6 Bed Commercial in San Miguel de Salinas i San Miguel de Salinas,

6-soveværelse Commercial i San Miguel de Salinas

Dette kommercielle projekt ligger i hjertet af San Miguel de Salinas, Alicante. Ejendommen, som er fuldt udbygget, tilbyder en unik mulighed for investering med potentiale for udlejning takket være en eksisterende turismelicens. Med 6 soveværelser og 4 badeværelser fordelt på 286 m² bebygget areal, er ejendommen velegnet til multifamiliebrug eller som en kommerciel base.

€270.000
6
Soveværelser
4
Badeværelser
286 m²
Boligareal
€270.000
Pris
Nøgleklar
Byggestatus

Projektanalyse

Nøglekendetegn ved beliggenhed, boliger, projektets fase og punkter at være opmærksom på.

Beliggenhed

Projektet er placeret i et byområde med nem adgang til lokale faciliteter og bekvemmeligheder. Beliggenheden giver en balance mellem byliv og nærhed til de omkringliggende landskaber, mens den interne infrastruktur sikrer daglig komfort.

Plantegning

Med et betydeligt antal soveværelser og badeværelser, samt en separat kommerciel enhed, imødekommer ejendommen behov for både bolig og erhvervsaktivitet. Den fuldt møblerede stand og eksisterende licens appellerer til investorer, der søger en hurtig implementering.

Projektstatus

Ejendommen er allerede færdigbygget, hvilket betyder, at der ikke er nogen byggeperiode at vente på. Dette muliggør en øjeblikkelig overtagelse og brug, ideelt for købere, der ønsker at udnytte ejendommens potentiale uden forsinkelser.

Vigtige bemærkninger

Ejendommen kræver renovering for at opnå sin fulde potentiale. Den geografiske placering, længere væk fra større lufthavne, kan være en overvejelse for internationale købere, der prioriterer hurtig og direkte adgang. Ejendommen er ikke direkte ved kysten.

Livsstil & omgivelser

Denne ejendom henvender sig til investorer, der søger en ejendom med et dokumenteret udlejningspotentiale, understøttet af en turismelicens. Den er også velegnet til større familier, der ønsker at bo sammen, eller til en virksomhed, der har brug for både bolig og erhvervslokaler. Købere, der prioriterer adgang til golfbaner (inden for 6 km) og et levende lokalsamfund med faciliteter inden for rækkevidde, vil finde denne placering attraktiv. Ejendommen er også et valg for dem, der er villige til at foretage renoveringer for at tilpasse ejendommen til egne behov.

Byggekvalitet & materialer

Ejendommen er fuldt møbleret og indeholder aircondition. Hvert lejlighedsområde er udstyret med indbyggede skabe og køkkener, der er delvist udstyrede som et køkken-lounge-område. Balkondøre fører ud til uderum med udsigt over bjerge, haver, søen eller bybilledet, samt delvis havudsigt. Ejendommen kræver en vis grad af renovering, hvilket giver købere mulighed for at modernisere og personliggøre rummene i overensstemmelse med egne præferencer.

Omgivelser & livsstil

Pris & ledighed

Ejendommen udbydes til en pris fra €270.000. Prisen afspejler den samlede bebyggede areal på 286 m² med 6 soveværelser og 4 badeværelser, samt en kommerciel enhed. Ejendommen er klar til overtagelse, hvilket eliminerer ventetid forbundet med nybyggeri. Den eksisterende turismelicens kan bidrage til at generere lejeindtægter.

€270.000
Pris
6
Soveværelser
286 m²
Boligareal
4
Badeværelser

Omgivelser & livsstil

San Miguel de Salinas tilbyder en atmosfære af etableret lokalt liv, med forsyningsmuligheder lige ved hånden. Ejendommen ligger i gåafstand til apoteker, butikker og sportscentre, hvilket bidrager til en praktisk hverdag. De omkringliggende bjergudsigter og nærheden til golfbaner som Villamartín (5.1 km) og Campoamor (5.5 km) appellerer til naturelskere og sportsentusiaster. Den årlige gennemsnitstemperatur på 18.3°C og 3,848 årlige solskinstimer understøtter en livsstil udendørs.

Anmod om oplysninger

Beliggenhed & omgivelser: San Miguel de Salinas

Omgivelser & tilgængelighed

San Miguel de Salinas tilbyder en livsstil, hvor dagligdagens fornødenheder er inden for kort rækkevidde. Med apoteker kun 30 meter væk og supermarkeder inden for 297 meter, er de mest basale behov let tilgængelige. Der er også sportscentre og svømmebassiner inden for 0.4 km, hvilket fremmer en aktiv livsstil. Nærheden til lokale restauranter (9 inden for 2 km) og caféer bidrager til det sociale liv. Den urbane omgivelse er suppleret af nærliggende natur med udsigt til søen og bjerge.

Kort & beliggenhed

Dette projekt er beliggende i San Miguel de Salinas, en kommune i den sydlige del af Alicante-provinsen. Placeringen giver adgang til både kysten og indlandet, hvilket gør det til et strategisk punkt for dem, der ønsker at opleve mangfoldigheden i denne region af Spanien.

Calle Joaquín Ortuño by the Church of Saint Michael in San Miguel de Salinas, Al

Beliggenhed i regionen

San Miguel de Salinas er en del af Vega Baja del Segura comarca i provinsen Alicante. Dens position giver adgang til større byer som Murcia (30 km) og Elche (33 km), som begge tilbyder et bredere udvalg af kulturelle og kommercielle faciliteter. Den relative nærhed til disse centre, kombineret med byens egne bekvemmeligheder, skaber en balanceret livsstil.

