3 Bed Ρετιρέ Duplex in Costabella σε Costabella, Διπλέξ Πεντχάους

3-υπνοδωμάτιο Ρετιρέ Μεζονέτα στο Costabella

Το διπλέξ πεντχάους στο Κοσταμπέλα, Μάλαγα, είναι μια ολοκληρωμένη κατοικία 92 τετραγωνικών μέτρων με τρία υπνοδωμάτια και δύο μπάνια. Βρίσκεται σε αστική περιοχή σε μικρή απόσταση από την ακτή, με θέα στη θάλασσα και την πισίνα. Η ιδιοκτησία διαθέτει δύο επιπέδη, με μεγάλη εξωτερική βεράντα 60 τ.μ. με πανοραμική θέα 360 μοιρών στον επάνω όροφο. Περιλαμβάνει θέση στάθμευσης εντός του τιμοκαταλόγου.

€430,000
3
Υπνοδωμάτια
2
Μπάνια
92 m²
Εμβαδόν
€430,000
Τιμή
0.6 km
Απόσταση Θάλασσας
Έτοιμο
Κατάσταση Κατασκευής

Περίληψη

  • Διπλό πεντχάους 92 τ.μ. με τρία υπνοδωμάτια και δύο μπάνια στο Κοσταμπέλα της Μάλαγας
  • Μεγάλη βεράντα 60 τ.μ. στον επάνω όροφο με πανοραμική θέα 360 μοιρών
  • Απόσταση 557 μέτρων από την παραλία El Alicate και σε μικρή απόσταση από τρία γήπεδα γκολφ
  • Κοινόχρηστοι χώροι με καλά συντηρημένους κήπους και αλμυρή πισίνα
  • Περιλαμβάνει θέση στάθμευσης και βρίσκεται σε αστική περιοχή με πληθώρα υπηρεσιών

Σύγκριση Περιοχής

Σε σύγκριση με παρόμοια έργα στην ευρύτερη περιοχή της Κόστα ντελ Σολ, το διπλέξ πεντχάους στο Κοσταμπέλα προσφέρει ιδιαίτερη σχέση ποιότητας-τιμής. Ενώ έργα όπως το Aquamar στο Torre del Sol ξεκινούν από χαμηλότερες τιμές (€269,950), είναι συχνά πιο μακριά από την παραλία και τις κεντρικές υπηρεσίες. Το Lantana Residencial στο Mijas (από €205,000) και το Etherna Homes 2 στο Estepona (από €259,000) επίσης προσφέρουν χαμηλότερες εισαγωγικές τιμές, αλλά χωρίς τα πλεονεκτήματα της διπλής δομής πεντχάους και των μεγάλων εξωτερικών χώρων. Το Κοσταμπέλα, ως τοποθεσία, προσφέρει καλύτερη ισορροπία between αστική ζωή και παραθαλάσσια απόλαυση σε σύγκριση με πιο απομακρυσμένες περιοχές. Η εγγύτητα σε διεθνή σχολεία όπως το English International College σε απόσταση 0.7 χιλιομέτρων δίνει επιπλέον αξία για οικογένειες που αναζητούν μόνιμη κατοικία στην Ισπανία.

