Denne ejendom er solgt Se lignende ejendomme i Alhaurin De La Torre
5 Bed Fritliggende villa in Alhaurín de la Torre i Alhaurín de la Torre, Fritliggende villa

5-soveværelse Fritliggende villa i Alhaurín de la Torre

Denne fristede villa, der ligger i urbaniseringen Pinos de Alhaurín, tilbyder en bolig på to etager forbundet med en elevator, med et boligareal på 308 m² og en stor have på 2.428 m². Ejendommen ligger ca. 8 km fra kysten og Malaga lufthavn i et område kendetegnet ved naturlig ro. Strukturen omfatter to uafhængige boligenheder, der i øjeblikket også bruges til turistudlejning. Med fem soveværelser og fire badeværelser har villaen en privat pool, overdækkede terrasser og et udendørs grillområde.

€695.000 Solgt
Denne ejendom er ikke længere tilgængelig
5
Soveværelser
4
Badeværelser
308 m²
Boligareal
€695.000 Solgt
Pris

Projektanalyse

Nøglekendetegn ved beliggenhed, boliger, projektets fase og punkter at være opmærksom på.

Beliggenhed

Projektet ligger i inlandet i nærheden af Sierra de Mijas. I en luftlinje på 8,4 km finder du Malaga-Costa del Sol lufthavn. Området er boligområde og tilbyder ro uden at være isoleret. Golfbaner som Lauro Golf ligger i kort afstand.

Plantegning

Ejendommen er struktureret til at imødekomme boligbehov, der kræver adskilte rum, for eksempel for flergenerationers familier eller for dem, der søger en indtægtskilde via udlejning. Tilstedeværelsen af to køkkener og uafhængige indgange faciliterer opdelingen af rummene.

Projektstatus

Selvom den er klassificeret som en detached villa, præsenterer ejendommen moderne finish og et Contemporary design. Den indendørs elevator forbinder de to etager og forbedrer tilgængeligheden. Vinduer med dobbeltglas og aircondition i alle rum indikerer opdaterede komfortstandarder.

Vigtige bemærkninger

Villaen ligger ikke ved stranden; den nærmeste strand er Playa de Arroyo Hondo ca. 7,9 km væk i luftlinje. Beliggenheden kræver privat transport til daglige ture, på trods af tilgængeligheden af basisfaciliteter inden for 2 km.

Livsstil & omgivelser

Denne løsning passer til situationer, hvor der er behov for boligfleksibilitet. Den er egnet til familier, der ønsker at huse slægtninge eller venner på autonom vis takket være de to separate lejligheder. Det er også relevant for dem, der søger en ejendom med indtjeningspotentiale gennem turistudlejning, da stueetagen allerede er blevet brugt til dette formål. Konfigurationen med en elevator er egnet til dem med mobilitetsproblemer eller dem, der ikke ønsker trapper. Tilstedeværelsen af overdækket parkering til fire køretøjer opfylder behovene for familier med flere biler eller dem, der modtager hyppige besøg.

Byggekvalitet & materialer

De indvendige finish inkluderer røde marmorgulve, synlige på billederne, moderne badeværelser med sandfarvede fliser og veludstyrede køkkener. Udendørs er der passet med automatisk belysning og en pool med vandfald. Elevatoren er et betydeligt teknisk element, der forbinder de to etager. Vinduerne har dobbeltglas for termisk og akustisk isolering. Pejse og aircondition findes i alle rum til temperaturstyring.

Omgivelser & livsstil

Pris & ledighed

Startprisen for denne ejendom er fastsat til €695.000. Med et boligareal på 308 m² og en grund på over 2.400 m² reflekterer omkostningsstrukturen tilstedeværelsen af to separate boligenheder og grundens størrelse. Det lokale marked for detached villaer med pool i dette område udviser variationer baseret på nærhed til golfbaner og lufthavnen.

€695.000 Solgt
Pris
5
Soveværelser
308 m²
Boligareal
4
Badeværelser

Omgivelser & livsstil

Livet her foregår med en daglig rytme, der veksler mellem privatliv og muligheden for socialisering på udendørs arealer. Den store have giver mulighed for at tilbringe tid udendørs i fuld privatliv, mens den private pool fungerer som et fokuspunkt om sommeren. Det overdækkede udendørs område med grill er struktureret til udendørs frokoster og aftensmad. Nærheden til Alhaurín de la Torre med dens tjenester og sportscentre muliggør en aktiv rutine uden at skulle rejse langt. Beliggenheden i nærheden af Sierra de Mijas tilbyder et naturligt landskab, langt fra kystens travlhed, men stadig forbundet med den.

Anmod om oplysninger

Beliggenhed & omgivelser: Alhaurín de la Torre

Omgivelser & tilgængelighed

Beliggenheden tilbyder et kompromis mellem boligliv og adgang til faciliteter. Ca. 2 km væk finder du supermarkeder og apoteker. Det nærmeste hospital ligger 6 km væk. Til fritid er Complejo Deportivo Carranque tilgængelig på kort afstand. Mobiliteten fremmes af nærheden til motorvejen, hvilket gør det muligt at nå Malaga på ca. 20-30 minutter i bil.

Kort & beliggenhed

Kortet viser villaens placering i Pinos de Alhaurín og fremhæver afstanden i luftlinje til kysten og lufthavnen. Man bemærker nærheden af grønne områder og bystrukturen i Alhaurín de la Torre.

Diamond-shaped emblem with crown and eagle, surrounded by ornate metalwork, set in lush greenery.

