3 Bed Μονοκατοικία βίλα in Benalmadena σε Benalmadena,

3-υπνοδωμάτιο Βίλα στο Benalmadena

Αυτό το ακίνητο βρίσκεται στην Μπεναλμαδένα, μια ζωντανή παραθαλάσσια πόλη στην Κόστα ντελ Σολ της Μάλαγα. Πρόκειται για μια ανεξάρτητη βίλα που προσφέρει έναν συνδυασμό άνεσης, πρόσβασης σε ανέσεις και ηλιόλουστου μεσογειακού κλίματος. Η τοποθεσία του προσφέρει εύκολη πρόσβαση σε παραλίες, εστιατόρια και τις κύριες συγκοινωνιακές αρτηρίες, καθιστώντας το μια ελκυστική επιλογή για όσους αναζητούν ένα σπίτι στην Ισπανία.

€775,000
3
Υπνοδωμάτια
2
Μπάνια
223 m²
Εμβαδόν
€775,000
Τιμή
0.6 km
Απόσταση Θάλασσας
Έτοιμο
Κατάσταση Κατασκευής

Ανάλυση Έργου

Βασικά χαρακτηριστικά τοποθεσίας, κατοικιών, φάσης και σημεία προσοχής.

Τοποθεσία

Η βίλα βρίσκεται σε αστικό περιβάλλον, προσφέροντας άμεση πρόσβαση σε ποικίλες ανέσεις σε κοντινή απόσταση. Παρά τη αστική της φύση, η εγγύτητά της στην ακτή και η καλή σύνδεσή της με την περιοχή την καθιστούν μια πρακτική επιλογή για καθημερινή ζωή.

Δάπεδο

Με 3 υπνοδωμάτια και 2 μπάνια, αυτή η βίλα είναι κατάλληλη για οικογένειες ή για όσους χρειάζονται επιπλέον χώρο για επισκέπτες ή γραφείο. Η δυνατότητα διαμόρφωσης ξεχωριστού διαμερίσματος για επισκέπτες ανταποκρίνεται σε ανάγκες ευελιξίας και πιθανής εκμετάλλευσης.

Κατάσταση Έργου

Το ακίνητο έχει ανακαινιστεί πλήρως πριν από 5 χρόνια, δείχνοντας μια σύγχρονη κατάσταση. Η πώλησή του ως έτοιμο προς κατοίκηση, με έπιπλα, σημαίνει ότι οι αγοραστές μπορούν να μετακομίσουν άμεσα, χωρίς να χρειάζονται περαιτέρω εργασίες.

Σημεία Προσοχής

Αυτό το ακίνητο δεν προσφέρει απεριόριστη θέα στη θάλασσα από κάθε δωμάτιο, καθώς η θέα είναι μερική από ορισμένα σημεία. Επίσης, ο κήπος είναι περιορισμένος λόγω του μεγέθους του οικοπέδου, και η αυλή με την πισίνα δεν καλύπτει μεγάλη έκταση.

Τρόπος Ζωής

Αυτή η βίλα είναι κατάλληλη για αγοραστές που αναζητούν ένα σπίτι με άμεση διαθεσιμότητα και σύγχρονες ανέσεις, χωρίς την ανάγκη ανακαίνισης. Ιδανική για όσους εκτιμούν την ευκολία της αστικής διαβίωσης, με καταστήματα και υπηρεσίες σε κοντινή απόσταση, αλλά επιθυμούν επίσης την εγγύτητα στη θάλασσα. Η δυνατότητα δημιουργίας ξεχωριστού διαμερίσματος για επισκέπτες ή ενοικίαση την καθιστά ελκυστική για οικογένειες που δέχονται συχνά επισκέπτες, ή για επενδυτές που επιθυμούν να αξιοποιήσουν την τουριστική άδεια. Η νότια προσανατολισμός της βεράντας και η θέα στη θάλασσα απευθύνονται σε όσους επιθυμούν να απολαύσουν τον ήλιο και το μεσογειακό κλίμα.

