Denna fastighet har sålts Se liknande fastigheter i Alora
4 Bed Radhus in Alora i Alora, Kedjehus

4-sovrum Radhus i Alora

Denna traditionella fastighet, belägen i Álora historiska centrum, erbjuder en boyta på 183 m² fördelad på två plan. Byggnaden bevarar originaldetaljer som takbjälkar och antika klinkergolv, kombinerat med en renovering som skapat en duplexlösning. Fastigheten inkluderar två rymliga sovrum på övre plan, ett ljust vardagsrum och en terrass med panoramautsikt över byns tak och de omgivande bergen. Belägen ca 30 minuters bilfärd från kusten och Malagas flygplats, ligger huset i ett urbant område med bekvämligheter nära till hands.

€185 000 Såld
Denna fastighet är inte längre tillgänglig
4
Sovrum
1
Badrum
183 m²
Boarea
€185 000 Såld
Pris

Projektanalys

Viktiga egenskaper för läge, bostäder, byggfas och att tänka på.

Plats

Fastigheten är belägen i det urbana kärnområdet i Álora, en kommun i regionen Valle del Guadalhorce. Avståndet i fågeld flight till kusten är ca 27 kilometer, vilket gör kusttillgänglighet möjligt med en kort bilresa. Malagas flygplats ligger 24 kilometer bort i fågelfluga.

Ritningar

Med en area på 183 m² är huset lämpligt för den som behöver stora ytor. Närvaron av en privat täckt terrass ger en utökning av boendeytan utomhus. Fördelningen på två plan möjliggör en funktionell separation mellan dag- och nattområden, vilket främjar det privata boendet.

Projektstatus

Det handlar om en befintlig fastighet som renoverats men som behåller ursprungliga strukturella element. Det nuvarande skicket är beboeligt, men datan indikerar att förbättringar krävs. Den interna distributionen på två nivåer erbjuder möjlighet till ytterligor anpassning av rummen.

Att tänka på

Fastigheten saknar privat garage, så parkering sker på allmän väg. Den är inte möblerad, vilket kräver inköp av möbler. Antalet badrum är för närvarande begränsat till ett, även om ytan potentiellt kan tillåta infrastrukturutvidgningar under förutsättning av godkännande.

Livsstil & Omgivning

Denna fastighet är lämplig för den som söker en permanent bostad med historisk karaktär och generösa ytor snarare än en standardsemesterbostad. Den är lämplig för den som uppskattar det autentiska livet på landet och inte har behov av omedelbar tillgång till strandfaciliteter. Konfigurationen med stora rum och terrass gör den intressant för hemarbetande som behöver separata utrymmen, eller för kärnfamiljer som önskar integreras i det lokala samhället. Det är en giltig lösning för den med begränsad budget som söker stor kvadratmeter.

Byggkvalitet & Ytskikt

Byggnaden presenterar traditionella konstruktionselement som synliga bjälkar och antika klinkergolv som bidrar med karaktär och strukturell styrka. Köket är delvis utrustat i andalusisk stil. Däremot indikerar datan att förbättringar krävs, vilket tyder på att installationerna och inredning kanske inte lever upp till moderna standarder. Närvaron av balkonger och täckda terrasser indikerar en solid struktur, men den upplevda kvaliteten kommer bero på de renoveringsarbeten som den nya ägaren utför.

Omgivning & Livsstil

Pris & Tillgänglighet

Startpriset är satt till €185.000. Med en area på 183 m² placeras priset per kvadratmeter på en någorlunda låg nivå jämfört med kustgenomsnittet. Skicket 'behöver reparation' antyder att en del av köpbudgeten bör riktas till underhålls- eller renoveringsarbeten för att anpassa fastigheten till personliga standarder.

€185 000 Såld
Pris
4
Sovrum
183 m²
Boarea
1
Badrum
€342
Fastighetsavgift/år

Omgivning & Livsstil

Att bo här innebär attgå in i rytmen i en andalusisk pueblo blanco. Läget i stadens centrum ger gångavstånd till viktiga tjänster som stormarknader och apotek, vilket bekräftas av närvaron av ett apotek på under 300 meter. Den övre terrassen erbjuder ett privat utomhusutrymme för att njuta av utsikten över bergen och den friska luften, bort från kustens trängsel. Atmosfären präglas av ett stabilt samhällsliv, långt från massturismen, där livet främst utspelar sig i traditionella offentliga och privata rum.

Begär information

Läge & Området: Alora

Omgivning & Kommunikationer

Álora erbjuder ett komplett urbant sammanhang utan behov av bil för inköp eller grundläggande sjukvård. Närvaron av en kommunal swimmingpool 300 meter bort och sportcenter i närheten kompletterar fritidsutbudet. Staden betjänas av en järnvägsstation 700 meter bort, vilket binder den till det regionala transportnätet. Med ca 13 650 invånare erbjuder staden lämpliga skol- och sjukvårdsresurser för vardagen. Den förhöjda positionen (199 m över havsytan) gynnar naturlig ventilation.

Karta & Plats

Kartan visar fastighetens centrala placering inom Álora stadsnära nätverk. Man noterar närheten till järnvägsstationen och viktiga tjänster samt avståndet till de större kustmotorvägarna.

Luxury villa with panoramic mountain view, private pool, and spacious living areas.

