5 Bed Fritliggende villa in Benahavís i Benahavís, Fritliggende Villa

Fri Villa Gate 3 til Salg i Benahavís

Gate 3 er et projekt med selvstændige villaer under opførelse, beliggende i Benahavís inden for La Quinta-området. Ejendommen ligger 238 meter over havets overflade og tilbyder panoramiske udsigter over havet og bjergene. Udviklingen er en del af et lukket samfund med 24-timers adgang og ligger en kort køretur fra kysten og golfbanerne i Marbella. Med et beboelsesareal på 577 m² og en grund på 1.160 m² er villaen designet som en rummelig residens. Aflevering er forventet i tredje kvartal 2026.

Fra €5.695.000
5
Soveværelser
5
Badeværelser
577 m²
Boligareal
Fra €5.695.000
Startpris
Nøgleklar
Byggestatus

Projektanalyse

Nøglekendetegn ved beliggenhed, boliger, projektets fase og punkter at være opmærksom på.

Beliggenhed

Ejendommen er beliggende i La Quinta-området i kommunen Benahavís, der grænser op til Marbella. Beliggenheden tilbyder en kombination af tilgængelighed til kysten og privatliv på bakketoppen. Der er ca. 7,4 km til Puerto Banús og 3,9 km til La Quinta Golf Course. Højden på 238 meter giver en forhøjet position med åbne udsigter.

Plantegning

Denne villa opfylder kravet om store og forskudte rum med 5 soveværelser og 6 badeværelser fordelt på flere niveauer. Designet inkluderer et niveau dedikeret til underholdning med fitnessrum, TV-stue og vinkælder. Tilstedeværelsen af store terrasser, herunder 55 m² overdækket, opfylder behovet for udendørs opholdsarealer, der kan bruges året rundt.

Projektstatus

Projektet er i øjeblikket 'under opførelse' med en forventet aflevering i Q3 2026. Det er en nybygget ejendom, der inkorporerer moderne klimastyringssystemer, herunder varm/kold aircondition og gulvvarme. Planlægningen omfatter en privat pool på 51,50 m² og dobbelt loftshøjde i visse zoner.

Vigtige bemærkninger

Projektet ligger i et område, der kræver brug af bil til daglige transporter, da det ikke er gangbart. Afstanden til havet er ca. 4 km, hvilket betyder, at det ikke er en ejendom direkte ved stranden. Den bakketop beliggenhed kan indebære stigninger, der skal tilbagelægges. Det er en fritliggende villa, så der er ingen fælles faciliteter udover sikkerheden.

Projektdetaljer

Projekt Gate 3 Villa
By Benahavís
Region Costa del Sol
Startpris €5.695.000
Boligareal 577 m²
Pris pr. m² €9.870 / m²
Terrasse 428 m²
Soveværelser 5
Badeværelser 5
Parkering Ja
Pool Ja
Have Ja
Byggestatus key_ready
Afsluttet Q3 2026
Publiceret 2026-05-16

Ref: VL203056

Kilde: Wikipedia, Wikidata, INE, Junta de Andalucía

Livsstil & omgivelser

Denne ejendom er velegnet til dem, der søger en rummelig hovedresidens i et eksklusivt område, væk fra byens travlhed men stadig forbundet. Konfigurationen med 5 soveværelser er egnet til store familier eller dem, der ofte har familiemedlemmer og venner på besøg. Det er en logisk løsning for dem, der spiller golf regelmæssigt, da den er omgivet af berømte klubber. Dem, der sætter pris på moderne arkitektur og privatliv, vil finde konkrete svar i dette projekt.

Byggekvalitet & materialer

Tekniske specifikationer indikerer en bygning af højere kvalitet. Brugen af udtrykket 'Fristående Villa' antyder uafhængige strukturer. Inkluderingen af gulvvarme og aircondition i alle zoner sikrer termisk komfort hele året. Byggematerialerne og de indvendige finish, ifølge brochurens detaljer, inkluderer indbygningsskabe og glassektioner på terrasser. Kælderen er designet til rekreative funktioner som sauna og vinkælder, hvilket kræver passende vandtætning og ventilationssystemer.

Omgivelser & livsstil

Pris & ledighed

Startprisen for denne ejendom er € 5.950.000. Dette beløb placerer den i luksussegmentet af markedet i Benahavís og Marbella. Prisen afspejler det vigtige areal (over 1.000 m² mellem bygget og terrasser) og størrelsen af grunden. Det er en ejendomstransaktion, der kræver en betydelig investeringskapacitet. Priserne kan variere baseret på den endelige tilpassede finish.