Συχνές Ερωτήσεις

Είναι το ακίνητο πραγματικά τόσο κοντά στην παραλία όσο ισχυρίζεται η περιγραφή;
Η παραλία El Alicate βρίσκεται σε ευθεία απόσταση 557 μέτρων από το ακίνητο, επιβεβαιώσιμη μέσω χαρτογράφησης. Η πραγματική διαδρομή με τα πόδια μπορεί να είναι ελαφρώς μεγαλύτερη λόγω της υπαρχουσας οδικής υποδομής, αλλά παραμένει προσβάσιμη με σύντομη μετακίνηση.
Ποια είναι η διαθεσιμότητα στάθμευσης στην περιοχή;
Το ακίνητο περιλαμβάνει μία θέση στάθμευσης στην τιμή. Για επισκέπτες, η περιοχή διαθέτει δημόσιες θέσεις στάθμευσης, αν και η διαθεσιμότητα μπορεί να περιορίζεται κατά την τουριστική περίοδο.
Ποια είναι η κατάσταση της σκεπής και των κοινόχρηστων χώρων;
Η στέγη είναι πλήρως ολοκληρωμένη καθώς το έργο έχει παραδοθεί. Οι κοινόχρηστοι χώροι περιλαμβάνουν καλά συντηρημένους κήπους και μια αλμυρή πισίνα που απαιτεί λιγότερη χημική συντήρηση από τις συμβατικές πισίνες.
Πώς συγκρίνεται η τιμή με παρόμοια ακίνητα στην περιοχή;
Με τιμή από €430,000 για διπλέξ πεντχάους 92 τ.μ. με τρία υπνοδωμάτια, το ακίνητο βρίσκεται στο μεσαίο έως υψηλότερο εύρος της αγοράς. Η τιμή αντανακλά την τοποθεσία κοντά στην παραλία, τις επιπλέον βεράντες και την περιεκτική παροχή θέσης στάθμευσης.
Ποιες εγκαταστάσεις είναι διαθέσιμες στους κατοίκους του συγκροτήματος;
Οι κάτοικοι έχουν πρόσβαση στους κοινόχρηστους κήπους και την αλμυρή πισίνα του συγκροτήματος. Δεν υπάρχουν άλλες κοινόχρηστες εγκαταστάσεις όπως γυμναστήριο ή υπηρεσία Concierge.
Ποια είναι η ετήσια συνδρομή κοινόχρηστων εξόδων;
Η ετήσια συνδρομή κοινόχρηστων εξόδων δεν προσδιορίζεται στις διαθέσιμες πληροφορίες. Συνήθως για συγκροτήματα αυτού του τύπου στην περιοχή, κυμαίνεται μεταξύ €1.200-€2.400 ετησίως, ανάλογα με τις παρεχόμενες υπηρεσίες.
Ποια έγγραφα απαιτούνται για την αγορά του ακινήτου;
Για διεθνείς αγοραστές, απαιτούνται οι ακόλουθοι: διαβατήριο, άδεια διαμονής (NIE), ισπανικός τραπεζικός λογαριασμός, απόδειξη οικονομικής ικανότητας, και συμβολαιογραφικά έγγραφα για τη μεταβίβαση ιδιοκτησίας.
Είναι απαραίτητο αυτοκίνητο για την καθημερινή ζωή σε αυτή την περιοχή;
Λόγω της εγγύτητας σε υπηρεσίες (σούπερ μάρκετ 408μ, φαρμακεία 546μ), πολλές καθημερινές ανάγκες είναι προσβάσιμες με τα πόδια. Ωστόσο, για μεγαλύτερες αγορές ή εξερεύνηση της ευρύτερης περιοχής, αυτοκίνητο συνιστάται.

Ανάλυση Έργου

Βασικά χαρακτηριστικά τοποθεσίας, κατοικιών, φάσης και σημεία προσοχής.

Τοποθεσία

Το ακίνητο βρίσκεται στην περιοχή Κοσταμπέλα της Μάλαγας, σε αστικό περιβάλλον με άμεση πρόσβαση σε υπηρεσίες. Η τοποθεσία προσφέρει συνδυασμό πόλης και παραλίας, με δυνατότητα πρόσβασης σε πολλές ανέσεις με τα πόδια ή με ποδήλατο. Βρίσκεται 25 μέτρα πάνω από την επιφάνεια της θάλασσας.

Δάπεδο

Η κατοικία ταιριάζει σε οικογένειες ή άτομα που αναζητούν κατοικία με πολλαπλές ζώνες διαβίωσης. Τα τρία υπνοδωμάτια και οι δύο όροφοι προσφέρουν ευελιξία στην οργάνωση του χώρου. Οι εξωτερικοί χώροι με θέα στη θάλασσα ενδείκνυνται για εξωτερική διαβίωση και ψυχαγωγία.