Läge i regionen

Álora ligger i regionen Valle del Guadalhorce, ca 40 kilometer väster om staden Malaga. Denna strategiska position tillåter njutning av inlandets lugn samtidigt som en relativt snabb förbindelse upprätthålls med de stora transportnaven på Costa del Sol. Det är en naturlig ingångspunkt till de bergiga områdena i det inre Andalusien.

Kommunikationer & Service

Fastigheten ligger i en central position i Álora. Stormarknader är tillgängliga till fots på ca 200 meter. Malagas flygplats ligger 24 kilometer bort i fågelfluga, medan de närmaste stränderna, som Playa de San Andrés, ligger ca 27 kilometer bort. Golfbanor som Lauro Golf ligger ca 20 kilometer bort. Järnvägsstationen i Álora är 700 meter bort och möjliggör förbindelser till Malaga.

Malaga-Costa del Sol (AGP) 25 km
Gibraltar (GIB) 95 km
Álora 0,7 km
Las Mellizas 5,5 km

Källa: OpenStreetMap, Google Maps

Cozy apartment with balcony, city view, modern kitchen, and large windows.

Natur & Klimat

Old stone tower with arched windows, scenic hillside view, surrounded by greenery.

Regionen njuter av ett medelhavsklimat med över 3 845 soltimmar per år. Den genomsnittliga årstemperaturen ligger på ca 18.1°C. Badssäsongen med lämpliga vattentemperaturer varar i ca fyra månader. Höjden på 199 meter över havet ger en panoramisk position och kan minska de mest extrema sommartemperaturerna jämfört med kustslätten.

3845 Soltimmar/år
4 Badsäsong (månader)
18.1°C Medelårstemperatur
199m Höjd över havet

Källa: Open-Meteo (2020, 2025 genomsnitt)

Stränder & Fritid

Även om staden ligger inlandet är kusten nåbar. De närmaste stränderna är Playa de San Andrés och Playa de la Misericordia, båda ca 27 kilometer bort. För golfentusiaster ligger Club de Golf Lauro ca 20 kilometer bort. Lokalt erbjuder Piscina Municipal de Álora vattenrekreation på kort gångavstånd.

Idrottsanläggningar

30 Tillgängliga anläggningar

Källa: OpenStreetMap, CSD

Läge i regionen

Omradesguide: Alora

Alora may refer to:Alora (gastropod), a genus of wentletraps in the family Epitoniidae Alora (drug), a brand name for transdermal Estradiol Álora, a town in southern Spain Alora

Nyckelfakta

Klimat

Månad Medeltemperatur Nederbörd
Januari 9.8°C 64 mm
Februari 10.4°C 62 mm
Mars 13.0°C 58 mm
April 15.3°C 43 mm
Maj 17.8°C 34 mm
Juni 22.5°C 13 mm
Juli 26.6°C 1 mm
Augusti 26.9°C 2 mm
September 22.6°C 20 mm
Oktober 18.0°C 57 mm
November 13.5°C 77 mm
December 10.4°C 63 mm

Närservice

3 restaurant
5 pharmacy
1 cafe

Höjd & Terräng

199m Höjd över havet

I närheten

Simbassänger

Sportcenter

Transport

25 km Malaga-Costa del Sol (AGP)
95 km Gibraltar (GIB)
400 km Alicante-Elche (ALC)
0,7 km Álora
5,5 km Las Mellizas
6,8 km Pizarra

Projektinformation

Projekt 4 Bed Radhus in Alora
Ort Alora
Region Costa del Sol
Pris €185 000 Såld
Boarea 183 m²
Pris per m² €1 010 / m²
Terrass 15 m²
Sovrum 4
Badrum 1
Parkering Nej
Pool Nej
Trädgård Nej
Byggstatus sold
Inflyttning 1970
Fastighetsavgift/år €342
Publicerad 2026-05-16

Ref: VL956839

Källa: Wikipedia, Wikidata, INE, Junta de Andalucía

Sammanfattning

  • Traditionellt townhouse i hjärtat av Álora med 183 m² boyta.
  • Privat terrass med panoramautsikt över stadens tak och berg.
  • Centralt läge: bekvämligheter, stormarknader och station inom gångavstånd.
  • Projekt lämpligt för den som söker utrymme och autentisk karaktär till ett överkomligt pris.
  • Kräver renovering för att anpassa rummen efter egen smak.

Regionjämförelse

Jämfört med projekt på kusten som Acqua Gardens eller Alba Benalmadena, där priserna startar från €418 000 och €699 000, erbjuder denna fastighet ett betydligt större utrymme till ett mycket lägre pris, vilket speglar marknaden på inlandet. Det saknar dock resortfaciliteter som gemensamma swimmingpooler eller privat säkerhet, som är typiska för nya kustbyggen. Värdet här ligger i rymden och autenticiteten snarare än lyxbekvämligheter.

Vanliga frågor

Är en bil nödvändig?
Inte strikt för vardagen, då bekvämligheter kan nås till fots, men starkt rekommenderat för att nå kusten och flygplatsen.
Hur långt är det till flygplatsen?
Malagas flygplats ligger ca 24 kilometer bort i fågelfluga, ca 30-35 minuters bilresa.
Vilka arbeten krävs?
Datan indikerar 'behöver reparation', vilket antyder arbete med uppdateringar och finishing för att anpassa rummen.
Lämpar den sig som investering för uthyrning?