Ποιότητα Κατασκευής

Η βίλα υποβλήθηκε σε πλήρη ανακαίνιση πριν από 5 χρόνια, με έμφαση στη δημιουργία ενός λειτουργικού και αισθητικά ευχάριστου χώρου. Στην επάνω ορόφο, ο ενιαίος χώρος σαλονιού, τραπεζαρίας και κουζίνας ενισχύεται από μεγάλα παράθυρα που προσφέρουν άπλετο φυσικό φως και αίσθηση ευρυχωρίας. Τα υπνοδωμάτια διαθέτουν εντοιχισμένες ντουλάπες, ενώ το κύριο υπνοδωμάτιο έχει δικό του μπάνιο (en-suite). Στην κάτω ορόφο, υπάρχει μια δεύτερη κουζίνα και ένα υπνοδωμάτιο με en-suite μπάνιο. Η προσθήκη ηλιακών πάνελ συμβάλλει στην ενεργειακή αποδοτικότητα. Τα διπλά τζάμια ενισχύουν τη μόνωση και τη μείωση θορύβου.

Περιβάλλον & Τρόπος Ζωής

Τιμή & Διαθεσιμότητα

Η τιμή εκκίνησης για αυτή την ανεξάρτητη βίλα στην Μπεναλμαδένα είναι 775.000 €. Η τιμή αντικατοπτρίζει την ανακαίνιση, την περιοχή και τα χαρακτηριστικά του ακινήτου. Η διαθεσιμότητα είναι άμεση, καθώς το ακίνητο είναι έτοιμο προς κατοίκηση. Οι παρόμοιες ιδιοκτησίες στην περιοχή, όπως η Astrid (από 753.800 €) και η Stella 8 (από 680.000 €), δείχνουν μια σταθερή αγορά με παρόμοια εύρος τιμών για ανακαινισμένες ή νεόδμητες βίλες.

€775,000
Τιμή
3
Υπνοδωμάτια
223 m²
Εμβαδόν
2
Μπάνια
€516
Φόρος Ακίνητου/έτος
€99
Απορρίμματα/έτος

Περιβάλλον & Τρόπος Ζωής

Η ζωή σε αυτή τη βίλα στην Μπεναλμαδένα προσφέρει έναν δυναμικό συνδυασμό αστικής ευκολίας και παράκτιας χαλάρωσης. Με καταστήματα, εστιατόρια και φαρμακεία σε κοντινή απόσταση, οι καθημερινές ανάγκες καλύπτονται εύκολα. Η εγγύτητα στην παραλία επιτρέπει συχνές επισκέψεις για χαλάρωση ή θαλάσσια σπορ. Η πρόσβαση στην εθνική οδό Α7 διευκολύνει τις μετακινήσεις σε άλλες πόλεις της Κόστα ντελ Σολ. Η περιοχή είναι ζωντανή όλο το χρόνο, προσφέροντας μια αίσθηση κοινότητας πέρα από την τουριστική περίοδο.

Αίτηση Πληροφοριών

Τοποθεσία & Περιβάλλον: Benalmadena

Περιβάλλον & Προσβασιμότητα

Η Μπεναλμαδένα προσφέρει έναν άνετο τρόπο ζωής, με πολλές ανέσεις σε κοντινή απόσταση. Μια υπεραγορά βρίσκεται μόλις 245 μέτρα μακριά, και ένα φαρμακείο 402 μέτρα. Το κέντρο της πόλης, με τα εστιατόρια (185 στην ακτίνα 2 χλμ), τις τράπεζες (22) και τα καφέ (44), είναι εύκολα προσβάσιμο. Το πλησιέστερο νοσοκομείο απέχει 3.4 χιλιόμετρα. Υπάρχουν επίσης 5 σχολεία και 8 οδοντίατροι εντός 2 χιλιομέτρων. Η πυκνότητα των εγκαταστάσεων υποδηλώνει μια πλήρως λειτουργική περιοχή για καθημερινή διαβίωση.

Χάρτης & Τοποθεσία

Αυτή η βίλα βρίσκεται στην Μπεναλμαδένα, μια παραλιακή πόλη της Μάλαγα, στην Νότια Ισπανία. Η τοποθεσία της προσφέρει κοντινή πρόσβαση σε παραλίες, καταστήματα και την κύρια εθνική οδό, με εύκολη σύνδεση προς το αεροδρόμιο της Μάλαγα και άλλες πόλεις της Κόστα ντελ Σολ.

A garden filled with various cacti and succulents, showcasing a vibrant and diverse plant collection.

Θέση στην Περιοχή

Η Μπεναλμαδένα βρίσκεται δυτικά της Μάλαγα, ανάμεσα στην Τορεμολίνος και τη Φουενχιρόλα, στην καρδιά της Κόστα ντελ Σολ. Η Μάλαγα, μια μεγάλη πόλη με 579.076 κατοίκους, απέχει 18 χιλιόμετρα, ενώ η Μαρμπέγια, γνωστή για την πολυτέλειά της, βρίσκεται 31 χιλιόμετρα δυτικά. Η θέση αυτή προσφέρει εύκολη πρόσβαση τόσο σε αστικές ανέσεις όσο και σε τουριστικά αξιοθέατα της ευρύτερης περιοχής.

