarrón
Πόλη Puerto de Mazarrón
Περιοχή Costa Calida
Τιμή €179,990
Εμβαδόν 117 m²
Τιμή ανά τ.μ. €1,538 / m²
Υπνοδωμάτια 3
Μπάνια 2
Παρκινγκ Ναι
Πισίνα Όχι
Κήπος Ναι
Κατάσταση Κατασκευής key_ready
Παράδοση 1980
Δημοσίευση 2026-05-17

Ref: VL197636

Πηγή: Wikipedia, Wikidata, INE, Junta de Andalucía

Περίληψη

  • Ημι-απομονωμένο σπίτι 117 τ.μ. με τρία υπνοδωμάτια και δύο μπάνια
  • Κεντρική παράκτια θέση σε απόσταση 376 μέτρων από την παραλία
  • Άμεση πρόσβαση σε τοπικές υπηρεσίες (σούπερ μάρκετ 47 μ., φαρμακείο 139 μ.)
  • Πλήρως επιπλωμένο και έτοιμο για άμεση κατοίκηση
  • Ιδιωτική βεράνδα και χώρος στάθμευσης χωρίς εσωτερικό γκαράζ

Σύγκριση Περιοχής

Σε σύγκριση με το Golden Green Villas στος Λος Αλκασάρες (από €539,900), αυτό το ακίνητο προσφέρει σημαντικά χαμηλότερη τιμή εισόδου. Η τοποθεσία στο Πουέρτο δε Μαθαρρόν διαφέρει από το Λος Αλκασάρες ως προς τον χαρακτήρα της πόλης - μικρότερη και λιγότερο τουριστική κοινότητα. Οι αποστάσεις από βασικές υπηρεσίες είναι μικρότερες εδώ, με σούπερ μάρκετ και φαρμακείο σε πεζοπορική απόσταση, σε αντίθεση με ευρύτερες περιφέρειες όπου απαιτείται μετακίνηση. Το κλίμα είναι παρόμοιο, αλλά η άμεση παραθαλάσσια θέση προσφέρει πιο έντονη παράκτια εμπειρία. Η αξία για χρήματα είναι υψηλότερη λόγω χαμηλότερης τιμής και πλήρους επίπλωσης, αν και οι επιπλέον παροχές όπως πισίνες ή μεγάλες κοινόχρηστες περιοχές απουσιάζουν.

Συχνές Ερωτήσεις

Είναι το ακίνητο κατάλληλο για μόνιμη κατοικία;
Το ακίνητο διαθέτει τρία υπνοδωμάτια, δύο μπάνια και πλήρη επίπλωση, καθιστώντας το λειτουργικό για μόνιμη κατοικία. Η τοποθεσία προσφέρει πρόσβαση σε βασικές υπηρεσίες σε κοντινή απόσταση.