Κατάσταση Έργου

Το έργο έχει ολοκληρωθεί και είναι έτοιμο για άμεση κατοχή. Η κατασκευή περιλαμβάνει σύγχρονες τεχνολογίες και υλικά, με έμφαση στη διατήρηση των εξωτερικών χώρων. Η πολυπλοκότητα της διπλής δομής του πεντχάους απαιτεί ειδική συντήρηση των κοινόχρηστων χώρων.

Σημεία Προσοχής

Το έργο δεν προσφέρει πρόσβαση σε ιδιωτικές εγκαταστάσεις πισίνας εκτός από τη δημοτική. Δεν υπάρχει υπηρεσία Concierge ή 24ωρη ασφάλεια σε εγκαταστάσεις. Η περιοχή παρουσιάζει μέτρια κλίση 4.2% προς την παραλία, που μπορεί να περιορίσει την πρόσβαση για άτομα με κινητικές δυσκολίες.

Τρόπος Ζωής

Αυτή η κατοικία ταιριάζει σε αγοραστές που αναζητούν μόνιμη κατοικία ή εξοχική κατοικία με δυνατότητες για όλο το χρόνο. Είναι κατάλληλη για οικογένειες λόγω των τριών υπνοδωματίων και της εγγύτητας σε διεθνή σχολεία. Για επαγγελματίες που εργάζονται αποκ centrally, η πρόσβαση στο αεροδρόμιο σε 33 χιλιόμετρα διευκολύνει τα επαγγελματικά ταξίδια. Η κατοικία ενδιαφέρει επίσης αγοραστές που εκτιμούν την εξωτερική διαβίωση, λόγω των δύο βεραντών και της εγγύτητας στην παραλία. Για άτομα που σχεδιάζουν μερική ή πλήρη μετεγκατάσταση στην Ισπανία, η αστική τοποθεσία με άμεση πρόσβαση σε υπηρεσίες μειώνει την εξάρτηση από το αυτοκίνητο.

Ποιότητα Κατασκευής

Το διπλέξ πεντχάους διαθέτει σύγχρονη αρχιτεκτονική με έμφαση στην εξωτερική διαβίωση. Οι κοινόχρηστοι χώροι περιλαμβάνουν καλά συντηρημένους κήπους και μεγάλη αλμυρή πισίνα, που απαιτεί λιγότερη συντήρηση από τις συμβατικές πισίνες. Το εσωτερικό διαθέτει μαρμάρινες επιφάνειες στα δάπεδα του καθιστικού και της κουζίνας, όπως φαίνεται στις φωτογραφίες. Η τουαλέτα είναι εξοπλισμένη με λευκά πλακάκια και σύγχρονες συσκευές υγιεινής. Η εσωτερική σπειροειδής σκάλα συνδέει τους δύο ορόφους, προσφέροντας λειτουργική λύση για την κάθετη κυκλοφορία εντός του σπιτιού. Η κατασκευή έχει ολοκληρωθεί, αποτρέποντας ενδεχόμενες καθυστερήσεις ή αβεβαιότητες που συχνά συνοδεύουν τα έργα υπό κατασκευή.

Περιβάλλον & Τρόπος Ζωής

Τιμή & Διαθεσιμότητα

Η τιμή για το διπλέξ πεντχάους ξεκινά από 430.000 ευρώ. Αυτή η τιμή περιλαμβάνει τη θέση στάθμευσης και την πρόσβαση στις κοινόχρηστες εγκαταστάσεις. Η τιμολόγηση αντανακλά την τοποθεσία κοντά στην παραλία, τις προδιαγραφές κατασκευής και τις επιπλέον χώρους όπως η μεγάλη βεράντα 60 τ.μ. Σε σύγκριση με παρόμοια ακίνητα στην ευρύτερη περιοχή, η τιμή βρίσκεται στο μεσαίο έως υψηλότερο εύρος.

