σε Manilva, Μεζονέτα

2-υπνοδωμάτιο Μεζονέτα στο Manilva

Αυτό το τοπικό έργο βρίσκεται στον δήμο Manilva, στην νοτιοδυτική άκρη της επαρχίας Μάλαγα. Η θέση είναι σε αστική περιοχή με κοντινή πρόσβαση σε υπηρεσίες, με το κτίριο να τοποθετείται σε ύψος 137 μέτρων πάνω από την επιφάνεια της θάλασσας. Η ιδιοκτησία προσφέρει διαβίωση με κατεύθυνση προς το νότο και είναι σχεδιασμένη ως townhouse με διάταξη σε τρία επίπεδα που περιλαμβάνει σομεσί και στέρνα. Η σύνδεση με την ακτογραμμή επιτυγχάνεται μέσω του κοντινού πλαζ La Duquesa και του χερσαίου τμήματος του Puerto Deportivo de la Duquesa, τα οποία βρίσκονται σε μικρή απόσταση οδικώς.

€256,000
2
Υπνοδωμάτια
2
Μπάνια
70 m²
Εμβαδόν
€256,000
Τιμή
0.5 km
Απόσταση Θάλασσας
Έτοιμο
Κατάσταση Κατασκευής

Περίληψη

  • Σπίτι σε σειρά με 2 υπνοδωμάτια και 2 μπάνια σε ύψος 137μ.
  • Ιδιωτικός κήπος και κοινόχρηστη πισίνα.
  • Προσβάσιμο σε 315μ από σούπερ μάρκετ και σε 159μ από φαρμακείο.
  • Κοντά σε γήπεδα γκολφ και λιμάνια.
  • Κατεύθυνση Νότου με σομεσί και θέα θάλασσας.

Σύγκριση Περιοχής

Σε σύγκριση με το Estepona και το Benalmadena, το Manilva προσφέρει χαμηλότερες τιμές τετραγωνικού μέτρου. Στο Acqua Gardens η τιμή ξεκινά από €418,800, ενώ στο Aby Upper από €320,000. Το παρόν ακίνητο προσφέρει μια πιο οικονομική επιλογή κοντά στην ακτή. Η περιοχή είναι πιο ήσυχη από το Sotogrande.

Συχνές Ερωτήσεις

Πόσο κοντά είναι πραγματικά η παραλία;
Το ακίνητο βρίσκεται σε ύψος 137 μέτρων. Το κοντινότερο πλυντήριο (La Duquesa) απέχει 3.1 χιλιόμετρα οδικώς.
Χρειάζομαι αυτοκίνητο;
Ναι, συνιστάται για την πρόσβαση στις παραλίες και τα γήπεδα γκολφ.
Τι σημαίνει η κατάσταση 'Καλή';
Το ακίνητο είναι κατοικήσιμο και λειτουργικό χωρίς άμεση ανάγκη για επισκευές.
Είναι κατάλληλο για εξοχική κατοικία;
Ναι, η θέση κοντά σε τουριστικές περιοχές και τη θάλασσα υποστηρίζει εξοχική χρήση.
Ποιες ανέσεις υπάρχουν;
Κοινόχρηστη πισίνα, ιδιωτικός κήπος, πάρκινγκ και πύλη ασφαλείας.
Ποια είναι η τιμή;
Η τιμή είναι €262,500.
Πότε είναι διαθέσιμο;
Το ακίνητο είναι διαθέσιμο για άμεση μεταβίβαση.
Υπάρχει θόρυβος από αεροπλάνα;
Όχι, η τοποθεσία δεν βρίσκεται σε διαδρομή αεροπλάνων.

Ανάλυση Έργου

Βασικά χαρακτηριστικά τοποθεσίας, κατοικιών, φάσης και σημεία προσοχής.

Τοποθεσία

Η τοποθεσία στο Manilva παρέχει πρόσβαση σε μια περιοχή με μόνιμη κατοίκηση. Το ακίνητο βρίσκεται 315 μέτρα από το κοντινότερο σούπερ μάρκετ και 159 μέτρα από το φαρμακείο, υποστηρίζοντας τις καθημερινές ανάγκες. Η περιφερειακή σύνδεση είναι καλύτερη με ιδιωτικό όχημα, καθώς ο πλησιέστερος σιδηροδρομικός σταθμός βρίσκεται σε μια απόσταση που απαιτεί οδήγηση.