Beliggenhed i regionen

Alhaurín de la Torre ligger i Malaga storbyområde i Guadalhorce-dalen. Denne position tillader et liv i et grønnere og bjergrigt miljø i forhold til kysten, men stadig med hurtig adgang til A-7 motorvejen for forbindelser til øst og vest Malaga. Det er et boligområde, der værdsættes af dem, der søger ro ikke langt fra byen.

Tilgængelighed & faciliteter

Ejendommen ligger 7,9 km i luftlinje fra de nærmeste strande som Playa de Arroyo Hondo og Playa Bonita. Malaga lufthavn ligger 8,4 km væk. For golfentusiaster ligger Lauro golfbane 3,8 km væk. Centrum af Alhaurín de la Torre tilbyder alle nødvendige daglige tjenester. Brug af bil anbefales til de fleste ture.

Malaga-Costa del Sol (AGP) 6 km
Gibraltar (GIB) 91 km
Campanillas 5,1 km
La Colina 6,2 km

Kilde: OpenStreetMap, Google Maps

Natur & klima

Beliggende 113 meter over havets overflade nyder området et middelhavsklima med over 3.800 solskinstimer om året. Beliggenheden på skråningerne af Sierra de Mijas tilbyder bjergudsigt og naturlig ventilation. Den gennemsnitlige årlige temperatur er ca. 18,2°C med milde vintre og varme somre, der mildnes af højden i forhold til kysten.

3888 Solskinstimer/år
4 Badesæson (måneder)
18.2°C Gns. årstemperatur
113m Højde

Kilde: Open-Meteo (2020, 2025 gennemsnit)

Strande & fritid

De nærmeste strande som Playa Las Viborillas ligger ca. 8 km væk. Det omkringliggende område tilbyder forskellige rekreative muligheder, herunder 43 sportsfaciliteter i nærheden. Lauro Golfbanen er en af de nærmeste strukturer, mindre end 4 km væk. Der er også offentlige pools og sportscentre inden for en radius på 1 km.

Golf

  • Club de Golf de Guadalhorce 5,1 km
  • Campo de Golf Miguel Ángel Jiménez 6,2 km
  • Lauro Golf 6,3 km
  • Golf Benalmadena Pitch& Putt 6,5 km

Sportsfaciliteter

43 Tilgængelige faciliteter

Kilde: OpenStreetMap, CSD

Beliggenhed i regionen

Omgivelser: Alhaurín de la Torre

Alhaurín de la Torre is a town in the province of Málaga, Andalusia, in southern Spain. The town is part of Málaga Metropolitan Area and of the comarca of Valle del Guadalhorce. It sits at the entrance to the Guadalhorce valley on the slopes of the Sierra de Mijas mountains, some 17 km from Málaga.

Nøglefakta

83.0 km² Areal

Klima

Måned Gns. temperatur Nedbør
Januar 10.7°C 62 mm
Februar 11.1°C 64 mm
Marts 13.3°C 53 mm
April 15.6°C 36 mm
Maj 18.0°C 33 mm
Juni 22.3°C 7 mm
Juli 25.8°C 1 mm
August 26.0°C 2 mm
September 22.5°C 9 mm
Oktober 18.3°C 52 mm
November 14.2°C 77 mm
December 11.4°C 71 mm

Nærhed til faciliteter

18 restaurant
9 pharmacy
7 bank
7 cafe

Højde & Terræn

113m Højde

I nærheden

Sportscentre

Svømmebassiner

Udsigtspunkter

Ev Charging

Golfbaner

Transport

6 km Malaga-Costa del Sol (AGP)
91 km Gibraltar (GIB)
396 km Alicante-Elche (ALC)
5,1 km Campanillas
6,2 km La Colina
6,4 km Aeropuerto

Projektdetaljer

Projekt 5 Bed Fritliggende villa in Alhaurín de la Torre
By Alhaurín de la Torre
Region Costa del Sol
Pris €695.000 Solgt
Boligareal 308 m²
Pris pr. m² €2.256 / m²
Soveværelser 5
Badeværelser 4
Parkering Nej
Pool Ja
Have Nej
Byggestatus sold
Afsluttet 1970
Publiceret 2026-05-13

Ref: VL316030

Kilde: Wikipedia, Wikidata, INE, Junta de Andalucía

Overblik

  • Detached villa med 5 soveværelser og 4 badeværelser på 308 m².
  • Grund på 2.428 m² med privat pool og have.
  • To uafhængige boliger forbundet med elevator.
  • Rolig beliggenhed tæt på golfbaner og faciliteter.
  • Egnet til familier eller investeringer med lejeindtægt.

Regional sammenligning

Sammenlignet med projekter som 'Arosa' i Mijas eller 'Waterfall Residences' i Fuengirola tilbyder denne villa meget større udendørs arealer og mere privatliv, da det er en isoler ejendom på en stor grund. Mens Fuengirola tilbyder direkte adgang til stranden, tilbyder Alhaurín de la Torre et mere naturligt og bjergtigt miljø. Prisen på €695.000 er højere end 'Astra Homes', men berettiget af grundens dimensioner og tilstedeværelsen af to boligenheder. I modsætning til lukkede boligområder er der her ingen fællesarealer, men privat eksklusiv ejendom.

Ofte stillede spørgsmål

Er villaen langt fra havet?
Ja, villaen ligger i inlandet. Den nærmeste strand er Playa de Arroyo Hondo ca. 7,9 km væk i luftlinje.
Er en bil nødvendig?
Ja, til de fleste ture som at køre til stranden eller byen er brug af bil anbefalet.
Betjener elevatoren hele huset?
Elevatoren forbinder stueetagen med første sal og giver direkte adgang til begge boligenheder.
Kan villaen udlejes?
Ja, strukturen med to uafhængige indgange gør det muligt at udleje en del eller hele ejendommen. Stueetagen har en historik med turistudlejning.