€430,000
Τιμή
3
Υπνοδωμάτια
92 m²
Εμβαδόν
2
Μπάνια
€360
Φόρος Ακίνητου/έτος
€280
Απορρίμματα/έτος

Περιβάλλον & Τρόπος Ζωής

Η καθημερινή ζωή σε αυτή την κατοικία συνδυάζει την αστική ευκολία με την παραθαλάσσια ατμόσφαιρα. Οι κάτοικοι μπορούν να ξεκινήσουν τη μέρα τους με πρωινό στην κεντρική βεράντα με θέα στη θάλασσα. Τα ψώνια για καθημερινές ανάγκες είναι προσβάσιμα με σύντομο περπάτημα 408 μέτρων. Το απόγευμα, η προσβάσιμη παραλία El Alicate σε απόσταση 557 μέτρων προσφέρει ευκαιρίες για χαλάρωση. Το βράδυ, η πάνω βεράντα των 60 τ.μ. λειτουργεί ως χώρος για κοινωνικές εκδηλώσεις ή απλή απόλαυση της πανοραμικής θέας. Η εγγύτητα σε εστιατόρια και καφετέριες εντός ακτίνας 2 χιλιομέτρων δημιουργεί δυνατότητες για κοινωνική ζωή χωρίς εξάρτηση από αυτοκίνητο.

Αίτηση Πληροφοριών

Τοποθεσία & Περιβάλλον: Costabella

Περιβάλλον & Προσβασιμότητα

Η τοποθεσία προσφέρει ισορροπία between αστικές ανέσεις και παραθαλάσσια απόλαυση. Το εγγύς κέντρο της Μάλαγας είναι προσβάσιμο με 5 λεπτά οδήγηση, προσφέροντας πλήρες φάσμα υπηρεσιών. Το τοπικό δίκτυο δημόσιων συγκοινωνιών με 42 στάσεις και 5 γραμμές ενισχύει τη συνδεσιμότητα χωρίς αυτοκίνητο. Για διεθνείς συνδέσεις, το αεροδρόμιο Μάλαγα-Κόστα ντελ Σολ βρίσκεται 33 χιλιόμετρα μακριά. Η περιοχή διαθέτει 13 εστιατόρια, 3 σχολεία και 3 φαρμακεία εντός ακτίνας 2 χιλιομέτρων, που υποστηρίζουν την καθημερινή ζωή. Οι λιμενικές εγκαταστάσεις της Μαριάμπελα, του Πουέρτο Καμπίνο και του Πουέρτο Πeskουέρο βρίσκονται σε αποστάσεις 6.1-6.2 χιλιομέτρων, προσφέροντας επιλογές για θαλάσσια ψυχαγωγία.

Χάρτης & Τοποθεσία

Ο χάρτης δείχνει τη στρατηγική θέση του ακινήτου στο Κοσταμπέλα, με εύκολη πρόσβαση στο κέντρο της Μάλαγας και τις κοντινές παραλίες. Η τοποθεσία προσφέρει ιδανική ισορροπία between αστικές ανέσεις και φυσικό περιβάλλον, με γήπεδα γκολφ και χώρους αναψυχής σε μικρή απόσταση.

Ocean view room with balcony, modern amenities, and cityscape.

Θέση στην Περιοχή

Το Κοσταμπέλα βρίσκεται στην περιοχή της Μάλαγας, μεταξύ του κέντρου της πόλης και των διάσημων τουριστικών προορισμών της Κόστα ντελ Σολ. Απέχει 5 λεπτά με το αυτοκίνητο από τη Μαριάμπελα, προσφέροντας εύκολη πρόσβαση σε υψηλού επιπέδου υπηρεσίες. Η τοποθεσία επιτρέπει ταυτόχρονη απόλαυση της αστικής ζωής και της παραλίας. Σε σχέση με άλλες περιοχές της Κόστα ντελ Σολ, το Κοσταμπέλα προσφέρει καλύτερη ισορροπία between αστικές υποδομές και παραθαλάσσια απόλαυση, χωρίς τον έντονο τουριστικό συνωστισμό των πιο κεντρικών περιοχών.