Δάπεδο

Η κατοικία καλύπτει ανάγκες για μικρές οικογένειες ή ζευγάρια, με δύο υπνοδωμάτια και δύο λουτρά. Η παρουσία ιδιωτικού κήπου και κοινόχρηστης πισίνας απευθύνεται σε κατοίκους που επιθυμούν εξωτερικούς χώρους. Η διάταξη σε δύο ορόφους συν σομεσί επιτρέπει τον διαχωρισμό των χώρων διαβίωσης και ξεκούρασης.

Κατάσταση Έργου

Το έργο χαρακτηρίζεται ως κατοικία κατάσταση 'Καλή'. Δεν αναφέρεται νέα ανάπτυξη υπό κατασκευή, αλλά υφιστάμενη δόμηση. Η ημερομηνία παράδοσης είναι άμεση διαθέσιμη. Οι τεχνικές υποδομές περιλαμβάνουν είσοδο με φύλαξη και ίντερνετ οπτικών ινών.

Σημεία Προσοχής

Η απόσταση από την θάλασσα απαιτεί τη χρήση αυτοκινήτου ή πεζοπορία σε απότομη κλίση 4.4%. Δεν υπάρχουν γήπεδα γκολφ εντός του οικοπέδου. Ο όροφος δαπέδου είναι περιορισμένος στα 70 τ.μ., καθιστώντας την ιδιοκτησία μικρότερη για μόνιμη διαβίωση μεγάλων οικογενειών.

Τρόπος Ζωής

Αυτό το ακίνητo ταιριάζει σε αγοραστές που αναζητούν μια δεύτερη κατοικία κοντά στη θάλασσα χωρίς τα υψηλά κόστη των πρώτων γραμμών. Είναι κατάλληλο για άτομα που εκτιμούν την ησυχία της κοινότητας και θέλουν πρόσβαση σε θαλάσσιες δραστηριότητες. Επίσης, είναι βιώσιμο για επενδυτές που αναζητούν ενοικίαση λόγω της εγγύτητας σε τουριστικές ζώνες όπως Sabinillas. Η κατασκευή με ιδιωτικό κήπο υποστηρίζει ζωή με κατοικίδια.

Ποιότητα Κατασκευής

Η κατασκευή παρουσιάζει 'καλή' κατάσταση με αντοχή στο χρόνο. Το εσωτερικό περιλαμβάνει πλήρως εξοπλισμένη κουζίνα και έπιπλα. Η παρουσία ανεμιστήρα οροφής στα υπνοδωμάτια υποδεικνύει κλιματισμό μέσω ψυκτήρα ή ανεμιστήρα. Τα δάπεδα και η υδραυλική είναι λειτουργικά. Η στέγη του σομεσί απαιτεί συντήρηση λόγω έκθεσης στον ήλιο.

Περιβάλλον & Τρόπος Ζωής

Τιμή & Διαθεσιμότητα

Η τιμή εκκίνησης ορίζεται στα €262,500. Το κόστος ανά τετραγωνικό μέτρο είναι περίπως ανώτερο σε σχέση με τον μέσο όρο της επαρχίας, αντανακλώντας την τοποθεσία κοντά στην ακτή. Δεν υπάρχουν δεδομένα για υποχρεωτικές κοινοτικές χρεώσεις ή φόρους ακινήτων, αλλά οι υποψήφιοι αγοραστές πρέπει να υπολογίζουν τον φόρο μεταβίβασης και νομικά έξοδα.