Προσβασιμότητα

Η στρατηγική τοποθεσία της βίλας στην Μπεναλμαδένα εξασφαλίζει εξαιρετική προσβασιμότητα. Το αεροδρόμιο της Μάλαγα (AGP) απέχει μόλις 9.3 χιλιόμετρα σε ευθεία γραμμή, επιτρέποντας εύκολα ταξίδια. Το πλησιέστερο σιδηροδρομικό σταθμό, Benalmadena - Arroyo de la Miel, βρίσκεται 0.8 χιλιόμετρα μακριά, με 9 γραμμές δημόσιων συγκοινωνιών και 15 στάσεις σε κοντινή απόσταση. Οι παραλίες, όπως η Playa Malapesquera (229 μ) και η Playa de Santa Ana (588 μ), είναι προσβάσιμες με τα πόδια. Για τους λάτρεις του γκολφ, το Golf Benalmadena Pitch& Putt απέχει 3.4 χιλιόμετρα.

Απόσταση Θάλασσας 0.6 km
Malaga-Costa del Sol (AGP) 9 km
Gibraltar (GIB) 88 km
Benalmadena - Arroyo de la Miel 0.8 km
El Pinillo 2 km

Πηγή: OpenStreetMap, Google Maps

Exterior view of a municipal building with wooden doors and a sign reading "Museo Municipal.

Φύση & Κλίμα

Diamond-shaped sign with crown, castle, and water, featuring "Benalmadena" text.

Η Μπεναλμαδένα απολαμβάνει ένα μεσογειακό κλίμα με μέση ετήσια θερμοκρασία 18.6°C, κυμαινόμενη μεταξύ 12°C και 26°C. Με περίπου 3.888 ώρες ηλιοφάνειας ετησίως, η περιοχή προσφέρει άφθονο ήλιο, με το κολυμβητικό στάδιο να διαρκεί 4 μήνες (όταν η θερμοκρασία νερού είναι ≥20°C). Η τοποθεσία σε υψόμετρο 53 μέτρων πάνω από την επιφάνεια της θάλασσας, σε συνδυασμό με την ήπια κλίση 6.7% προς την παραλία, προσφέρει ένα ευχάριστο περιβάλλον.

3888 Ώρες ηλιοφάνειας/έτος
4 Περίοδος κολύμβησης (μήνες)
18.6°C Μέση ετήσια θερμοκρασία
53m Υψόμετρο

Πηγή: Open-Meteo (2020, 2025 μέσος όρος)

Παραλίες & Αναψυχή

Η εγγύτητα στις παραλίες είναι ένα από τα κύρια πλεονεκτήματα της περιοχής. Η Playa Malapesquera και η Playa de Santa Ana βρίσκονται σε κοντινή απόσταση, προσφέροντας πρόσβαση στην ακτογραμμή. Υπάρχουν συνολικά 2 παραλίες με Γαλάζια Σημαία στην ευρύτερη περιοχή, όπως η Carvajal και η Fuente de la Salud. Για αθλητικές δραστηριότητες, η περιοχή διαθέτει 219 αθλητικές εγκαταστάσεις, συμπεριλαμβανομένων κέντρων ρακέτας και δημοτικών πισινών. Για τους λάτρεις του γκολφ, υπάρχουν τρία γήπεδα γκολφ σε ακτίνα 8.3 χιλιομέτρων.

Παραλίες

  • Playa de Santa Ana 0.6 km
  • Playa de Bil Bil 0.7 km
  • Playa Malapesquera 1 km
  • Playa del Arroyo de la Miel y los Melilleros 1 km
  • Playa de las Verdas 1.3 km
  • Playa de Torre Vigía 1.9 km

Golf

  • Golf Benalmadena Pitch& Putt 2.7 km
  • Campo de Golf Miguel Ángel Jiménez 5.4 km
  • Club de Golf Málaga Parador 8.3 km
  • Lauro Golf 10.9 km

Αθλητικές εγκαταστάσεις

219 Διαθέσιμες εγκαταστάσεις

Πηγή: Blue Flag 2026, OpenStreetMap, CSD

Alt text: White stupa with golden spire, steps leading up, clear blue sky, mountainous background.