Προσβασιμότητα

Η παραλία El Alicate βρίσκεται σε απόσταση 557 μέτρων, προσφέροντας άμεση πρόσβαση στην ακτή. Οι εναλλακτικές παραλίες όπως Playa de Artola (3.2 χλμ) και Playa de Cabopino (5.9 χλμ) είναι προσβάσιμες με σύντομη μετακίνηση. Οι γήπεδα γκολφ Greenlife Golf Marbella και Greenlife Golf Driving Range βρίσκονται 2.4 χιλιόμετρα μακριά, ενώ το Santa María Golf & Country Club απέχει 3.3 χιλιόμετρα. Το διεθνές αεροδρόμιο Μάλαγα-Κόστα ντελ Σολ είναι προσβάσιμο σε 33 χιλιόμετρα, κατάλληλο για διεθνείς ταξιδιώτες. Το κοντινότερο σούπερ μάρκετ βρίσκεται σε απόσταση 408 μέτρων, το νοσοκομείο σε 2.1 χιλιόμετρα και η φαρμακευτική σε 546 μέτρων.

Απόσταση Θάλασσας 0.6 km
Malaga-Costa del Sol (AGP) 34 km
Gibraltar (GIB) 62 km

Πηγή: OpenStreetMap, Google Maps

Spacious living room with panoramic city and sea views, modern furnishings, large windows.

Φύση & Κλίμα

Cozy room with sea view, balcony, and mountain backdrop.

Η περιοχή Κοσταμπέλα απολαμβάνει μεσογειακό κλίμα με μέση ετήσια θερμοκρασία 19.0°C. Το κλίμα χαρακτηρίζεται από μέτριες θερμοκρασίες που κυμαίνονται από 12-26°C κατά τη διάρκεια του έτους. Η περιοχή έχει 3.851 ώρες ηλιοφάνειας ετησίως, καθιστώντας την ως μια από τις πιο ηλιόλουστες περιοχές της Ευρώπης. Το κολυμβητικό περίοδος διαρκεί 5 μήνες, όταν η θερμοκρασία του νερού φτάνει ή υπερβαίνει τους 20°C. Το ακίνητο βρίσκεται σε υψόμετρο 25 μέτρων πάνω από την επιφάνεια της θάλασσας, με μέτρια κλίση 4.2% προς την παραλία, που επηρεάζει ελάχιστα την πρόσβαση.

3851 Ώρες ηλιοφάνειας/έτος
5 Περίοδος κολύμβησης (μήνες)
19.0°C Μέση ετήσια θερμοκρασία
25m Υψόμετρο

Πηγή: Open-Meteo (2020, 2025 μέσος όρος)

Παραλίες & Αναψυχή

Η κοντινότερη παραλία El Alicate βρίσκεται σε απόσταση 0.6 χιλιομέτρων, προσφέροντας άμεση πρόσβαση στη θάλασσα. Η περιοχή διαθέτει πολλαπλές επιλογές για αναψυχή, με 3 γήπεδα γκολφ σε απόσταση κάτω των 3.3 χιλιομέτρων: Greenlife Golf Marbella, Greenlife Golf Driving Range και Santa María Golf & Country Club. Για την προσέγγιση ενεργού τρόπου ζωής, το κοντινό κέντρο τένις Don Carlos Tennis Club απέχει 3.1 χιλιόμετρα. Οι λιμενικές εγκαταστάσεις της Μαριάμπελα, του Πουέρτο Καμπίνο και του Πουέρτο Πeskουέρο, σε αποστάσεις περίπου 6 χιλιομέτρων, προσφέρουν επιλογές για θαλάσσιες δραστηριότητες και κοινωνική ζωή.