€256,000
Τιμή
2
Υπνοδωμάτια
70 m²
Εμβαδόν
2
Μπάνια
€239
Φόρος Ακίνητου/έτος

Περιβάλλον & Τρόπος Ζωής

Η καθημερινότητα εδώ περιστρέφεται γύρω από τον συνδυασμό της οικιστικής γειτονιάς και την εγγύτητα στην ακτή. Η ύπαρξη ενός σούπερ μάρκετ σε απόσταση λιγότερου από 350 μέτρων σημαίνει ότι ψώνια και βασικά αγαθά είναι προσβάσιμα με τα πόδια. Η ατμόσφαιρα είναι ήρεμη, με τις τοπικές γιορτές και τις κοινότητες να καθορίζουν τον ρυθμό. Οι κάτοικοι έχουν πρόσβαση σε αθλητικές εγκαταστάσεις όπως το Complejo Deportivo Las Viñas σε μικρή απόσταση. Η υψομετρική θέση παρέχει θέα, αλλά η μετακίνηση προς την παραλία είναι κυρίως οδική. Είναι μια περιοχή που λειτουργεί όλο το χρόνο, και όχι μόνο τουριστικά.

Αίτηση Πληροφοριών

Τοποθεσία & Περιβάλλον: Manilva

Περιβάλλον & Προσβασιμότητα

Η τοποθεσία εξυπηρετείται από 6 γραμμές δημόσιων μεταφορών με 36 στάσεις. Το πλησιέστερο νοσοκομείο απέχει 6.2 χιλιόμετρα. Η ψηφιακή συνδεσιμότητα είναι διαθέσιμη μέσω οπτικών ινών. Για ταξίδια, ο αερολιμένας της Μάλαγας απέχει 75 χιλιόμετρα, ενώ ο αερολιμένας του Γιβραλτάρ απέχει 26 χιλιόμετρα, επιτρέποντας επιλογές. Η πρόσβαση σε φάρμακα και τράπεζες είναι εύκολη.

Χάρτης & Τοποθεσία

Ο χάρτης δείχνει τη θέση του ακινήτου στην οικιστική ζώνη Manilva. Η τοποθεσία σημειώνεται με κόκκινο δείκτη, σε ύψος 137 μέτρων.

Luxury villa with mountain view, private pool, spacious living room, and palm trees.

Θέση στην Περιοχή

Το Manilva βρίσκεται στα σύνορα της επαρχίας Μάλαγα και Κάδιθ, στα δυτικά της Costa del Sol. Η θέση του προσφέρει πιο γαλήνια ατμόσφαιρα σε σύγκριση με το τουριστικό κέντρο της Marbella, ενώ εξακολουθεί να είναι προσβάσιμη. Η περιοχή είναι γνωστή για τις αμπέλους της και την παλιά πόλη.

Προσβασιμότητα

Η κύρια πρόσβαση είναι μέσω της αυτοκινητοδρόμου A-7. Το κοντινότερο αεροδρόμιο είναι το Gibraltar σε 26 χιλιόμετρα, ακολουθούμενο από το Málaga-Costa del Sol σε 75 χιλιόμετρα. Η ακτογραμμή είναι προσβάσιμη μέσω του δρόμου που οδηγεί στο Puerto de la Duquesa σε 3.1 χιλιόμετρα. Η ύπαρξη σταθμού φόρτισης EV σε 10 χιλιόμετρα υποστηρίζει ηλεκτρικά οχήματα.

Απόσταση Θάλασσας 0.5 km
Gibraltar (GIB) 22 km
Malaga-Costa del Sol (AGP) 76 km

Πηγή: OpenStreetMap, Google Maps

Cozy villa with ocean view, private pool, and lush garden.

Φύση & Κλίμα

Coastal walkway with palm trees, ocean view, paved path, benches, and clear sky.

Η περιοχή έχει μέση ετήσια θερμοκρασία 18.4°C και 3,845 ώρες ηλιοφάνειας. Το κλίμα είναι ήπιο με 5 μήνες κολύμβησης. Η τοποθεσία είναι 137 μέτρα πάνω από την θάλασσα με την κλίση προς την ακτή να είναι 4.4%, επιτρέποντας φυσικό αερισμό αλλά απαιτώντας προσοχή σε άνεμους.