Tilgængelighed & faciliteter

Beliggenheden i San Miguel de Salinas placerer ejendommen 7.7 km fra stranden Playa Cala La Mosca. Golfentusiaster har nem adgang til flere baner, herunder Club de Golf Villamartín (5.1 km) og Real Club de Golf Campoamor (5.5 km). Den nærmeste lufthavn, Alicante-Elche (ALC), ligger cirka 40 km væk i lige linje, mens Murcia er 30 km væk. Der er 13 offentlige transportstoppesteder inden for en radius, der letter adgangen til nabobyer.

Alicante-Elche (ALC) 40 km
Valencia (VLC) 170 km

Kilde: OpenStreetMap, Google Maps

Calle Joaquín Ortuño in San Miguel de Salinas, Alicante, Valencia, Spain in 2025

Natur & klima

Castillo de San Miguel in San Miguel de Salinas, Alicante, Spain in 2025 Februar

Området nyder et middelhavsklima med en gennemsnitlig årlig temperatur på 18.3°C og op til 3,848 solskinstimer om året. Dette muliggør et svømmesæson på cirka 4 måneder, hvor vandtemperaturen typisk er over 20°C. Ejendommen ligger i en højde af 93 meter over havets overflade, hvilket giver udsigt over det omkringliggende landskab, inklusive søen og bjergene. Klimaet understøtter en udendørs livsstil det meste af året.

3848 Solskinstimer/år
4 Badesæson (måneder)
18.3°C Gns. årstemperatur
93m Højde

Kilde: Open-Meteo (2020, 2025 gennemsnit)

Strande & fritid

Selvom San Miguel de Salinas ligger inde i landet, er kysten inden for rækkevidde; de nærmeste strande som Cala Mosca ligger cirka 7.7 km væk. Området er kendt for sine golfbaner, med Villamartín og Campoamor Golf Club kun omkring 5 km væk. Lokale sportscentre, herunder udendørs og indendørs svømmebassiner, ligger kun 0.4 km fra ejendommen, hvilket giver rigelige muligheder for fritidsaktiviteter.

Golf

  • Club de Golf Villamartín 4,9 km
  • Real Club de Golf Campoamor 5,3 km
  • Las Colinas Golf & Country Club 5,7 km
  • Club de Golf Las Ramblas de Orihuela 6,4 km

Kilde: OpenStreetMap

Apartment El Mirador in San Miguel de Salinas

Beliggenhed i regionen

Omgivelser: San Miguel de Salinas

San Miguel de Salinas is a town and municipality in the Valencian Community (Spain), situated in the south of the province of Alicante; in the comarca of Vega Baja del Segura. In the 2006 census, the population was 7,104.

Nøglefakta

54.9 km² Areal

Klima

Måned Gns. temperatur Nedbør
Januar 10.7°C 31 mm
Februar 11.2°C 21 mm
Marts 13.9°C 27 mm
April 16.1°C 27 mm
Maj 19.2°C 26 mm
Juni 23.2°C 9 mm
Juli 26.1°C 3 mm
August 26.6°C 3 mm
September 23.7°C 23 mm
Oktober 19.3°C 40 mm
November 14.8°C 37 mm
December 11.3°C 30 mm

Nærhed til faciliteter

9 restaurant
1 school
2 pharmacy
1 bank
5 cafe
1 dentist

Højde & Terræn

93m Højde

Transport

40 km Alicante-Elche (ALC)
170 km Valencia (VLC)
358 km Malaga-Costa del Sol (AGP)

Projektdetaljer

Projekt 6 Bed Commercial in San Miguel de Salinas
By San Miguel de Salinas
Region Costa Blanca
Pris €270.000
Boligareal 286 m²
Pris pr. m² €944 / m²
Soveværelser 6
Badeværelser 4
Parkering Nej
Pool Nej
Have Nej
Byggestatus key_ready
Afsluttet 1970
Publiceret 2026-05-23

Ref: VL790705

Kilde: Wikipedia, Wikidata, INE, Junta de Andalucía

Overblik

  • Kommerciel ejendom med 6 soveværelser og 4 badeværelser i San Miguel de Salinas.
  • Færdigbygget med eksisterende turismelicens, ideel til investering.
  • Beliggende i et byområde med faciliteter inden for gåafstand.
  • Kræver renovering, hvilket giver mulighed for personlig tilpasning.
  • Nærhed til golfbaner og kysten (ca. 7.7 km til nærmeste strand).

Regional sammenligning

San Miguel de Salinas ligger strategisk placeret i Vega Baja-regionen, kendt for sin kombination af landbrug, kystnærhed og et voksende antal boligprojekter. Sammenlignet med kystnære områder som Torrevieja eller Orihuela Costa, tilbyder San Miguel de Salinas typisk en lavere pris per kvadratmeter og en mere autentisk spansk atmosfære, mens det stadig giver relativt nem adgang til strandene (ca. 7.7 km). Byer som Elche og Murcia, henholdsvis 33 km og 30 km væk, repræsenterer større regionale centre med flere shopping-, kulturelle- og sundhedsfaciliteter. Golfbaner som Villamartín og Campoamor er meget populære og kun få kilometer væk, hvilket gør området attraktivt for golfentusiaster, der søger ejendomme uden for den mest intense kystturisme. De foreslåede sammenlignelige projekter (DULY SAN MIGUEL DE SALINAS, CRUISE RESORT, RESIDENCIAL SOL NATURA) ligger alle i samme kommune og tilbyder forskellige prisklasser og typer af boliger, fra lejligheder til villaer, hvilket indikerer et aktivt ejendomsmarked i dette område.