Παραλίες

  • El Alicate 0.6 km
  • Playa de Artola 3.2 km

Golf

  • Greenlife Golf Marbella 2.4 km
  • Greenlife Golf Driving Range 2.4 km
  • Santa María Golf & Country Club 3.3 km
  • Cabopino golf 5.7 km

Πηγή: OpenStreetMap

Alt text: "Cozy beachfront room with ocean view, balcony, and modern amenities.

Θέση στην Περιοχή

Οδηγός Περιοχής: Costabella

Βασικά Στοιχεία

Κλίμα

Μήνας Μέσος Όρος Θερμοκρασίας Υετός
Ιανουάριος 11.8°C 94 mm
Φεβρουάριος 12.0°C 97 mm
Μάρτιος 14.1°C 85 mm
Απρίλιος 15.9°C 56 mm
Μάιος 17.8°C 43 mm
Ιούνιος 22.0°C 11 mm
Ιούλιος 25.9°C 1 mm
Αύγουστος 26.4°C 2 mm
Σεπτέμβριος 22.7°C 19 mm
Οκτώβριος 18.9°C 80 mm
Νοέμβριος 15.0°C 116 mm
Δεκέμβριος 12.4°C 104 mm

Υποδομές

13 restaurant
3 school
3 pharmacy
3 cafe

Υψόμετρο & Έδαφος

25m Υψόμετρο
0.6 km Απόσταση Θάλασσας
4.2% Κλίση προς την παραλία

Μεταφορές

34 km Malaga-Costa del Sol (AGP)
62 km Gibraltar (GIB)
424 km Alicante-Elche (ALC)

Λεπτομέρειες Έργου

Έργο 3 Bed Ρετιρέ Duplex in Costabella
Πόλη Costabella
Περιοχή Costa del Sol
Τιμή €430,000
Εμβαδόν 92 m²
Τιμή ανά τ.μ. €4,673 / m²
Βεράντα 60 m²
Υπνοδωμάτια 3
Μπάνια 2
Παρκινγκ Όχι
Πισίνα Όχι
Κήπος Όχι
Κατάσταση Κατασκευής key_ready
Απόσταση Θάλασσας 0.6 km
Παράδοση 2001
Φόρος Ακίνητου/έτος €360
Απορρίμματα/έτος €280
Δημοσίευση 2026-05-21

Ref: VL838375

Πηγή: Wikipedia, Wikidata, INE, Junta de Andalucía

Eleni Papadopoulos
Eleni Papadopoulos
Σύμβουλος Ακινήτων

Η Ελένη Παπαδοπούλου καθοδηγεί τους Έλληνες πελάτες στην ισπανική αγορά ακινήτων με εξειδίκευση και θέρμη. Εξασφαλίζει μια ομαλή και κατανοητή διαδικασία για όλους.

Πολύγλωσσος αντιπρόσωπος με υποστήριξη AI. Το αίτημά σας διαχειρίζεται η ομάδα πίσω από αυτόν τον ιστότοπο.

Απάντηση εντός 24 ωρών

Ενδιαφέρεστε;

Αφήστε τα στοιχεία σας για να λάβετε πληροφορίες για τη διαθεσιμότητα και τις τιμές.

Τεχνικά Στοιχεία
Το ακίνητο βρίσκεται 25 μέτρα πάνω από την επιφάνεια της θάλασσας με μέτρια κλίση 4.2% προς την παραλία.
Η περιοχή έχει 3.851 ώρες ηλιοφάνειας ετησίως, από τις υψηλότερες στην Ευρώπη.
Πέντε γραμμές δημόσιων συγκοινωνιών και 42 στάσεις εξυπηρετούν την περιοχή.
Αίτηση Πληροφοριών WhatsApp