3845 Ώρες ηλιοφάνειας/έτος
5 Περίοδος κολύμβησης (μήνες)
18.4°C Μέση ετήσια θερμοκρασία
30m Υψόμετρο

Πηγή: Open-Meteo (2020, 2025 μέσος όρος)

Παραλίες & Αναψυχή

Η πλησιέστερη παραλία με Γαλανή Σημαία είναι το Sabinillas. Το La Duquesa βρίσκεται σε 3.1 χιλιόμετρα. Για αθλητισμό, το Finca Cortesín Golf Club είναι σε 3.3 χιλιόμετρα και το Estepona Golf σε 5.4 χιλιόμετρα. Το λιμάνι της Duquesa προσφέρει εστιατόρια και ναυτικές υπηρεσίες. Υπάρχουν 34 αθλητικές εγκαταστάσεις στον δήμο.

Παραλίες

  • Playa de la Chullera 0.5 km
  • La Duquesa 2.4 km
  • Sabinillas Blue Flag

Golf

  • Real Club de Golf de Sotogrande 7.4 km
  • Club de Golf La Cañada 7.5 km
  • Golf Academy Albayt Resort 7.9 km
  • La Reserva Golf Club 8.8 km

Αθλητικές εγκαταστάσεις

34 Διαθέσιμες εγκαταστάσεις

Πηγή: Blue Flag 2026, OpenStreetMap, CSD

Beachfront room with ocean view, featuring a spacious balcony and modern amenities.

Θέση στην Περιοχή

Οδηγός Περιοχής: Manilva

Βασικά Στοιχεία

35.0 km² Έκταση

Κλίμα

Μήνας Μέσος Όρος Θερμοκρασίας Υετός
Ιανουάριος 11.5°C 98 mm
Φεβρουάριος 11.9°C 105 mm
Μάρτιος 13.6°C 88 mm
Απρίλιος 15.6°C 55 mm
Μάιος 17.8°C 44 mm
Ιούνιος 21.8°C 10 mm
Ιούλιος 25.1°C 1 mm
Αύγουστος 25.5°C 3 mm
Σεπτέμβριος 22.6°C 14 mm
Οκτώβριος 18.8°C 70 mm
Νοέμβριος 14.9°C 127 mm
Δεκέμβριος 12.3°C 109 mm

Υποδομές

2 restaurant

Υψόμετρο & Έδαφος

30m Υψόμετρο
0.5 km Απόσταση Θάλασσας
4.8% Κλίση προς την παραλία

Μεταφορές

22 km Gibraltar (GIB)
76 km Malaga-Costa del Sol (AGP)
468 km Alicante-Elche (ALC)

Λεπτομέρειες Έργου

Πόλη Manilva
Περιοχή Costa del Sol
Τιμή €256,000
Εμβαδόν 70 m²
Τιμή ανά τ.μ. €3,657 / m²
Βεράντα 40 m²
Υπνοδωμάτια 2
Μπάνια 2
Παρκινγκ Όχι
Πισίνα Ναι
Κήπος Ναι
Κατάσταση Κατασκευής key_ready
Απόσταση Θάλασσας 0.5 km
Παράδοση 1972
Φόρος Ακίνητου/έτος €239
Δημοσίευση 2026-05-16

Ref: VL032447

Πηγή: Wikipedia, Wikidata, INE, Junta de Andalucía

Eleni Papadopoulos
Eleni Papadopoulos
Σύμβουλος Ακινήτων

Η Ελένη Παπαδοπούλου καθοδηγεί τους Έλληνες πελάτες στην ισπανική αγορά ακινήτων με εξειδίκευση και θέρμη. Εξασφαλίζει μια ομαλή και κατανοητή διαδικασία για όλους.

Πολύγλωσσος αντιπρόσωπος με υποστήριξη AI. Το αίτημά σας διαχειρίζεται η ομάδα πίσω από αυτόν τον ιστότοπο.

Απάντηση εντός 24 ωρών

Ενδιαφέρεστε;

Αφήστε τα στοιχεία σας για να λάβετε πληροφορίες για τη διαθεσιμότητα και τις τιμές.

Τεχνικά Στοιχεία
Η περιοχή έχει 3,845 ώρες ηλιοφάνειας ετησίως.
Το πλησιέστερο αεροδρόμιο είναι το Gibraltar σε 26 χιλιόμετρα.
Το ύψος του εδάφους είναι 137 μέτρα από την επιφάνεια της θάλασσας.
Αίτηση Πληροφοριών WhatsApp