Θέση στην Περιοχή

Οδηγός Περιοχής: Benalmadena

Benalmádena is a town in Andalusia in southern Spain, 12 km west of Málaga, on the Costa del Sol between Torremolinos and Fuengirola.

Βασικά Στοιχεία

27.2 km² Έκταση

Κλίμα

Μήνας Μέσος Όρος Θερμοκρασίας Υετός
Ιανουάριος 11.6°C 62 mm
Φεβρουάριος 11.9°C 64 mm
Μάρτιος 13.9°C 53 mm
Απρίλιος 15.9°C 36 mm
Μάιος 18.1°C 33 mm
Ιούνιος 22.2°C 7 mm
Ιούλιος 25.6°C 1 mm
Αύγουστος 25.9°C 2 mm
Σεπτέμβριος 22.7°C 9 mm
Οκτώβριος 18.9°C 52 mm
Νοέμβριος 15.0°C 77 mm
Δεκέμβριος 12.3°C 71 mm

Υποδομές

185 restaurant
5 school
27 pharmacy
22 bank
44 cafe
8 dentist

Υψόμετρο & Έδαφος

53m Υψόμετρο
0.6 km Απόσταση Θάλασσας
6.7% Κλίση προς την παραλία

Μεταφορές

9 km Malaga-Costa del Sol (AGP)
88 km Gibraltar (GIB)
398 km Alicante-Elche (ALC)
0.8 km Benalmadena - Arroyo de la Miel
2 km El Pinillo
3.7 km Torremuelle

Λεπτομέρειες Έργου

Έργο 3 Bed Μονοκατοικία βίλα in Benalmadena
Πόλη Benalmadena
Περιοχή Costa del Sol
Τιμή €775,000
Εμβαδόν 223 m²
Τιμή ανά τ.μ. €3,475 / m²
Υπνοδωμάτια 3
Μπάνια 2
Παρκινγκ Ναι
Πισίνα Ναι
Κήπος Όχι
Κατάσταση Κατασκευής key_ready
Απόσταση Θάλασσας 0.6 km
Παράδοση 1975
Φόρος Ακίνητου/έτος €516
Απορρίμματα/έτος €99
Δημοσίευση 2026-05-16

Ref: VL149569

Πηγή: Wikipedia, Wikidata, INE, Junta de Andalucía

Περίληψη

  • Ανακαινισμένη ανεξάρτητη βίλα 3 υπνοδωματίων στην Μπεναλμαδένα.
  • Βρίσκεται σε αστικό περιβάλλον με ανέσεις σε κοντινή απόσταση.
  • Εγγύτητα σε παραλίες, με την Playa Malapesquera στα 229μ και την Playa de Santa Ana στα 588μ.
  • Ανακαινισμένη με ηλιακά πάνελ και δυνατότητα ξεχωριστού διαμερίσματος.
  • Άμεση πρόσβαση στην εθνική οδό Α7 και 9.3 χλμ από το αεροδρόμιο της Μάλαγα.

Σύγκριση Περιοχής

Στην Μπεναλμαδένα, η παρούσα βίλα, με τιμή εκκίνησης 775.000 €, τοποθετείται στην υψηλότερη κατηγορία τιμών σε σύγκριση με τα παρόμοια έργα όπως η Alba Benalmadena (από 598.000 €) και η Stella 8 (από 680.000 €). Η βίλα Astrid, με τιμή εκκίνησης 753.800 €, είναι η πλησιέστερη σε τιμή. Αυτή η διαφοροποίηση τιμών πιθανώς αντανακλά την κατάσταση της ανακαίνισης, το μέγεθος του οικοπέδου, τις παροχές (όπως η τουριστική άδεια και τα ηλιακά πάνελ) και την ακριβή τοποθεσία εντός της Μπεναλμαδένα. Οι άλλες περιοχές της Κόστα ντελ Σολ, όπως η Μάλαγα και η Μαρμπέγια, παρουσιάζουν ευρύτερη διακύμανση τιμών, με τη Μαρμπέγια να είναι γενικά πιο ακριβή. Η Μπεναλμαδένα προσφέρει μια ισορροπία μεταξύ τιμής, ανέσεων και πρόσβασης στην παραλία, καθιστώντας την ελκυστική για ένα ευρύ φάσμα αγοραστών. Η συγκεκριμένη βίλα ξεχωρίζει λόγω της άμεσης διαθεσιμότητας και της πρόσφατης ανακαίνισης, προσφέροντας μια ολοκληρωμένη λύση.